Doorstart-kabinetten nooit een succes 3 NIEUW KABINET Janet Ramesar Den Haag gedupeerde toeslagenaffaire Na een halfjaar getouwtrek gaat de formatie nu pas werkelijk van start. VVD, D66, CDA en ChristenUnie mogen eigenlijk niet falen, maar dat nieuwe kabinet is er nog lang niet. Laurens Kok Hans van Soest Den Haag Het mag dan een doorbraak worden genoemd, in feite is de kabinetsfor matie nu pas begonnen. Ruim zes maanden zijn er opgegaan aan de vraag wie met wie een poging wil wagen om samen een kabinet te vor men. Nu VVD, D66, CDA en Chris tenUnie bereid zijn te onderhande len, is op die vraag eindelijk een ant woord gekomen. Maar daarmee is er nog geen nieuw kabinet. De vier partijen beseffen: falen is geen optie. Er is zóveel tijd vermorst dat deze kabinetsformatie nu al bijna de langste ooit is - zonder dat er één dag is onderhandeld. Het record van 225 dagen zal er wel aan gaan, de tel ler staat vandaag al op 197. Eigenlijk is dit de laatste kans om er nog uit te komen. Alle andere opties, van min derheid tot extraparlementair, zijn afgevallen. Faalt deze poging, dan is de kans op nieuwe verkiezingen re- eel, stelt informateur Johan Remkes: ,,Dat zou een blamage zijn.'' Partijen willen laten zien dat met deze doorstart van de coalitie niet al les bij het oude blijft. Ze beloven dat een eventueel kabinet-Rutte 4 héél anders wordt dan Rutte 3. Zo willen ze snel onderhandelen en alleen de hoofdlijnen van een nieuwe regeer akkoord vastleggen. De nieuwe mi nistersploeg werkt die plannen dan voor de beëdiging eerst uit. Remkes: ,,Waar het constituerend beraad (de oprichtingsvergadering van een ka binet, red.) normaal een uurtje duurt, kan dat nu enkele weken worden.'' Stempel zetten Partijen hebben nog een reden om haast te maken: als ze nog hun stem pel op het komende jaar willen zet ten, dan telt elke dag. Al over zes we ken stemt de Tweede Kamer over alle belastingplannen die op Prinsjesdag zijn gepresenteerd. Mochten de vier nog iets willen doen aan bijvoorbeeld de koopkracht van burgers, dan moe ten ze snel wijzigingsvoorstellen in dienen. Anders moeten ze wachten tot volgend jaar. Bij CDA en VVD klinkt optimisme over een snelle formatie. Die partijen zien dan ook hun voorkeurscoalitie dichterbij komen. Voor de andere twee, D66 en ChristenUnie, staat er veel op het spel. D66-leider Sigrid Kaag ging de verkiezingen in met de belofte van nieuw leiderschap en een nieuwe bestuurscultuur. Zij lijdt ge zichtsverlies met een doorstart van de huidige coalitie, die viel over de toeslagenaffaire. Kaag had na haar ommezwaai dan ook meteen forse ei sen: ze wil dat Nederland 'klimaat kampioen' wordt, verlangt de groot ste structurele investering in onder wijs 'ooit' en wil dat Nederland mede 'aan het stuur zit' in Europa. Dat laat ste was een waarschuwing aan Mark Rutte en Wopke Hoekstra, die in Brussel vaak op de rem trapten. Oprichtings vergadering van kabinet, normaal een uurtje, kan enkele weken duren Want ook al voorspelt Remkes een snelle formatie, er liggen nog vol doende onderwerpen op tafel die de boel kunnen laten ontploffen. Zoals inperking van de veestapel, vereen voudiging van ons belasting- en toe slagenstelsel of aanpassing van de onderwijsvrijheid. De vier hebben daar heel andere ideeën over. Handreiking Kaag zweeg gisteren over me- disch-ethische onderwerpen. Dat leek een handreiking naar de Chris tenUnie, die mordicus tegen bijvoor beeld aanpassing van de euthana siewet is. Remkes suggereerde giste ren ook dat er