x wm I i 1 X I m se 8 ÜW FORMATIE Het pre-formatietijdperk nadert een einde, maar eergisteren was een doorbraak nog erg ver weg. Mark Rutte, Sigrid Kaag en Wopke Hoekstra keken die dag nog opvallend vaak naar het plafond. oe, gaar, licht hoofdpijntje: het was de schamele oogst na tien uur formatiegesprekken tussen VVD, CDA en D66 maan dagavond. Het tweede deel van de verken ningsronde volgt vandaag als Mark Rutte (VVD), Sigrid Kaag (D66) en Wopke Hoekstra (CDA) weer aanschuiven. Toch werd er maandag wel iets aan vooruitgang geboekt. Een en kele knoop werd doorgehakt: een minderheidskabinet ziet geen van die drie partijen zitten. ,,Niet mo gelijk", schreef informateur Johan Remkes gisteren in zijn brief aan de Tweede Kamer. Zo gladjes ging het trekken van die conclusie niet overigens: giste ren smeten partijen met modder naar elkaar over wie de schuldige was dat een minderheidsvariant is afgevallen. D66'ers roddelden zelfs dat informateur Johan Remkes maandagavond 'een borrel te veel' op had en daarom 'warrig' zou zijn geweest bij het leiden van de on derhandelingen. Al maakte D66 la ter excuses voor die opmerkingen. Maar dan? De slotsom van maandagavond in voetbaltermen: een tussenstand van 0-0 bij rust. Want zoals D66 nog steeds weinig voelt voor voortzetting van de oude coalitie van VVD, CDA, D66 en Christenunie, zo willen VVD en CDA niets weten van een ver bond met én Pvda én GroenLinks. ,,Al met al zijn we weinig opge schoten", zegt een betrokkene. Toch trok D66-leider Sigrid Kaag dit weekend het initiatief naar zich toe. Zij stelde voor om met zes partijen uit 'het brede midden' te gaan onderhandelen. Te weten: VVD, D66, CDA, PvdA, GroenLinks, Christenunie. Ofwel: ga een ieder geval een keer met zijn allen aan het onderhandelen. Maar daar lopen de onderhande laars van de VVD niet voor warm, klinkt het. Stel dat Christenunie gaandeweg afvalt, dan blijft Rutte alsnog met PvdA en GroenLinks over. En onderhandelingen starten om juist die twee partijen weg te jagen 'is niet zijn stijl', zegt men bij zijn partij. Wat VVD'ers vooral in het 'voorstel' van Kaag willen horen is: D66 blokkeert kennelijk de Christenunie niet meer. Maar bij D66 leggen ze dat anders uit: eerst eens met alle zes om tafel. Extraparlementair Zo duurt de patstelling voort. Want nadat maandag de optie voor een minderheidskabinet echt was begraven, gooide Remkes de bal terug: en wat nu dan? De on derhandelaars zouden vooral naar het plafond hebben gekeken. Dus opperde Remkes maandag nadrukkelijk 'een paar keer' de op tie voor een extraparlementair ka binet. In zo'n opzet - voor het Al met al zijn we weinig opgeschoten laatst beproefd bij het kabinet Den Uyl - wordt er geen regeerakkoord door partijen geschreven, maar nemen ministers van de betrok ken fracties plaats in een kabinet. Zij stellen dan een regeerpro gramma op, maar partijen die een minister hebben afgevaardigd, zijn niet gebonden zich aan allerlei co alitieafspraken te houden. Het ka binet zou dan slechts bestaan uit Het V-woord hangt als een schaduw over de formatie: verkiezingen. Ondenkbaar, lijkt het. Maar als partijen vandaag geen doorbraak forceren, komen ze toch een stap dichterbij. Vraag het VVD-leider Mark Rutte en hij schudt reso luut met zijn hoofd. Er ko men geen nieuwe verkiezingen: „Uiteindelijk komt er altijd een kabinet.'' Het is in Nederland nog nooit gebeurd dat er nieuwe verkiezin gen moeten komen, omdat par tijen het niet eens kunnen wor den over een nieuw kabinet. Maar de huidige impasse in de formatie is net zo goed uniek. Vandaag is alweer een cruciale dag. Inmiddels heeft een groei end deel van de Tweede Kamer het geloof verloren dat het nog iets wordt: PVV, SP, Partij voor de Dieren, Forum voor Democra tie, Denk, Groep Van Haga en BBB zijn inmiddels vóór nieuwe verkiezingen. Vier redenen waarom andere partijen dat niet willen, en één waarom dat alsnog zou kunnen gebeuren. 1 Belediging van de kiezer „Kiezers zijn geen oproepkrachten'', zei voormalig informateur Herman Tjeenk Willink onlangs. In maart kwam 78,7 procent van de stemge- rechtigen opdagen. ,,Met die uit komst hebben partijen het te doen.'' Dat is wat anders dan tegen de kiezer zeggen: 'we kunnen niets met de uitslag, doet u het maar over'. Het vertrouwen van kiezers in de poli tiek is het afgelopen jaar al enorm gedaald. Op Prinsjesdag meldde on derzoeksbureau Ipsos dat zes op de tien Nederlanders nog maar weinig of heel weinig vertrouwen hebben in de landelijke politiek. De stroeve formatie is daar een hoofdreden van. Dat vertrouwen herstelt niet als de formatie volledig mislukt. Kiezers zijn geen oproepkrachten 2 Het duurt nóg langer Uitschrijven van nieuwe verkie zingen betekent dat het nóg langer duurt voor er een nieuw kabinet is. De Grondwet schrijft voor dat na ontbinding van de Tweede Ka mer binnen drie maanden nieuwe verkiezingen moeten worden ge houden, al kan daarvan worden af geweken. Drie maanden is krap. Gemeenten moeten zich kunnen voorbereiden en nieuwe partijen die willen meedoen, moeten een faire kans krijgen zich te organise ren. Bijkomende probleem kan zijn dat in maart volgend jaar al gemeenteraadsverkiezingen zijn. De kieswet schrijft voor dat Ka merverkiezingen daar niet te dicht op mogen zitten. WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2021 GO Presteert Remkes vandaag het onmogelijke? Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag - Betrokkene bij het overleg van maandag Nieuwe verkiezingen houden lijkt nu Hans van Soest Den Haag - Voormalig informateur Tjeenk Willink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8