s? Doorbraak of niet, dat is de vraag Zeeland is op zoek naar Klimaatburgemeesters Het gaat best goed met Zeeuwse woningbouw Compliment 2 KUSTMARATHON VRIJWILLIGERS Met hun geoefende oog zien de vrijwilligers van het Rode Kruis het direct als er weer één voorbij de hulppost loopt die op het punt staat in te storten: die moeten we er even van tussen vissen, anders gaat het mis. Coördinator vrijwilligers Annelien Bij de Vaate van het Rode Kruis: ,,Wij zijn er niet alleen om blaren te prikken, maar ook om mensen te helpen bij de beslissing: stoppen of verder gaan." Commentaar D66 heeft de blokkade tegen de ChristenUnie als partner in een nieuw kabinet opgeheven. Dat zou een doorbraak kunnen zijn in het formatieproces dat een half jaar muurvast heeft gezeten. Er wordt nu gemikt op een doorstart van het huidige kabinet. De oppositie roept ach en wee. Erg overtuigend is dat niet. We zouden het bijna vergeten, maar op 17 maart verstevigden VVD, D66, CDA en CU hun basis. De kie zer gunde de regering die was afgetreden vanwege de toesla genaffaire twee zetels extra. Toch is de vraag of we blij moeten zijn met de knieval van D66-leider Sigrid Kaag. Eerder omschreef zij de huidige coali tie als een roestige auto. Op basis van haar winst bij de verkie zingen dacht ze de CU buiten te kunnen sluiten. Het was handi ger geweest als ze haar winst had proberen te verzilveren door die partij bij de onderhandelingen de duimschroeven aan te draaien. Nu heeft ze CU-onderhandelaar Gert-Jan Segers juist sterker gemaakt. Dat belooft nog wat. In 2017 was de formatie op de helft tegen de tijd dat deze vier partijen inhoudelijk gingen onder handelen. Er is geen enkele garantie dat we nu niet ook pas halverwege zijn. Integendeel. Een half jaar lang hebben de hoofdrolspelers elkaar uitgesloten en voor rotte vis uitgemaakt. Ze zijn elkaar hartstikke zat. Ze gaan alleen maar samen aan tafel, omdat ze alle andere smaken afwijzen, inclusief minder heidskabinet en nieuwe verkiezingen. Het is net alsof Bartje ineens trek heeft gekregen in bruine bonen. Ze gaan alleen maar samen aan tafel omdat ze alle andere smaken afwijzen Niet alleen de overheid, ook indivi duele burgers moeten zich inzetten om de klimaatverandering tegen te gaan, vindt het ministerie van Eco nomische Zaken en Klimaat. Dat ministerie zoekt daarom in heel Nederland naar rolmodellen. In Zeeland zijn er nog 'vacatures' in elf gemeenten. Alleen in Middelburg en Hulst is er al een gevonden. Op 28 oktober begint de allereerste Na tionale Klimaatweek. Tot 5 novem ber wordt dan, in het kader van de overheidscampagne 'Iedereen Doet ALMANAK Dat de sportscholen een hele tijd gesloten zijn geweest en ook traplopen naar kantoor er ruim een jaar niet meer in zat, was te zien aan die Hulsterse. De coronakilo's waren er zowat aan gevlógen. Dus die moeten er ook weer af. Het vooruitzicht te moeten zweten in de sport- WAT', aandacht geschonken aan wat er al gebeurt om de klimaat doelen te halen. Bedrijven en orga nisaties ('klimaatsupporters') zul len dan van zich laten horen. Het Deze elf Zeeuwse rolmodellen moeten anderen inspireren zich ook in te zetten voor het klimaat ministerie zoekt voor deze week naar Klimaatburgemeesters, die zich inzetten voor een beter kli maat en hun ervaringen met ande ren willen delen. Wie zich aangesproken voelt, kan zichzelf - of een ander - opgeven via iedereendoetwat.nl/nkw. school en maandenlang konij- nenvoer eten, stond haar echter absoluut tegen. Ze had alleen geen andere keus, ze scheurde zowat uit haar garderobe. Haar dochter (7) zag haar moeder chagrijnig voor de spiegel staan en besloot haar op te beuren: ,,Maar mSm, jij bent móói dik!" Meesterpianist zegt optreden af vanwege blessure Nieuwe voorzitter MuZEEum: Carla Schönknecht Voormalig gedeputeerde Carla Schönknecht is de nieuwe voorzitter van het Zeeuws maritiem Mu ZEEum in haar woon plaats Vlissingen. Zij volgde deze week Ane Nauta op. De benoeming van Schönknecht valt samen met invoering van een nieuwe bestuurs structuur. Directeur Onno Bakker is intussen direc teur-bestuurder, terwijl het stichtingsbestuur een Raad van Toezicht is ge worden. Het MuZEEum wordt momenteel herin gericht en wil zich in de toekomst nog meer profi leren als kenniscentrum van en voor de Zeeuwse maritieme geschiedenis Vlissingen Verkiezing voor de streekproducent van het jaar Bij