Best een historisch momentje 7 CORONA STERKSTE MAN VAN NEDERLAND-FINALIST OVERLIJDT, ZOON OP IC Een bekende, sportieve familie in Hoogeveen is deze week hard getroffen door het coronavirus. Hans Schonewille (62), voormalig Sterkste Man van Nederland-finalist, overleefde het niet. Zoon Bram (27) vecht in het ziekenhuis voor zijn leven. Het verdriet is onmetelijk groot in de familie Schonewille, zegt zoon Bart. ,,Het is verschrikkelijk wat ons gezin nu overkomt, echt onvoorstelbaar. Een paar weken geleden was er nog niets aan de hand. En nu ben ik mijn vader verloren en ligt mijn broertje heel slecht in het ziekenhuis. Het is maar een rare ziekte, corona." Het virus toonde de afgelopen week geen genade. ,,Mijn vader begon zich niet lekker te voelen nadat hij vorige week positief had getest. Hij wilde liever af wachten in plaats van direct naar het ziekenhuis te gaan. Maar toen zijn gezondheid snel achteruit ging, hebben we toch gebeld." Van woensdag tot vrijdag lag Hans Schonewille (62) met flinke ademhalingsproblemen in het ziekenhuis. Daar kwam een longontsteking en acute bloed vergiftiging bovenop. De situatie werd zo ernstig dat Schonewille naar de ic moest en in een kunst matige coma werd gebracht. De eens zo topfitte sport schoolhouder, die in 1995 de fi nale haalde van De Sterkste Man van Nederland, leek op de ic voor uit te gaan, tot zijn vitale organen het ineens begaven. ,,We hebben daarna nog van alles geprobeerd: prednisolon, antibiotica, niets hielp meer." Hans overleed. ,,Dat was na tuurlijk een vreselijk emotioneel moment", zegt Bart. ,,Nog geen vijf minuten later moest Bram in coma worden gebracht." De familie Schonewille leeft Het is verschrikkelijk wat ons gezin nu overkomt, echt onvoorstelbaar sindsdien in een nachtmerrie. ,,Mijn moeder is er kapot van. Ze is haar maatje kwijt en ziet haar kind voor zijn leven vechten. Het is niet te bevatten", aldus Bart, die vorige week ook besmet raakte met het virus. Over de grilligheid en onvoorspelbaar heid van het virus is hij anders gaan denken, erkent hij. ,,Ik ben me er bewuster van geworden dat dit niet zomaar iets is. Dat zelfs als je een grote, flinke vent bent, je goed ziek kunt worden. Ik wist dat er uitzonderingen waren, maar als het je zelf zo hard en persoonlijk treft, ga je daar wel anders over nadenken." Vader Hans en zijn kinderen zijn van begin af aan uiterst kri tisch op het beleid rondom het coronavirus. Hun visie op het ka- binet-Rutte en de maatregelen steken ze op sociale media niet onder stoelen of banken. Het overlijden van Hans brengt daar geen verandering in. ,,Wij heb ben een sterke mening over de huidige coronamaatregelen en over het zootje dat de regering ervan maakt." Op de vraag of hij en zijn vader zich hebben laten vaccineren, gaat hij liever niet in. ,,Dat vind ik niet relevant. Ook als je gevaccineerd bent, kun je nog hartstikke ziek worden." Naast de stortvloed aan steun betuigingen en hartverwar mende reacties krijgt de familie ook te maken met vervelende re acties, onder meer vanwege de stellige overtuigingen van de zoons en hun vader. ,,Ik heb daar helemaal geen boodschap aan", zegt Bart. ,,De mensen die ons goed kennen, weten wat voor een lieve man mijn vader was. Hij stond voor iedereen klaar. Dat is voor ons het belangrijkste." In sportkringen is het plotse overlijden van Hans Schonewille het gesprek van