X Dreischor krijgt in2024zijn zwaar bevochten fietspad 6 Schouwse VVD wil gebrek aan maandverband uit taboesfeer halen 4 Marcel Modde Zierikzee Officiële cijfers zijn er niet voor Schouwen-Duiveland. Maar van de Voedselbank weet Lemsom dat ze ker 45 meisjes en volwassen vrou wen met menstruatie-armoede kampen. Dat is dan slechts een topje van de ijsberg. Volgens het landelijke armoedefonds zit een op de tien regelmatig dusdanig krap bij kas, dat ze tijdens hun maande lijkse ongesteldheid uitvlucht moe- ten zoeken tot andere middelen. Omgerekend naar het aantal eilan- delijke inwoners en percentage vrouwen, komt het raadslid op ze ker 1500. Ter vervanging gebruiken ze vaak wc-papier, keukenrol of eensok Als je moet rondkomen van een beperkt budget in de week, gaat dat geld grotendeels op aan eten en drinken en schiet er voor vrouwen soms niks meer over voor hygiëne- producten. ,,Ter vervanging gebrui ken ze in die situaties vaak wc-pa- pier, keukenrol of een sok", aldus Lemsom. ,,Het zou toch in Neder land niet zo mogen zijn dat vrou wen door menstruatie-armoede niet naar hun werk of school kun nen?" Voor dit probleem bestaat te wei nig aandacht, constateert ze, en dat moet veranderen. De voedselbank in Zierikzee slaagt er tot dusver de vrouwen uit hun bestand uit de brand te helpen met de nodige be schermingsmiddelen. ,,Maar de bo dem komt in zicht", aldus Lemsom donderdagavond in de gemeente raad. Doneeracties Ze vroeg wethouder Paula Schot (SGP) actie te ondernemen. De wethouder verwees in eerste in- stantie naar de doneeracties van de voedelbank bij supermarkten. ,,Dat zijn mooie momenten waarop dit soort producten kunnen worden geschonken door inwoners." Daar naast ziet Schot ook nog wel wat ruimte in het gemeentelijke 'mini mapotje'. „Wellicht is dat een op tie." Maar de wethouder waakte er voor gelijk al toezeggingen te doen. ,,Dit heeft voor ons op dit moment geen prioriteit." Lemsom had bij voorbaat al aan- Dit heeft voor ons op dit moment geen prioriteit gekondigd dat de VVD volgende maand bij de bespreking van de ge- meentebegroting voor 2022 met een voorstel komt, bij het uitblijven van een passende oplossing op korte termijn. In verschillende plaatsen zijn recent in samenwer king met de Stichting Armoede- fonds openbare kastjes (vergelijk baar met een mini-bibliotheek) in gebruik genomen, waar vrouwen gratis maandverband of tampons kunnen halen. In Gent staan dat soort afgiftepunten ook al in zeven scholen. Waterschap Scheldestromen heeft alle grondeigenaren rond de dijk deze zomer een laatste aanbod ge daan. Op één na zijn die onderhan delingen succesvol afgelopen, zegt dagelijks bestuurder Marien West- strate trots. Die ene boer wilde vol gens hem het onderste uit de kan. ,,En zelfs nog meer. Hij kwam met allerlei technische eisen aanzetten, Ik ga er hard in en je moet duidelijk zijn. Daar is een agrariër bij gediend die voor ons echt niet haalbaar zijn. Dan houdt het ergens ook een keer op. Onze techneuten zijn nu een va riant aan het uitwerken, waarin we straks gewoon met een bochtje om zijn terrein heen gaan." Op het dorp heerste gisteren na het verlossende telefoontje van Weststrate al snel een jubelstem ming. ,,De afgelopen weken werden de laatste gesprekken gevoerd met de grondeigenaren", vertelt Van der Sar. ,,Gisteren was de deadline voor iedereen om te reageren op het aan bod. Dus ik heb vandaag mijn tele foon overal mee naar toe gesjouwd, in afwachting van het verlossende bericht. Echt hè, ik had gewoon een beetje buikpijn van de spanning." Het fietspad dat het waterschap voor ogen heeft tussen de Bogerd- weg in Dreischor en de Kloosterweg bij Schuddebeurs, past volgens Van der Sar helemaal in het straatje van de dorpsraad. Het komt los te liggen van de rijbaan voor het overig ver keer op de slingerende en onver lichte polderdijk. ,,Het wordt prach tig! En ook steeds harder nodig voor de veiligheid. Er wordt steeds meer gefietst. Als je ziet welke toeren er soms worden uitgehaald op die dijk. Het is heel vaak bijna..." Weststrate heeft als portefeuille houder bij Scheldestromen twee jaar de kar van het fietspad getrok ken. Dat hem nu wél lukt waar zijn voorgangers zich twee decennia op stuk hebben gelopen, rekent hij ook toe aan een dosis boerenslimheid. ,,Ik ga er hard in en je moet duidelijk zijn. Daar is een agrariër bij gediend. Een kwestie van een beetj e geven en nemen, maar ook tot hier en niet verder. Eén van de deelnemers krijgt van ons iets meer grond, direct rond zijn boerderij, dan hij bij elkaar heeft ingebracht. Daar is hij mee ge holpen en wij dus ook. Anders krijg je dit hier nooit voor elkaar." zaterdag 2 oktober 2021 SD 'Pak menstruatie-armoede aan' Zo'n 1500 (jonge) vrouwen op Schouwen-Duiveland hebben volgens VVD-fractievoorzitter Margo Lemsom soms te weinig geld om maandverband of tam pons te kopen. Ze wil de taboe sfeer rond dit probleem door breken en vindt dat de ge meente te hulp moet schieten. ,,De VVD neemt menstruatie-ar moede bloedserieus." - Margo Lemsom, fractievoorzitter VVD Anita Dokter bij haar afgiftebox voor menstruatieproducten in Nijkerk. Een vergelijkbare oplossing of andere alternatief is ook op Schouwen-Duiveland keihard nodig, aldus VVD-fractievoorzitter Margo Lemsom. foto mathilde dusol - Paula Schot, wethouder Eindelijk is het gelukt, jubelt voorzitter Leone van der Sar van de dorpsraad. Na 23 jaar trek ken, praten en protesteren krijgt Dreischor zijn vrijliggend fiets pad langs de Roterijdijk. De be doeling is dat in 2024 met de aanleg wordt begonnen. ,,En als alles nu een beetje blijft meezit ten, kan het pad dat zelfde jaar nog in gebruik worden geno men", hoopt Van der Sar. Marcel Modde Dreischor - Marien Weststrate, waterschap Scheldestromen Jric tEISCHOR WIL V FIETSPAD In Drei- schor is het feest! Ein delijk komt er een fiets pad langs de Roterij- dijk. foto MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129