Bemoei je er niet mee, denk ik dan, nu even niet, ik ben onderweg naar mijn werk EEN OUD-COLLEGA WIENS VROUW hetzelfde lot had getroffen suggereerde dat ik updates per mail zou rondsturen. Het is volgens hem ondoenlijk iedereen apart op de hoogte te houden en je vergeet op enig moment wie je wat hebt verteld. Bovendien wil ik mezelf en anderen niet gijzelen in een gesprek over mijn gezondheid. Maar na een paar van die updates 'de uitslag komt vrijdag', 'ik word woensdag al geopereerd', 'helaas zijn er kankercellen in de schildwachtklier aangetroffen' kreeg ik er genoeg van. Ondertussen was ik al aan het schrijven, korte stukjes, bespiegelingen en observaties over de nieuwe wereld waarin ik was getorpedeerd. Die ging ik rondsturen. Ik raakte vanaf het begin gefascineerd door de codes en de cultuur van de ziekenhuiszorg in het OLVG en het Antoni van Leeuwenhoek en daar schreef ik over. De samenwerking, het taalgebruik. Het streven naar perfectie waarvan ik getuige en object werd. Het oog voor detail in alle beslissingen, alle communicatie, alle behandelingen. Zo snel mogelijk mits zo zorgvuldig mogelijk, medici als motorrijders. Maar ik schreef ook een vierluik over de reactie van onze 16-jarige dochter. Een eenakter over de bestraling met een dialoog tussen de cone beam scan en het bestralingsapparaat. En over het schakelen tussen de gezonde wereld, waar je leeft in de illusie van controle, en het parallelle universum van ziekte. IN HET ANTONI VAN LEEUWENHOEK (zonder -huis of -ziekenhuis) komt niemand voor een bevalling of een meniscusoperatie. Veel mensen zijn met z'n tweeën. In de brede gang achter de entree en bij de restauratie kijkt men elkaar op een andere manier aan dan in het OLVG. Licht besmuikt, vluchtig. Je maakt hier desnoods kort oogcontact, maar richt je blik bij voorkeur naar de grond of op een van de vele kunstvoorwerpen. Gedurende enkele weken worden op de poli Radio therapie elke werkdag en een incidentele zaterdag mijn borst en 'breed okselveld' bestraald. Ik draai de deur van de kleedruimte op slot en laat in weer wil van de waarschuwing op de muur al mijn waar devolle spullen achter. Het is een eindje lopen door een lange gang naar de bestralingsruimte. 'Eigenlijk is het hier een bunker,' licht de radiotherapeutisch laborante toe. De control room waar zij en haar collega de apparatuur bedienen bevindt zich vlakbij de uitgang. Ook mijn man moet daar gaan zitten. 'Deze betonnen muur is heel dik. Dat is om ons te beschermen. Straling komt niet de hoek om.' Over mijn ontblote bovenlijf draag ik de groene kimono van mijn vriendin Bo. Bij haar werd een jaar eerder borstkanker ontdekt in het bevolkings onderzoek. 'Het is een doorgeeftimono,' zei ze vrolijk toen ze hem kwam brengen. Inmiddels heeft deze kimono vier vrouwen gesierd, in dezelfde soort gangen, langs dezelfde dikke muren, verluchtigd met dichtregels of geruststellende natuurfoto's. jonge. Ik revalideer met eind-twintigers die in plaats van te daten of te feesten op de roeimachine zitten te vloeken over hun opvliegers door de hormoonmedicatie. Borstkanker is vaak goed te behandelen, mits je er snel bij bent. Vrouwen moeten een paar keer per jaar zelf hun borsten controleren om iets verdachts te leren herkennen. De huisarts of YouTube kan je uitleggen hoe. Deze maand is het borstkankermaand. Als de borstkankermaand bijdraagt aan de tijdige opsporing van beginnende tumoren is dat pure winst. Aan de andere kant voel Er staat een smalle tafel van zwarte glasplaat. Los daarop ligt een uit onbarmhartig materiaal vervaardigde halve brancard. Die is helemaal op mijn postuur ingesteld, compleet met steunen voor hoofd, armen, schouders en billen. Mijn armen leg ik op commando boven mijn hoofd. Vanaf dat moment mag ik niet meer praten en lig ik stil. Groene laserstralen uit de muur verschijnen op mijn romp. Zonder enige weerstand of hulp te bieden laat ik me precies op het juiste kruispunt van die stralen en de tattoos duwen. De tafel wordt in hoogte- en lengterichting afgesteld. De scan, het bestralingsapparaat met zijn stuurwiel en vizier en de platen die de straling opvangen vormen als het ware een zonnestelsel dat om de recht hoekige planeet van de tafel zal draaien. Er wordt droog geoefend om veilig te stellen dat mijn elle bogen niet vermorzeld worden in deze draaikolk. Dan verlaat iedereen de ruimte, de gang weer door, de hoek om. 'Tot zo,' wordt er gezegd maar ik zeg niets terug. Zelfs dat kan een minimale verplaat sing veroorzaken. Uit: U mag even plaatsnemen VEEL VROUWEN KRIJGEN BORSTKANKER, ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 106