de dag, zegt krachtsporter Wout Zijlstra, die in 2001 werd uitgeroepen tot de Sterkste Man van Nederland. ,,Ik heb meerdere wedstrijden ge daan met Hans, ik ben geschokt", zegt hij. ,,Ofje nou groot of klein, zwak of sterk bent, dit virus kan iedereen te grazen nemen. Het is verschrikkelijk." Collega-power- lifter Berend Veneberg heeft er amper woorden voor. ,,Zo jong en zo vol in het leven. Fit en sterk zijn geeft geen garantie, zo zie je maar weer." Maandag is er een condolean cemoment. ,,Hij was zo geliefd in Hoogeveen, ik verwacht wel meer dan 1500 mensen", zegt Bart. Een dag later is de uitvaart, in besloten kring. Nog 41 dagen De dag dat ik mijn ontslagbrief ondertekende, was grijs en bewolkt. Ik fietste door de stad en voelde een lichte opwinding. Ik passeerde een failliet café-restau rant waar schuldeisers met de inboe del naar buiten liepen. Ergens had dat met mijn situatie te maken, reali seerde ik me, maar ik kon niet helder formuleren waarom. Ik wacht altijd al netjes bij alle stoplichten, maar vandaag helemaal. Je zult maar van de sokken worden gereden net voor je officieel met werken stopt. Alhoewel twee jaar ziektewet nog wel een betere rege ling was dan die ik nu ging tekenen. Maar ja, dan zit je twee jaar met een been omhoog. Beter zo. Op de krant liep ik direct naar de hoek van de zaal waar de directieassistente zat, die mijn spullen al geprint en klaar voor ondertekening had liggen. Ze was al een half jaar in dienst, maar we had den elkaar vanwege corona alleen nog maar via Zoom gesproken. 'Gek', zei ze. 'Ja', antwoordde ik. 'Vooral omdat dit meteen ook de laatste keer weer is.' Ik ging aan tafel tegenover haar zit ten ('hier niet zitten', stond er op de stoel). Ik tekende en zei: 'Best een historisch momentje.' 'Zal ik een foto maken?' vroeg ze. 'Nee hoor.' Het was zo gebeurd. Vier pagina's met parafen en een handtekening. Ik had ze thuis voor de zekerheid nog eens doorge lezen. Geen verrassingen. Ik heb in mijn leven al een paar van dit soort formu lieren gete kend, ik heb tientallen mensen zo'n ontslag inge praat. Toch was het natuurlijk wel een momentje. Ik gaf haar de papie ren terug. 'Dat was het dan', zei ik. Geen drama. Wel een handtekening onder veertig jaar hard werken. Wat nu? Ik stond op, ik zag 10 me ter verderop in een kantoortje mijn nieuwe baas zitten, die overigens ook mijn jarenlange goede collega was en met wie ik tot dit ontslag besloten had. Ze was in druk overleg met een andere collega, die ik zo snel niet thuis kon brengen. Ik liet ze. Ik groette de assistente, wandelde naar buiten. Drie minuten had alles ge duurd. Onderweg naar huis fietste ik langs een sigarenzaakje. Nu of nooit, dacht ik, parkeerde mijn fiets en kocht een staatslot. 'Ik wil graag het eindnum- mer op de datum van vandaag', zei ik. Een betere dag om het noodlot te tar ten bestond niet. Ik liep weer naar buiten. Fiets weg. Nu of nooit, dacht ik, en kocht een staatslot GO VRIJDAG 1 OKTOBER 2021 'Als grote, flinke vent kun je ook goed ziek worden' Sebastiaan Quekel Hoogeveen - Bart, zoon van Hans Schonewille Hans Schonewille in 2014. FOTO ANP Frank Poorthuis Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl d Hans Schonewille was eigenaar van spoftsCB86fc6@B Fantastic SportsT;;:- in Hoogeveen. FOTO ANDRÉ WEIMA "G 'S STOP COVID-T9 t°gether

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7