Ze bracht hem naar een weeshuis, waar zijn pleegoma hem adopteerde. Na een paar jaar in Indonesië vertrokken ze samen naar Neder land om zich uiteindelijk in het katholieke dorpje Beek en Donk te vestigen. Van zijn pleegoma leerde Frans vooral hoe hij zich rustig moest houden, altijd met twee woorden te spreken, en netjes gekleed bij vreemden aan te komen. Ze was katholiek, had ook eigen kinderen, daar ging al veel liefde naartoe. Frans wil geen kwaad woord over haar horen. Maar toch: als kind wil je soms ook een beetje troost. En nu weet Frans niet goed hoe je dat doet, praten met anderen. Als Frans praat, is hij als een tol die wegschiet. Zijn antwoorden draaien eerst keurig strak om hun as, daarna gaan ze wijder spinnen, een beetje wiebelen, nog wijder, om uiteindelijk ergens anders te eindigen dan waar hij is begonnen. Toch lukt het hem steeds beter met anderen te communi ceren en ze toe te laten. Had Saskia hem jaren geleden aangesproken op straat, dan had hij haar afgewimpeld. Geen tijd voor, Frans moet door, post bezorgen, anders gaan de mensen klagen. Maar nu luister de hij naar haar. En mocht ze met haar camera met hem meelopen, liet hij haar zijn huis zien, zijn aanloopkat Amalia. Saskia legde het allemaal vast. Op de foto's zie je Frans voor een jarenvijftigbehang. Het huis was van zijn hospita, Frans woonde eerst op een zolderkamer boven haar Amsterdamse appartement. Hij trok bij haar in nadat zijn moeder werd opgenomen in een verpleeghuis. Frans verhuisde toen naar de hoofdstad: daar was de Jaap Edenbaan, daar kon hij het hele jaar door schaatsen. Frans verontschuldigt zich; het huis is eigenlijk te groot voor hem. Hij verontschuldigt zich vaker. Voor de boze opmerkingen die hij maakte tegen zijn huishoudelijke hulp, voor zijn moeite met communiceren, voor de dutjes die hij doet na zijn lange ochtendwandelingen en vóór zijn dienst bij de post. De tol wiebelt weer, ineens valt de naam Adler. Frans las eens een artikel over hem en wist: dit is het. Alfred Adler

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 102