nul HÜH Over de eindstreep wandelen? iHüil HHül i I 9 sssW iBW EMS Ik tel hier met u af naar mijn laatste werkdag 0 'uitvoerders', deels van VVD-, CDA- en D66-huize, maar aange vuld met bewindslieden vanuit de ChristenUnie, PvdA en Groen Links. Maar Remkes kreeg daar de han den niet voor op elkaar. ,,Zie je het voor je: dan stuurt PvdA straks Lo- dewijk Asscher en Jeroen Dijssel- bloem (oud-PvdA-ministers, red.) om de boel aan te sturen", zegt een ingewijde. „Terwijl die partij in de Tweede Kamer op elk denkbaar onderwerp de steun onder het ka binet uit kan trekken." De VVD moet bijvoorbeeld vre zen dat de Tweede Kamer zo'n ka binet zou dwingen om de belas ting voor bedrijven te verhogen. ,,Want op sociaal-economisch ter rein is er een linkse meerderheid in de Tweede Kamer. Dat gaat een control freak als Rutte niet kun nen verdragen." Maar wat dan wel? Niemand in politiek Den Haag die er een voor spelling aan waagt. Je hoort wat cynisme, moedeloosheid, een scheldwoord, maar geen van de partijen die écht blokkades wil op heffen. 'Eengruwel' Toch is terugvallen op nieuwe ver kiezingen zowel VVD, CDA als D66 'een gruwel', is te horen. ,,Het politieke midden wordt dan waar schijnlijk alleen nog maar kleiner, want geen van die partijen staat op winst. Dan wordt het allemaal niet gemakkelijker." Daarom werd de 'waarschu wing' van informateur Johan Remkes maandagavond door ie dereen begrepen. Hij zei maan dagavond laat, na de lange ge sprekken, dat hij 'definitieve con clusies' gaat trekken. Die woorden troffen doel bij Rutte, Kaag en Hoekstra. En gisteren kwam daar, in zijn brief, nog een schot over heen. Hij schreef dat 'nu echt het moment' is 'aangebroken dat de fracties van alle partijen uit het brede en constructieve midden hun verantwoordelijkheid ne men." Lees: Als de besprekingen van daag verder gaan, kan niemand zich meer verstoppen. 3 Het lost niets op Opeenvolgende informateurs stelden dat de inhoudelijke ver schillen tussen partijen in Den Haag overbrugbaar zijn; het is de politieke wil tot samenwerking die ontbreekt. Maar de informa teurs hebben vooral aan de par tijen gevraagd welke problemen zij de komende kabinetsperiode aangepakt willen zien. Inderdaad zijn partijen het daar over eens. Maar ze verschillen van mening over de oplossing en over de vraag waar het geld vandaan moet komen om alles te betalen. Die verschillen zijn na nieuwe verkiezingen niet kleiner gewor den. Net als het onderling wan trouwen. Uiteindelijk komt er altijd een kabinet 4 Niemand profiteert Volgens de peilingen schiet geen van de middenpartijen iets op met verkiezingen. Het CDA staat in alle peilingen op fors verlies, D66 op licht verlies en ook PvdA, GroenLinks en ChristenUnie kwakkelen. De VVD staat welis waar op lichte winst in meerdere peilingen, maar ook die winst staat onder druk. ,,Alleen de nieuwe partijen op de flanken zouden pro fiteren", zegt Gijs Rademaker van EenVandaag Opiniepanel. ,,Ja2i, Partij voor de Dieren, Volt en BBB zouden winnen.'' Om met die flankpartijen een regeerakkoord te sluiten, lijkt voor de middenpar tijen nog moeilijker dan het eens worden met elkaar. 5 Maar... De nieuwe informateur Johan Remkes concludeert dat een tradi tioneel minderheidskabinet er niet in zit. Eerder stelde zijn voorganger Mariëtte Hamer dat een hele trits aan meerderheidsvarianten ook niet konden. De mogelijkheden om nog tot een nieuw kabinet te ko men raken zo snel op. Ook een zo geheten extraparlementaire variant kan niet op applaus rekenen. Hoe langer het duurt, hoe meer het on denkbare denkbaar wordt. ,,Het ergste is dat ik niet meer kan uit sluiten dat er nieuwe verkiezingen komen'', zei ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers begin september. Inmiddels is de formatie nog geen stap verder gekomen. Nog 43 dagen Het is u misschien nog niet opge vallen, want weinig mensen le zen vaste inleidingen boven stukjes. Maar de rubriek is van naam veranderd. Het cijfer ook. We hebben 563 dagen 'in quarantaine' gehaald. Nu is het klaar. Het leven begint ook weer ver duveld gewoon te worden, dus dat komt goed uit. Ik zeg niet dat het allemaal voorbij is. Dat gedonder met de QR- code zal nog wel even doorgaan (ik heb er zelf nog steeds geen). En hopelijk blijft de ziekenhuizen een nieuwe piek bespaard. Maar we gaan een bijna-nor- male tijd in. Die voor mijzelf, ik vertelde het u gisteren al, wel grote veranderin gen brengt. Ik stop met werken. Maar omdat ik nog even heb, tel ik hier met u af naar mijn laatste werkdag. En mis schien kunnen we nuttige ervaringen uitwisselen (kom ik later op terug). Nog 43 dagen vanaf nu. Als ik de teller tenminste goed heb ingesteld. De be doeling is dat op 10 november mijn laat ste stukje in de krant verschijnt. De dag dat ik 65 word. Als ik dat zo opschrijf, klinkt het wel oud. Ik heb nooit moeite gehad met mijn leeftijd, maar als die plotseling on derdeel van het verhaal wordt, hakt-ie d'r toch even in. Mijn vader is 66 gewor den, mijn moeder ook. Andere tij den, andere omstandig heden. Som migen sle pen zich naar hun pensioen, anderen wandelen opgewekt over de eindstreep. Mijn ouders hadden bepaald een zwaarder leven dan ik. Negen kin deren, veel warmte, maar ook veel zor gen. Ik zie mijn moeder nog aan de handwringer naast de halfautomatische wasmachine staan, mijn vader had in mijn jeugd twee banen. Als de kinder bijslag kwam, konden de schulden wor den betaald. Ze rookten als ketters trou wens, ook geen ouderdom bevorde rende gewoonte. Toen mijn vader mijn leeftijd had, was-ie al een paar jaar gestopt met wer ken. Hij zat in een van de vele regelingen voor vervroegde uittreding die decen nialang populair waren. Ook in mijn ei gen omgeving gingen collega's op hun 59ste met de VUT. Doodnormaal. Die huppelden de deur uit. Tot 2012 was de officiële AOW-leeftijd 65, maar nog be gin deze eeuw lag de gemiddelde leef tijd dat mensen stopten met werken op 61 jaar. Enfin, ik ga zoals Drees het be doeld had, op de ouderwetse 65ste. Het leven wordt anders, maar het houdt na tuurlijk niet op. Daar wil ik het met u de komende weken over hebben. GO WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2021 nog ondenkbaar, tenzij - VVD-leider Mark Rutte Frank Poorthuis Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. I Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9