'Lucht net zo vies als in de Rijnmond' Gat na einde VVV gevuld door Gastvrij Zeeuws-Vlaanderen Bouw Cultuurforum Aardenburg gestart Vestrock van centrum naar schapenwei 6 ZEEUWS-VLAANDEREN ^Bijeenkomst over Kanaalzone „Wanneer meer dan tien procent van de bevolking klaagt over geur- hinder, is dat niet goed", stelde Ar nold Bergstra van GGD Zeeland. De GGD hield eerder een enquête on der bewoners. Waar in de rest van Zeeland maar weinig mensen kla gen over geurhinder, laat Sluiskil een ander beeld zien. Daar bedroeg het percentage mensen dat klaagt over geurhinder, veroorzaakt door Sinds vorig jaar wordt onderzoek gedaan naar geur, geluid en stof bedrijven en industrie dik zestien procent. Sinds september vorig jaar wordt er in Sluiskil en de Terneuzense wijk Oude Vaart onderzoek uitge voerd naar geur, geluid en stof. In het onderzoek dat voluit Verbete ring omgevingskwaliteit Kanaal zone Sluiskil-Terneuzen heet, zijn de gemeente Terneuzen, de provin cie, de GGD, de RUD en diens zus terorganisatie DCMR betrokken. In Bio Base in Terneuzen werden woensdagavond tijdens een bewo nersbijeenkomst enkele conclusies van het onderzoek al gedeeld. Peter van Breugel van DCMR vergeleek de resultaten die hij van Sluiskil had met het gebied waar zijn organisatie actief is, de Rijn mond. Qua fijnstof scoort Sluiskil een beetje slechter dan de andere locaties in de Rijnmond waar DCMR metingen verricht. De hoe veelheid stikstofoxide in de lucht is vergelijkbaar met die in de Rijn mond. ,,Maar", zei Van Breugel er bij, ,,de luchtkwaliteit is de laatste vijftig jaar nog nooit zo goed ge weest." Voor wie de vinger aan de pols wil houden verwees hij naar de site luchtmeetnet.nl, waar de kwa liteit van de lucht op diverse meet punten gevolgd kan worden. Hans Arissen doet dat al inten sief. De Sluiskillenaar wees Van Breugel op een groot aantal screenshots dat hij van het meet punt in Sluiskil maakte. ,,In 90 van de 110 beelden die we hebben was de luchtkwaliteit slecht. Dan staat er het advies bij om inspanningen te vermijden en de dokter te raad plegen om eventueel uw medicijn aan te laten passen. Het is toch te gek voor woorden dat ik mijn me dicijn moet aanpassen?" Uitgelachen Met zijn inmiddels ter ziele gegane stichting Kanaalzone gewoon schoon vroeg Arissen al jaren gele den aandacht voor de leefkwaliteit in zijn omgeving. ,,Ik werd uitgela chen bij de RUD, we riepen het al jaren en geen raadslid pikte het op. Nu zijn ze ineens actief geworden. Verkiezingen komen eraan." Loek de Beleir, lid van de Terneu- zense CDA-raadsfractie, pleitte voor meer meetpunten in de Ka naalzone om een beter beeld te krij gen. In zekere zin bestaat de stichting al een tijdje. In het voorjaar van 2020 werd op initiatief van de gemeente Sluis een werkgroep opgericht, om West-Zeeuws-Vlaanderen juist tijdens de coronacrisis te promo ten. De werkgroep zette de promo tiecampagne WeZienJeGraag op. HULST Vestrock Downtown ver huist. Het Hulster festival gaat van de Grote Markt naar een locatie buiten het centrum. Het festival wordt gehouden op de 'schapen wei', naast de brandweerkazerne. Vanwege de grotere locatie, zijn er extra tickets beschikbaar. Het grote Vestrock kon de afge lopen twee jaar niet doorgaan van wege corona. Daarom werd Ve- Volgens afspraak hield de werk groep eind vorig jaar weer op te be staan. Maar door het verdwijnen van de VVV in Zeeland lag de pro motie