CAROLINE REEDERS HEEFT BORSTKANKER Ze is moeder, directeur van een uitgeverij, getrouwd met een arts en schrijver van het boek U mag even plaatsnemen. Aan het begin van de borstkankermaand maakt Caroline Reeders (55) de balans op: 'De optimistisch getoonzette posters bij de tramhalte laten me beseffen dat ik een-op-de-zeven ben.' 'AANMELDEN MISLUKT - gebruikersnaam en wachtwoord komen niet overeen.' Ik typ beide nog eens in, met hetzelfde resultaat. Verrek. Het is zover. Ik weet voor het eerst het wachtwoord van MijnOLVG niet meer uit mijn hoofd, ik ben er te lang niet geweest. Tevreden zoek ik het op. Er zijn veel eerste keren als je borstkanker krijgt. De eerste keer dat me wordt verteld dat ik borst kanker heb. Agressiegraad 2 van 3, ook in de schild- wachtklier. De eerste keer dat ik tatoeages krijg in het Antoni van Leeuwenhoek als richtpunten voor de bestraling. De eerste bestraling. De eerste hormoonpil, nog 1864 te gaan. De eerste keer dat ik van het bestaan van Oncofit hoor. De eerste keer dat ik naar Oncofit ga, met de auto, uit protest. De eerste keer dat ik weer een knobbeltje voel. Opluchting van een nieuw soort als het een onschuldige cyste blijkt, de eerste keer dat ik besef dat een goede uitslag nooit definitief is en een slechte wel. Ik vraag me nooit af: waarom ik? De radioloog beweegt het echoapparaat dat op een verfroller lijkt over mijn borst. Ze heeft het scherm naar ons toegedraaid toen ze merkte dat we wilden meekijken. Mijn man omdat hij arts is en ik omdat ik de techniek die naar binnen kijkt indrukwekkend vind. Het is halfdonker in de kamer. Ik lig comfortabel, mijn hoofd op een fijn kussen. Dan zie ik het, in een nanoseconde, subtiel maar onmiskenbaar: een verstrakking in haar kaak. 'We gaan een biopt nemen.' Foute boel, denk ik en besef dat mijn man hard in mijn hand is gaan knijpen. Uit: U mag even plaatsnemen 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 104