effeweg.nl volop scnerpe najaarsaanDieainqen 2022 11 Dit weekend zijn in heel Italië gemeenteraadsverkiezingen. In zo'n 1200 gemeenten stemmen Italianen voor een nieuwe burgemeester. Maar de ogen zijn vooral gericht op de allergrootste: Rome. REPORTAGE RAADSVERKIEZINGEN DIT WEEKEND WORDEN ONGEKEND SPANNEND VOOR DE BURGEMEESTER De winst van Virginia Raggi bij de gemeen teraadsverkiezingen in Rome in 2016 was een groot succes voor de Vijfsterrenbeweging. Na Turijn was ook de Italiaanse hoofdstad in handen van de jonge politieke be weging, zeven jaar daarvoor opge richt door komiek Beppe Grillo. In Rome waren de verwachtingen hooggespannen, de jonge burge meester leek de verandering te brengen die de verwaarloosde en failliete stad dringend nodig had. Ze beloofde alternatief vervoer voor het vastlopende verkeer, een duurzamere afvalverwerking en een transparantere overheid zon der corruptie. De grote thema's van de Grillini toegepast in de praktijk, dat was de bedoeling in Rome. Maar de reali teit bleek een stuk weerbarstiger. Zo zijn de pogingen Romeinen al ternatief vervoer aan te bieden volledig mislukt. Het streven de Romeinen uit de auto te krijgen is nobel in een stad met 2,7 miljoen auto's en 2,8 miljoen inwoners. Hoewel burgemeester Raggi het chronische verlies van het ge meentevervoersbedrijf wist om te buigen in winst, is het aantal stadsbussen afgenomen en is het gemiddeld aantal kilometers dat Romeinen in een stadsbus zitten gedaald. Ook het op grote schaal aanleggen van fietspaden en het promoten van elektrische leen- steps blijken niet de oplossing voor de aanhoudende vervoers- problemen. De chaos blijft, soms wordt ze zelfs groter. Een net geo pend fietspad moest in allerijl weer worden afgebroken, omdat het de doorstroming van het ver keer belemmerde en de ambulan ces naar het ziekenhuis blok keerde. Burgemeester Raggi gros siert in grote woorden en goede bedoelingen, maar de uitvoering is regelmatig ronduit beroerd. Vuilstort Ook is het vuilnisprobleem van Rome de laatste jaren alleen maar gegroeid, vooral door het ontbre ken van goed beleid. De vorige burgemeester, Ignazio Marino, sloot na jarenlange boetes vanuit Brussel Romes immense vuilstort Malagrotta. Marino had een alter natief klaar, maar dat uitgewerkte plan belandde na zijn vertrek in een la. Zijn opvolger had, op wat vage slogans na, geen idee. Het percentage gescheiden afval moest fors omhoog, schreef Raggi vijf jaar terug in haar verkiezings programma, er moesten recycling- installaties worden gebouwd en het afval moest huis aan huis wor den opgehaald. Na vijf jaar wordt 46 procent van het afval geschei den ingezameld, 3 procent meer dan in 2016, zijn er geen nieuwe afvalverwerkingsinstallaties of al- C Raggi's grootste succes is het bestrijden van de georganiseerde misdaad geweest machtsmisbruik. Haar imago van onkreukbare corruptiebestrijder lag al vrij snel aan diggelen. Raggi's grootste succes in deze vijfjaar is het bestrijden van de ge organiseerde misdaad in de stad. De criminele families Casamoni- ca-Spada, die in Rome de drugs handel met harde hand bestierden, werden grotendeels opgerold. De rechter veroordeelde vooraan staande leden van de families tot hoge gevangenisstraffen. Rapportcijfer In de aanloop naar deze verkiezin gen gaf burgemeester Raggi zich zelf een 9 voor haar eerste termijn en stelde zich met de slogan 'avanti con coraggio' (moedig voor waarts) kandidaat voor nog eens vijf jaar. Geestelijk vader van de Vijfster renbeweging Beppe Grillo beeldde de burgemeester op zijn populaire blog af als Romeinse gladiator; Virginia Raggi die het moedig op neemt tegen duistere krachten in de stad. Dat is ook hoe Virginia Raggi zichzelf graag ziet, veel Ro meinen denken daar inmiddels heel anders over. Ze staat op onge veer 15 procent in de laatste peilin gen. ternatieve vuilstortlocaties en staan er nog steeds grote vuilcon tainers in de straten van Rome. Dat het bestuur van het gewest Lazio al jaren ruziet met de burge meester over een oplossing van het probleem, waar ze gezamenlijk verantwoordelijk voor zijn, helpt de stad Rome en burgemeester Raggi ook niet. De stad ligt er dan ook viezer bij dan vijf jaar geleden en ook de gaten in de weg, een an der groot probleem, zijn er niet minder om. Dit ondanks de ver woede pogingen om in het laatste halfjaar voor de verkiezingen de straten opnieuw te asfalteren. Geen verkiezingsstunt, beweren ze in het stadhuis, maar 'vanwege gevaar voor corruptie is de bureau cratische weg zeer lang'. Behalve tegenwerking van bui tenaf- waar de burgemeester graag mee schermt - boterde het ook intern niet heel erg in het ge meentebestuur. In vijf jaar tijd raakte Virginia Raggi zeventien(!) wethouders kwijt. Sommigen door interne conflicten, anderen door juridische onderzoeken. Zo werd Raggi's naaste medewerker, Raffaele Marra, al na een paar maanden na haar aanstelling als burgemeester, veroordeeld wegens r al volop Q GeLd-terug-garantie Repatriëringsgarantie Zekerheid via SGR boekbaar Boek zonder aanbetaling Najaarsaanbieding Drautal in Karinthië Najaarsaanbieding Rome, Florence en Venetië Najaarsaanbieding Salzburgerland, Kaprun Normandië met z|jn invasiestranden GO ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 Rome, vieze stad vol gaten Angelo Van Schaik Rome Burgemees ter Virginia Raggi (r) is er niet in geslaagd het grote afval probleem in Rome te verminderen. FOTO'S GETTY IMAGES, AFP In prijs verlaagd ALL INCLUSIVE P*Sq 14 nn Najaarsaanbieding HerFstshoppen in Straatsburg, Freiburg en Colmar Ontbijt en diner Vertrek: 6,13,20 nov Ontbjjten diner Vertrek: 9,18 okt Ontbjjten diner Vertrek: 9,16,23 okt All inclusive Vertrek: 9,16 okt Ontbijt en diner Vertrek: 16 okt ANVR Alle Fouten voorbehouden. ExclusieFreserveringskosten, CalamiteitenFonds en SGR bijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11