HULP VRAGEN DOET HIJ NIET. Ook niet toen hij viel. Niet doen, Frans, denkt hij dan, zelf oplossen m was de oprichter van de individuele psychologie. Hij bedacht de term 'minderwaardigheidscomplex' en legde uit dat we een ingebouwd streven naar perfectie hebben. Juist dat streven kan ons ook uit dat complex krijgen, door zelf nieuwe kwaliteiten te ontwikkelen, met de menselijke wilskracht als drijfveer. Dit gaat over mij, dacht Frans. Want als hij ergens aan begint, dan bijt hij zich erin vast. Daar wordt hij rustig van, hij voelt dan geen verveling, geen eenzaamheid. Met dat fanatisme leert hij zichzelf Zuid-Afrikaans, Portugees, Spaans, Grieks, volgt hij online piano lessen, zwoegt hij op zijn roeimachine. En hij rent: in zijn leven heeft hij 250 marathons gelopen. New York, Texel, twee keer Berlijn, Perpignan. Hij doet het niet om de finish te halen, maar voor zijn innerlijke kracht. Ik kan het, ik kan het, denkt hij altijd bij de start, en niet: ik doe het wel even. Zo is hij niet. Laatst bekeek Frans beelden van orkaan Ida. Een koe was door de storm in een boom beland. Frans moest erom lachen, en daarna huilen. Hij weet ook niet waarom, dieren doen hem veel. Misschien komt het doordat hij door zijn pleegoma naar Franciscus is vernoemd, de heilige die met dieren kon praten. Hij voelt het ook bij de koeien die hij ziet als hij langs weilanden hardloopt, en bij zijn kat Amalia. Als hij bij het raam zijn schoenen aantrekt, komt ze altijd met zijn veters spelen. Heel gezellig. Maar Amalia is liever buiten. Daarom zou een hond eigenlijk beter bij hem passen, dan zouden ze samen eropuit kunnen. Maar een postbezorger met een hond, dat kan niet. Een ander wil hij er ook niet mee lastigvallen; om hulp vragen doet hij sowieso niet. Ook niet toen hij laatst hard was gevallen. Niet doen Frans, denkt hij dan, zelf oplossen, denk aan Adler. Al weet hij ook heus wel dat hij niet altijd zonder hulp kan, want stel dat er iets met hem in huis gebeurt? Hij moet daar iets mee, hij weet nog niet wat. Maar dat komt wel, zoals altijd, hij is een laatbloeier. En als hij het echt wil, dan kan hij het. MEZZA 23 i Tot en met 7 oktober is het Week van de eenzaamheid. Zie eentegeneenzaamheid.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 103