Uiteindelijk geef ik toe en begin met het slikken van de gemene hormonencocktails ik me tentoongesteld. Een maand na mijn diagnose in 2019 ging de borstkankermaand los en werd ik op onbewaakte momenten door optimistisch getoon zette posters bij tramhaltes overvallen door het besef dat het over mij ging, dat ik één van de een- op-de- zeven was. Bemoei je er niet mee, dacht ik dan, of: hou je bek, nu even niet ja, ik ben onderweg naar mijn werk. Ik heb me nooit afgevraagd 'waarom ik?' Het is gewoon pech, ik zie er geen verdere bedoeling achter. Nieuwsgierigheid en verwondering voeren de boventoon. In het behandeltraject zitten wel momenten van overgave die me moeite kosten. Eigenlijk werpt elke nieuwe behandelfase weer stand op. De overdracht naar het AvL. Het voor uitzicht van vijf jaar gemene hormonencocktails slikken met talloze, afschrikwekkende bijwerkingen. Ik ben daarover gaan marchanderen met de mensen van Oncologie. Zij bewegen dan mee, mijn man zet zich schrap in zijn rol als arts 'gewoon het protocol volgen' en na een paar weken leg ik me erbij neer, begin ik met die pillen. Er zit een informatiefolder bij met een tekening van een krab in een rondje. 'Medicijnen bij celwoekeringen' staat er in dikke letters onder. En dan Oncofit. Wie verzint zo'n naam? 'Wij noemen het oncologische revalidatie,' zegt de verpleegkun dig specialiste Oncologie nuchter. 'Het bevordert het herstel en patiënten verdragen de medicijnen beter als ze een goede conditie hebben.' Dat feite- lijke is heel kenmerkend voor medische professio nals. alleszins draaglijk. En Oncofit doet me goed. Het gaat allemaal om de onstilbare behoefte aan auto nomie, langzaam herwonnen ruimte. Herstel is een kwestie van een lange adem. Misschien vind ik dat het moeilijkste. Eerst is het evenwichtskunst: niet te hard van stapel lopen maar wel je grenzen op zoeken. Ik verkeer nu weer helemaal in de gezonde wereld, maar kanker heb je steeds opnieuw. Ik heb het telkens als iemand met 'kanker' vloekt. Elke avond als ik drie pillen slik, twee tegen de bij werkingen van de eerste. En als ik voor controles weer even mag plaatsnemen in het OLVG, of als ik een knobbeltje voel, en de chirurg strijdvaardig hoor zeggen: 'ik denk dat het niks is maar we laten een target-echo doen.' Ik sta niet stijf van de zenuwen. Als ik iets voel wacht ik een week of twee. Ik bereid me in stilte voor. Dan ben ik klaar voor iedere uitslag. Kalm blijven, ook om je omgeving te ontzien. Mijn prognose is goed. Er wordt me soms gevraagd of ik anders naar mijn omgeving ben gaan kijken. Of ik dingen minder belangrijk vind dan voorheen. Ik ben niet zozeer anders gaan kijken, ik heb meer te zien. Veel meer te zien. De wereld van ziekte heeft eigen spelregels, een eigen tempo. Op de mammapoli van het OLVG is er nul komma nul poespas, het professionele zelfvertrouwen en de feilloze organisatie maken het daar zo relaxed, terwijl iedereen kanker heeft of als de dood is om het te hebben, ik wil dat vangen in een beeld, een gebaar, een flard van een gesprek is genoeg, of een klein voorval, iets wat nauwelijks het vermelden waard is en in een oogwenk voorbij, ik ben aan het kijken, ik ben aan het luisteren, ik ben aan het schrijven. MEZZA 27 DE BIJWERKINGEN BLIJKEN TOT DUSVERRE -» Umag even plaatsnemen verschijnt bij Nijgh Van Ditmar€ 17,50. Meer informatie over de borstkanker maand is te vinden op pinkribbon.nl U mag even plaatsnemen CuoUm Reedert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 107