een evenement als de Kustma- rathon willen de lopers wel eens aan zichzelf voorbij rennen, waar schuwt Bij de Vaate. ,,Wij weten natuurlijk niet hoe iemand zich voelt, maar wij zien soms wel dat het niet goed gaat met iemand, ter wijl die persoon zelf dat niet in de gaten heeft. Die zit nog in de modus van: 'IK WIL DIE FINISH HALEN!' Waar we dat aan zien? Ze hebben vaak een wit weggetrokken gezicht; als de spieren niet meer goed willen of als ze kramp krijgen, kan de gang wat minder gecontroleerd zijn, ze kunnen geen pap meer zeggen. Als ze niet op tijd stoppen, kunnen ze flauwvallen." Zwart voor de ogen Bij de Vaate stuurt vanuit het 'ze nuwcentrum' meerdere Rode Kruisposten langs de route aan. ,,Om die posten te bemannen zijn elke dag een stuk of 25 vrijwilligers nodig. Daarnaast rijden er drie auto's langs de route, met medisch onderlegde vrijwilligers. Onze vrij willigers zijn voor eenvoudige me dische handelingen, zoals blaren prikken, en voor het signaleren. Daarvoor zijn ze getraind in vragen stellen en kijken volgens de zoge- noemde ABCDE-methode, die sys tematisch de klachten bij een hulp vrager langsgaat. Bij serieuze klach ten, bijvoorbeeld als het een loper zwart voor de ogen wordt, kunnen ze twee artsen en een goed ge trainde EHBO'er oproepen." In een van de auto's die langs de route rijden, zit Lisa van Antwer pen. ,,Ik ben als officier van dienst verantwoordelijk voor de EHBO op alle posten, vooral die in de tent bij de finish", vertelt Van Antwerpen. De Heinkenszandse heeft al tien Kustmarathons meegemaakt. Een veelgemaakte fout, weet zij: deelne mers die te weinig drinken. Daar kun je namelijk hoofdpijn van krij gen. Als het erg warm is, ligt een hitteberoerte op de loer. Winderige dagen Daar hoeven we deze editie van de Kustmarathon niet bang voor te zijn. De weersvoorspelling geeft alle drie de dagen regen aan en tem peraturen die niet boven de 17 gra- Bouwend Nederland verwacht dit jaar 870 miljoen euro omzet voor de bouw van huizen. Dat is fors meer dan de afgelopen twee jaren toen de omzet bleef steken op zo'n 800 mil joen euro. ,,Ik ben blij te zien dat het aantal verleende vergunningen duidelijk is gestegen in Zeeland", zegt Hanneke van Eijndhoven, re giomanager van Bouwend Neder land. Volgens haar is nog veel tijd winst te behalen als opdrachtgevers en bouwers sneller in gesprek gaan over wettelijke bouwvoorschriften. ,,Door een stapeling van eisen wordt het steeds lastiger om projec ten te realiseren." Als voorbeeld noemt zij de strengere stikstof maatregelen. Nieuwbouwwonin gen kunnen bijvoorbeeld niet ge bouwd worden, omdat de weg er naartoe niet aangelegd mag wor den. Zeeuwse bouwbedrijven kun nen nog wel eventjes vooruit. Ze hebben nog voor maanden werk in het vooruitzicht. vrijdag 1 oktober 2021 De provincie Zeeland is op zoek naar elf Klimaatburgemeesters. Deze Zeeuwen, die zelf al het goede voorbeeld geven, moeten andere Zeeuwen inspireren om zich ook in te zetten. Ondine van der Vleuten Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl HULST Meesterpianist Nikolai Lugansky kan zaterdag 9 oktober niet optreden met Sinfonia Rotterdam tijdens het Festival van Zeeuws-Vlaanderen. Hij heeft een armblessure. Als gevolg hiervan wordt het romantische piano concert van Chopin ver plaatst naar het pro gramma van volgend jaar. In meesterpianist Dmitry Masleev, eerste prijswin naar van het Tsjaikovski Concours 2015, is een vervanger gevonden. Hij voert het Keizersconcert van Beethoven uit. Het optreden is om 20.00 uur in de Basiliek van Hulst. VLISSINGEN Wie mag zich straks Streekproducent van het jaar noemen? Tot en met 10 oktober kan on line gestemd worden op onder meer vissers, sla gers, boeren, bierbrou wers en bakkers. De Stichting Zeker Zeeuws Streekproduct houdt voor het tweede jaar een publieksverkiezing. Vorig jaar brachten vier duizend mensen een stem uit. Zeeuwse Zon bv uit Krabbendijke won. Stemmen moet op keurmerkzekerzeeuws.nl. De uitslag wordt op 13 oktober bekend gemaakt tijdens De Week van de Streek. 'Bij regen Ondine van der Vleuten Vlissingen Het gaat goed met de woning bouw in Zeeland. Bouwend Ne derland verwacht een stijging van acht procent. Vorig jaar werd maar mondjesmaat ge bouwd. De bouw van kantoren en bedrijfspanden daalt met an derhalf procent. Ab van der Sluis Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30