'Hoe kon de man die zo goed was voor mij, zijn eigen partner niet steunen' te vertellen wat de voorstelling met me had gedaan. Tot mijn verrassing nam Jos het gesprek meteen over. Hij had van Frank over onze ontmoeting gehoord. Dat het zo'n goed interview was geweest en dat ik veel van musicals afwist. 'Dat kom je nog maar weinig tegen', zei Jos. En toen volgde de uitnodiging een keer te komen 'lullen over het vak'. Op de fiets naar huis was ik verrukt. Dé Jos Brink wilde met mij verder praten over het vak. De presentator van Wed den, dat...?, waar ik als kind zo'n fan van was. Op de basisschool speelden we de spelshow na en dan was ik Jos Brink. Een paar maanden later zat ik tegenover Jos in zijn kantoor. Hij vroeg wat ik nou eigenlijk wilde bereiken. Ik wil op tv, zei ik. 'Dat is lastig. Dat willen er meer.' Hij kwam met een plan. Een proef- programma waarin ik liet zien wat ik kon en dat ik naar omroepen kon sturen. 'En ik wil wel slachtofferen', zei hij. Op een van zijn spaarzame vrije zaterdagavonden reed hij ervoor naar de tv-studio van de lokale omroep in Uden, samen met Frank. Daarna bleven we contact houden. Via brieven en ontmoetingen in de kleedkamer na afloop van Jos' voorstellingen bleef hij betrokken bij mijn leven. Nadat in 2002 de relatie met mijn vriend na bijna drie jaar stukliep, kwam er een lange, handgeschreven brief: Ik weet zeker, Tommie, dat het goed komt met je. Blijf lief voor je vriend, jullie hadden het goed samen, en blijf vooral die je bent: een eerlijke, hartelijke, warme jongen van wie de mensen houden.' In een donkere tijd gaf Jos me troost. Op een liefdevolle manier was hij een voorbeeld. Dankzij hem wist ik waaraan ik liefde, onvoorwaardelijke liefde, kon herkennen. In de zomer van 2007 hoorde ik op de radio een naar bericht: Jos was ernstig ziek. Ik stuurde meteen een mail met sterkte en beterschapswensen. Hij ging naar het ziekenhuis, werd behandeld. Dat het mis zou kunnen gaan, kon er bij mij niet in. Maar op vrijdagavond 17 augustus, rond kwart over zeven, ging de telefoon. Ik zat net aan tafel en vroeg of ik terug mocht bellen. Door de aarzeling waarmee de vriend 'ja, is goed' zei, voelde ik dat er iets aan de hand was. Ik zette Teletekst aan en las: 'Jos Brink overleden'. Wezenloos keek ik naar het RTL Nieuws van half acht. Het is vreemd als het overlijden van iemand die je dierbaar was groot nieuws is. Dat deze geweldige man, die me zoveel had gegeven, uit mijn leven was verdwenen, deed me veel verdriet. Een jaar na Jos' dood gaf Frank een uitgebreid interview. Hij vertelde over het gemis, maar ook over de prijs die hij moest betalen voor zijn leven met Jos. Hoe het werk altijd voor ging. Daarin kwam een andere Jos naar voren dan ik had gekend. Eentje die helemaal niet zo empathisch was. Toen Frank door longkanker ernstig ziek was, steunde Jos hem nauwelijks en ging Jos niet met hem mee naar het zieken huis. Ik kon dat moeilijk rijmen met de liefde die mij ten deel was gevallen. Hoe kon het dat hij dat niet kon opbrengen voor de man die hem het meest nabij was? Ondanks alle openheid van Jos in de vele interviews die hij gaf, hield hij duidelijk een essentieel deel voor zichzelf. Ik belde Frank en stelde voor zijn biografie te schrijven. 'Lieverd, als jij denkt dat je dat moet maken, ga je je goddelijke gang maar.' Frank was net flink aan het op ruimen, dat hielp. Alle privéplakboeken, fotoalbums en tien tallen dozen met knipsels kwamen mijn kant op. Urenlange gesprekken volgden, uiteraard met Frank maar ook met Jos' broers, jeugdliefdes, vrienden en oud-collega's: mensen als Lucie de Lange, Simone Kleinsma en Joop van den Ende. Het was niet alleen maar mooi wat ik te horen kreeg. Jos bleek een man met twee gezichten. Empathisch, maar ook egocentrisch. Meelevend, maar ook bot. Voor het verhaal wel zo interessant. Als Jos' dierbaren de schone schijn hadden opgehouden, was de biografie maar saai geworden. En dat was Jos zeker niet. Hij was nog kleurrijker dan ik dacht. ^8 Jos creëerde zijn eigen gezin. Paul, Bas en Koen noemde hij steevast 'de kinderen', maar geen van hen heeft hem ooit papa genoemd. 1972 Jos Brink verschijnt bij Spectrum 21,99. 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 112