Oppositie fileert de 'nieuwe' coalitie 5 Kaag had kunnen zeggen: En de zes dan? Maar ze liet het gewoon lopen CDA en CU net zo goed aan 'echte' onderhandelingen voor een meerderheidskabinet begin nen. ,,Toen Remkes dat zei, keek Sigrid naar het plafond", aldus een aanwezige. Een andere partij leider: ,,Ze had kunnen zeggen: En de zes dan? Maar ze liet het ge woon lopen. Ze nam een andere afslag." PvdA en GroenLinks verlieten het pand zwaar teleurgesteld. Want het was toch Kaag die 'nieuw leiderschap' had gepre dikt?! Die de oude coalitie met een 'roestige auto' had vergele ken, omdat er 'te weinig voort gang' was geboekt. En die Rutte een gebrek aan 'medemenselijk heid' en 'betrouwbaarheid' had verweten? Waarom de omslag ineens? Misschien was het precies wat Kaag gisteren in een toelichting zei. En kon ze, in het landsbelang, de boel niet langer ophouden. ,,De keuze waar D66 nu voor staat is: opnieuw verkiezingen óf in houdelijk onderhandelen met VVD, CDA en de Christenunie. D66 verkiest onderhandelingen boven nieuwe verkiezingen omdat de samenleving daar recht op heeft", sprak ze in een verklaring voor de draaiende tv-camera's. Vanuit GroenLinks en PvdA klinkt bitter dat Kaag 'gewoon als eerste met haar ogen heeft geknip perd'. Aan de tafel, met alle negen fractieleiders erbij, had Kaag er ook geen geheim van gemaakt dat deze uitkomst een domper was. ,,Dit is wel een nederlaag voor D66'', gaf ze toe. REACTIES REACTIES Zes maanden vol impasses heeft het speelveld op het Binnenhof am per veranderd. Als de komende ka binetsonderhandelingen slagen, staan straks precies dezelfde par tijen op het bordes als in 2017. De partijen die het nakijken heb ben bij de formatie, maakten giste ren gehakt van de beoogde 'ver nieuwing'. ,,Zo verandert er niets'', zei PvdA-leider Lilianne Ploumen. ,,Dat nu onderhandelingen begin nen over een doorstart is pijnlijk voor iedereen die het anders wil." PvdA en GroenLinks leken lange tijd in de race voor coalitiedeel name, maar deze week sneuvelde de variant waarin zij meededen. Dat leidde tot chagrijn bij het linkse duo. GroenLinks-leider Jesse Kla ver vindt dat Nederland 'verande ring nodig heeft': ,,Dit kabinet heeft de wooncrisis, de klimaatcrisis en de ongelijkheid niet opgelost. Waarom zou dat bij een voortzet ting van deze coalitie anders zijn?" Volgens de SP 'veroorzaakte de oude coalitie juist de problemen'. Partijleider Lilian Marijnissen wijst daarbij op het toeslagenschandaal. ,,Hoe kunnen de veroorzakers van die problemen de oplossing zijn? De overheid die mensen ziet als po tentiële fraudeurs. De rechtsstaat is er niet voor hen." PVV-leider Geert Wilders stelt dat D66-leider Kaag de kiezer 'in het gezicht spuugt'. ,,Weer met het zelfde wanbeleid en dezelfde leuge naars en faalhazen als tot nu toe: Rutte en Kaag.'' Uitleggen Waarschijnlijk debatteert de Ka mer volgende week over de door braak. Vooral Kaag heeft dan wat uit te leggen. Zij voerde campagne met de slogan 'nieuw leiderschap' als al ternatief voor de koers van Rutte. Ze wees lange tijd de ChristenUnie af als coalitiegenoot. Nu kan dat plots wel. Overigens staat allesbehalve vast dat deze poging om een kabinet te vormen, slaagt. Inhoudelijk zijn er grote kloven te overbruggen. Hoe wel informateur Remkes sugge reerde dat de medisch-ethische kwesties 'aan de Kamer zijn', ont kende CU-leider Segers dat daar een afspraak over ligt. ,,Ik ga niet onderhandelen, dat doe je aan tafel. Als je vooraf zegt: we laten alles aan de vrije krachten over, dan is dat heel wankel." De doorbraak brengt de formatie op een bijzonder punt. Na een half jaar lijkt alles terug bij af met een coalitie die niet afwijkt van de hui dige. Al zijn de machtsverhoudin gen licht verschoven: het CDA le verde 5 zetels in, D66 won er juist 5. dat er verder wordt onderhandeld met VVD, CDA en CU. foto robin utrecht GO VRIJDAG 1 OKTOBER 2021 van de tennisbaan - Een partijleider Frank Jansen uit Wij- chen, door het CBS uit geroepen tot 'dé gemid delde Nederlander' ,,Ik wil niet zeggen dat ik argwanend naar de afgelo pen maanden heb geke ken. Maar dit getuigt van weinig professionaliteit. Partijen zijn het algemeen belang uit het oog verlo ren, namelijk: regeren van het land. In plaats daarvan hielden ze zich bezig met politieke schouwspelletjes. Niemand wilde haantje de voorste zijn of ruimden kend. Dan was de formatie misschien een stuk sneller gegaan. Als premier zou ik ook niet hebben aange stuurd op nieuwe verkie zingen. Een groot deel van de kiezers zou van stem veranderd zijn. Kennelijk wordt onder druk alles vloeibaar.'' G Sigrid Kaag biedt haar ont slag aan als minister. Dennis van Veen, busi ness development ma nager uit Almere ,,Dit kabinet was demissio nair omdat het was afgetreden vanwege de toeslagenaffaire. Remkes bagatelliseerde dat op de persconferentie door te zeggen dat het niet alleen aan dit kabinet lag. Dat klopt ook, maar de hoofd persoon - Rutte - was in drie opeenvolgende kabinetten wel dezelfde. Het kabinet beloofde be stuurlijke vernieuwing. Dat ze dan na ruim zes maan den onderhandelen doodleuk verder gaan, is clownesk, een theater stukje. En een harde klap in het gezicht van de ou ders uit de toeslagenaf faire, voor wie nog steeds geen begin van een oplos sing is. Er is in de afgelo pen maanden een hoop gebeurd, maar te weinig gedaan. Partijen zijn alleen bezig geweest om te zor gen dat ze er goed op blij ven staan.'' Het kabinet in wording belooft een open bestuurscultuur en meer macht voor de Tweede Kamer. De oppositie is op voorhand zeer sceptisch. Niels Klaassen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5