H H 9 GEVULD DOOR TEKORT AAN MEDEWERKERS Ziekteverzuim in de zorg op hoogste niveau sinds 2003 pelsap inschenkt voor de me vrouw in de gele blouse die ze net naar de huiskamer heeft gereden. ,,Dan denk ik: die pauze kan later ook nog wel.'' Met vier collega's zorgt ze deze woensdag voor zes bewoners van Stuijvenburgh. Hier wonen men sen met dementie. Ze schuifelen door de gang, kijken televisie en stellen vragen: of alle boodschap pen in huis zijn, waar de sleutels zijn, waar de uitgang is? Fatima geeft geduldig antwoord, als het moet honderd keer per dag, daar heeft ze geen moeite mee. Maar wat ze wel moeilijk vindt, is de drukte van de laatste tijd. ,,Want het leuke aan dit werk is toch vooral dat je écht iets voor ie mand kan betekenen.'' Nu het zo druk is, komt ze daar minder aan toe dan ze zou willen. ,,Eigenlijk ben ik best wel moe.'' Opleiding Ze is nog bezig aan het laatste jaar van de interne opleiding binnen tanteLouise en deze morgen stond ze met twee collega's met nog minder ervaring. ,,Ze hebben vra gen, maar tegelijkertijd worden alle bewoners wakker. Ze moeten naar de wc, douchen en aankle den. En ik probeer ook mijn colle ga's te helpen. Je wilt niet dat het ze afschrikt en ze met de opleiding stoppen. We hebben ze zo ontzet tend hard nodig.'' Het verhaal van Fatima staat niet op zichzelf. De verpleeghuissector merkt dat het steeds moeilijker wordt om aan genoeg geschikt personeel te komen. ,,Het aantal beschikbare personeelsleden zal leidend worden voor het aantal bedden dat bezet kan zijn", zegt Conny Helder, bestuurder van branchevereniging Actiz over de Er is kloof tussen wat wij kunnen bieden en de zorgvraag huidige krapte op de arbeids markt. Ze is tevens bestuursvoor zitter van tanteLouise. Ze denkt dat de hoge belasting van nu tijdelijk is, maar ze is niet optimistisch over de toekomst. Mensen worden ouder, de zorg complexer en het aantal verpleeg kundigen wordt alleen maar min der. En daarom blijft het probleem op de lange termijn bestaan, zegt ze. ,,Dit is helaas de weg die we be wandelen, en die weg wordt alleen maar slechter. Er is een niet te dichten kloof tussen wat wij kun nen bieden en de zorgvraag die er is. De vijver begint leeg te ra ken.'' In sommige verpleeghuiscentra wordt door personeelstekorten al kritisch gekeken naar het opnieuw vullen van bedden die leegkomen, vertelt Helder. In landelijke cijfers van Zorgkantoor Nederland is nog niet te zien dat dat op grote schaal gebeurt. Nu staan van de 125.000 verpleeghuisplaatsen er 2000 leeg. In Stuijvenburgh is op de begane grond de bingo begonnen. „G-42", roept de spreekstalmeester. Me neer en mevrouw De Vos doen er niet aan mee, maar blijven rustig Collega's zijn nu wel wat mondiger, ze zeggen vaker 'nee' op hun bruine leren stoelen zitten. ,,Gaat best goed met ons'', zegt meneer De Vos. Hij helpt ook in de binnentuin van Stuijvenburgh als het uitkomt. Want hij ziet de da gelijkse realiteit: ,,Ze werken heel hard met weinig mensen.'' Verpleeghuizen moeten het soms hebben van mensen zoals hij. Volgens Actiz werken meer dere verpleeghuizen in de zomer met noodscenario's, waarbij fami lie wordt gevraagd bij te springen, net als gepensioneerden en me dewerkers zonder zorgachter- grond. De effecten van corona spelen een rol. Verzorgenden zijn moe, waardoor het verzuim hoger is, en personeel is minder bereid dien sten over te nemen. ,,Anderhalf jaar geleden was er heel veel saam horigheid. Dat is er nog steeds, maar collega's zijn nu wat mondi ger. Ze zeggen vaker 'nee''', zegt teammanager Lodewijks. Wachtlijst In totaal stonden op 1 juli 15.735 ouderen op de wachtlijst voor een plek in het verpleeghuis, tegen over 17.469 mensen op 1 april. ,,De meeste mensen die wachten op een plaats in een verpleeghuis kunnen en willen wachten op een plaats bij een verpleeghuis van hun voorkeur'', aldus een woord voerder van Zorgverzekeraars Ne derland. In Stuijvenburgh heeft iemand de bingo gewonnen. De bewoon ster die Fatima naar de huiskamer bracht, heeft haar appelsap ge dronken. Meneer De Vos gaat op zoek naar zijn vrouw. In een ver pleeghuis is altijd nog wel wat te doen. GO VRIJDAG 1 OKTOBER 2021 - Conny Helder, branchevereniging Actiz - Brigitte Lodewijks, teammanager Nog altijd zijn werkne mers in de zorgsector veel vaker ziek dan me dewerkers in andere bedrijfstakken. Personeel in de verple ging, verzorging en thuiszorg meldt zich het vaakst ziek, blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Het ziekte verzuim ligt daar op 7,9 procent. Het hoogste ziektever zuim is dus niet te vin- den in de ziekenhuizen (5,8 procent), al maakt het CBS geen onder scheid tussen bijvoor beeld de ic's en andere afdelingen. In de gehandicapten zorg (7,2 procent) en kinderopvang (6,9 pro cent) is het ziektever zuim ook relatief hoog. Het gemiddelde ziekte verzuim in de zorg ligt op 6,5 procent, het hoogste sinds 2003. Het gemiddelde in Ne- derland over alle be drijfstakken is lager: 4,7 procent. Burn-out ,,Het ziekteverzuim was voor corona hoog, maar daarna al helemaal'', zegt Femke van der Pa len, woordvoerder van zorgvakbond Nu'91. ,,We horen nu vaak burn-out- gerelateerde klachten. Mensen die echt op zijn.'' Met name in de verpleeghuizen en en in de thuiszorg is het ziek teverzuim hoog. ,,Dat is fysiek echt zwaar werk; mensen komen niet meer zomaar in een ver pleeghuis. Het leidt tot schouderklachten en rugklachten. Daar komt het mentale aspect bo venop: altijd boven je taks werken, diensten die gevuld moeten wor den, meer diensten draaien dan je gewend bent. Dat houdt een keer op.'' G Meneer De Vos (85) helpt zijn dementerende vrouw, samen met teammanager Brigitte Lodewijks. Fatima Ben Massoud (foto onder) zou wel meer tijd willen hebben voor de bewoners. fotos arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9