een compromis over is: geen afspraken in het regeerakkoord, maar Kamerleden er vrij over laten stemmen. CU-leider Segers liet er echter geen misverstand over bestaan dat dat compromis er zeker nog niet is. Vooral D66 en ChristenUnie weten dat hun achterban met argusogen naar deze formatiepoging kijkt. Zij zullen daarom in het oog springende winstpunten willen binnenhalen. Als dat niet lukt, dan is de formatie wederom terug bij af. Het voornemen om het avontuur van VVD, D66, CDA en de Chris tenUnie te verlengen kent onge lukkige voorvaderen in de parle mentaire geschiedenis. Ook nu zijn de tekenen ongunstig. Om een doorstart te laten slagen is een ideale mix nodig die na de oor log nooit voorhanden was. De per soonlijke verhoudingen in een ka binet en de coalitie moeten goed zijn, duidelijkheid over de missie, een ambitieus programma en de smaldelen moeten elkaar wat gun nen. De recente geschiedenis toont twee doorstart-kabinetten onder leiding van Lubbers en Kok die struikelden. Na een winst van ne- gen zetels wilde CDA-premier Ruud Lubbers in 1986 een kabinet van dezelfde samenstelling met de VVD, dat negen zetels verloor. Zo wel in het eerste als tweede kabi- net-Lubbers was Frits Korthals Al- tes VVD-minister: ,,In de nacht van de val (in 1989, red.) zei CDA-mi- nister Wim Deetman: ,,We hadden niet het volle pond van de VVD moeten eisen in de kabinetsforma tie.'' Korthals Altes ziet dat nu ook als bedreiging voor het uitzitten van de rit van Rutte IV: ,,D66 zal het volle pond willen hebben van de verkiezingswinst. Dat gaat ten koste van het CDA. Die krijgen minder comfort dan ze hadden.'' Het tweede paarse kabinet-Kok (1998-2002) bestond ook uit PvdA, VVD en D66. Voorzetting was niet vanzelfsprekend omdat D66 in de min stond in de peilingen. De partij verloor tien zetels en hield er veer tien over, waardoor D66 het gevoel had toch aan boord te kunnen blij ven. Vanafhet begin had dat tweede paarse kabinet een probleem met zijn missie. Er werd zelfs een Cats- huisbijeenkomst aan gewijd, maar wat men ook deed, de bezieling kwam niet. Want premier Kok had de eerste kunnen zijn die zijn tweede kabi net naar de eindstreep bracht, maar door de parlementaire enquête naar Srebrenica viel het kabinet voortijdig. PvdA-minister Jan Pronk was be- windsman in beide paarse kabinet ten. Hij erkent dat het was uitgere geerd, omdat ,,het programma was uitgevoerd.'' Pronk markeert dat het tweede kabinet-Lubbers en het tweede kabinet-Kok tenminste nog een vliegende doorstart hadden, voordat ze strandden. ,,Het is eigen lijk voor het eerst dat een kabinet met een doorstart vanaf de eerste dag ten dode is opgeschreven", zegt Pronk. Hij wijst op de ,,blamage'' die Rutte III door de Toeslagenaf faire opliep en aftrad. ,,Maar de machts- en persoonlijke verhou dingen zijn dezelfde gebleven! Rutte kan wel willen hopen dat het een nieuw kabinet is, maar dat is niet geloofwaardig. - Jan Hoedeman GO VRIJDAG 1 OKTOBER 2021 ,,Dit is een grote mid delvinger naar ons toe. De ouders zijn hier woedend over. Dit hakt erin, zeker als je bedenkt hoe het de laatste jaren in Nederland achter uit is gegaan. Niet al leen met de toesla genaffaire, maar ook in de zorg en op de woningmarkt. Hoe kun je dan op de zelfde voet door gaan? Mark Rutte wordt belaagd als hij onder weg is naar informa teur Remkes. foto anp - Johan Remkes, informateur DEN HAAG Jan Pronk: „Kabinet ten dode opgeschreven.'' foto werry crone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3