van de streek ondertussen behoorlijk op zijn gat. Visie streekpromotie De gemeente Sluis stelde daarom een visie over streekpromotie en gastheerschap op, die de basis vormt voor het werk van Stichting Gastvrij Zeeuws-Vlaanderen. ,,We maken daarvoor prestatie afspraken met de gemeente. In sa menwerking met bewoners, on dernemers en belangenorganisa ties positioneren we onze regio als strock Downtown geïntrodu ceerd. Het oorspronkelijke plan was een kleinschalig festival in het centrum van Hulst, maar het wordt nu net een tandje groter op vrijdag 5 en zaterdag 6 november. Dat betekent ook dat er nog een aantal kaarten te koop is. Op het terrein aan Oceanië, naast de brandweerkazerne, ko men tenten te staan waar niet de aantrekkelijk gebied om te verblij ven en te recreëren'', aldus voorzit ter Esther Westerweele. ,,Met daarbij de nadruk op achterland, cultureel erfgoed en seizoensprei ding." De stichting gaat verder op de weg die is ingeslagen met We- ZienJ eHierGraag. Er wordt promo tie gedaan via social media, adver tenties en het organiseren van persberzoeken. Daarnaast wil Gastvrij Zeeuws-Vlaanderen een ontvangstruimte maken, waarin bezoekers terecht kunnen voor in formatie over de streek. Waar die precies moet komen, is nog niet bekend. minste artiesten op gaan treden. Chef'Special, De Staat, DIRK, Donnie, Dopebwoy, Frans Duijts, Joe Buck, Hang Youth, Maan, Mental Theo, Ramkot en Tessa Dixson staan op het affiche. Bin nenkort worden nog meer namen bekend gemaakt. Voor toegang tot het festivalterrein is een corona toegangsbewijs nodig. Kaarten en meer informatie via vestrock.nl. De Sluise gemeenteraad besloot in 2017 dat het archeologisch museum zou verhuizen naar een groter pand aan de Marktstraat 1. Cultuurforum Het project liep wat vertraging op, maar nu worden er flinke stappen ge zet: de deuren van het oude museum zijn dicht, alle spullen zijn ingepakt en tijdelijk opgeslagen in afwachting van de verhuizing naar het nieuwe museum. Dat krijgt de naam Cultuur forum Aardenburg. Het belooft iets bijzonders te worden. Het museum krijgt een directe ver binding met de Sint-Baafskerk. De tuin van het pand grenst aan de kerk en de verbouwing is al gestart. Aller eerst wordt het Romeins museum op de begane grond gerealiseerd. Het nieuwe museum gaat jaarrond open zijn en krijgt ook andere func ties. Het moet het startpunt voor fiets en wandeltochten worden, er komt een toeristisch informatiepunt en er is een museumwinkel voorzien. Ook komt er een ruimte voor lezingen en workshops. vrijdag 1 oktober 2021 VL Het bestuur van Stichting Gastvrij Zeeuws-Vlaanderen. foto stichting gastvrij zeeuws-vlaanderen Hoe vies, luidruchtig of stinkend is de Kanaalzone? Niet heel veel erger dan in de Rijnmond, is de eerste voorzichtige conclusie na onderzoek. Dat werd woensdag avond besproken tijdens een be wonersbijeenkomst in Terneu- zen. Guido van der Heijden Terneuzen Stichting Gastvrij Zeeuws- Vlaanderen springt in het gat dat is ontstaan na het verdwij nen van de VVV. De club wil uit groeien tot hét platform voor streekpromotie. Raymond de Frel Sluis De deuren van het archeologisch museum in Aardenburg zijn defini tief dicht, na ruim vijftig jaar. Eind december moet het nieuwe Cul tuurforum Aardenburg openen. Sophie Stockman Aardenburg Impressie van het toekomstige museum. foto cultuurforum aardenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53