II 16 ZEELAND HARRY HONSBEEK VLISSINGER PRIKT ELKE DAG HET BADSTRAND SCHOON Elke ochtend om zes uur begint Harry Honsbeek op het Badstrand met opruimen en hij gaat pas weer weg als er geen prulletje meer te vinden is. B1 t h c likjes. Flessen. Friet- I bakjes. En peuken, heel veel peuken. Maar look soms een dooie bruinvis. Of zelfs een keer een schaap. ,,Nou, dat was wel echt het goorste dat ik ooit heb ge zien. Pleuren ze gewoon over boord van zo'n schip. Spoelt hier dan aan tussen de toeristen. Hele maal opgeblazen. GStverdamme!" De echte boulevardfans kennen hem allemaal: Harry Honsbeek (57), de man die in het seizoen elke dag - maar dan ook echt élke dag - het strand schoon prikt. Hij is in dienst bij Orionis, maar hij wordt ingehuurd door Stichting Strandexploitatie Veere die de Vlissingse stranden onder haar hoede heeft. ,,Ik loop van het Bad strand tot aan Piet Hein. Elke dag, ja. In mijn uppie. Verder heeft nie mand zin om zeven dagen per week te werken." Kreeft Harry wel. Hij is nergens liever dan op het strand. ,,Ik ben altijd al een buitenmannetje geweest, weet je. Kreeft als sterrenbeeld, dan krijg je dat. Altijd buiten spe- len. En als ik dan per ongeluk iets op de grond gooide, een papiertje of zo, dan zat mijn moeder er ge lijk bovenop. 'Zie je daar die prul lenbak niet?!' Ik denk dat het zo toch wel een beetje is begonnen." Het zit 'm in de opvoeding, weet Harry. ,,Wat sommige bad gasten toch achterlaten, dat is ge woon niet meer normaal. En er staan overal prullenbakken. Maar ze zijn gewoon te lui om te lopen, onvoorstelbaar. Na de Nacht- markt is het helemaal een tering zooi." Afvoerputje Maar vlak ook het scheepsafval niet uit. ,,Ze noemen Vlissingen wel eens het afvoerputje van Zee land, nou, dat is dus ook gewoon zo." Harry wijst met zijn afval- prikker in de richting van de Wes- terschelde. ,,Zie je daar die boeien? Daar draait het water. En dan stroomt dus alles hier het strand op. Alles wat die lui overboord pleuren. Het Nollestrand is mis schien nog wel het ergste, dat is net een trechter. Het kan daar zo'n bende zijn!" Harry mag dan geboren zijn in Dordrecht, hij moppert als een echte Vlissinger. En hij is geen dag vrij. Toch zou Harry zich geen mooier beroep kunnen wensen. ,,Ik ben altijd buiten, ik heb alle vrijheid. Ik zie de zon opkomen,. ik zie de schepen voorbij varen. Ik zou er niet aan moeten dénken om binnen te zitten." Kantje boord En dan te bedenken dat hij er bijna niet meer was geweest. Vorig jaar was het even kantje boord, nadat Harry door een auto werd ge schept vlak bij zijn flat in Paauw- enburg. ,,Ik liep daar om mijn kerstpakket op te halen en ineens bam, daar lag ik. Drie ruggenwer- vels gebroken, een oor verbrijzeld Na de Nachtmarkt is het helemaal een teringzooi en van die zenuwpijn in mijn hand. Ze hebben me eerst naar Goes gebracht en daarna met spoed naar Antwerpen." In de ambulance merkte Harry dat hij zijn benen niet meer voelde. ,,Gelijk dacht ik: straks kan ik niet meer werken, straks beland ik in een rolstoel. Maar het gevoel kwam terug. De broeders zeiden dat ze zoiets nog nooit hadden meegemaakt. Ik heb een half jaar thuis gezeten, met zo'n kraag om, verschrikkelijk, en toen ben ik langzaam weer begonnen met werken. Eerst een paar uurtjes, maar toen al gauw weer fulltime." Want ja, het strand was natuur lijk wel een bende geworden. ,,Eén grote teringbende. Ik heb me hele maal de pleuris geprikt in die da gen." Held Dat bleef gelukkig niet onopge merkt. Zo'n beetje iedereen die voorbij loopt, groet Harry uitge breid. ,,Hij is een held", zegt bou levardbewoonster Trix Kaijser. ,,Ze zouden die man een standbeeld moeten geven. Of een straat naar hem vernoemen ofzo. Maar ik weet niet of hij wel de waardering krijgt die hij verdient. Terwijl hij de belangrijkste ambtenaar is die we hebben." Harry glimlacht. ,,Mijn werk lijkt soms ondankbaar, maar van dit soort complimenten kikker ik echt op. Het seizoen is voor mij klaar. Ik ga nu weer de plantsoe nendienst in, beetje bomen omza gen en zo. En ik ben acht weken vrij van die weekenden die ik extra heb gewerkt. Daar geniet ik van. Maar echt, ik kan niet wachten tot het weer lente is." vrijdag 1 oktober 2021 'Een aangespoeld schaap was goor' Wendy Wagenmakers Vlissingen - Harry Honsbeek Harry Honsbeek maakt in de lente en de zomer elke dag het strand schoon. foto's boaz timmermans Harry Honsbeek is op zoek naar afval. Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54