O» c Met aangepaste groenten enorme voedselverspilling te lijf 7 Op een veld in Grootebroek groeien slablaadjes die precies op een hamburger broodje passen en een minibloemkool die langer wit blijft. De nieuwe groenten zijn een idee om voedselverspilling tegen te gaan. ,,Ze zijn knalwit'', zegt Sjaak van der Ploeg over zijn bloemkolen. En dat zullen ze ook lang blijven, be looft hij. Als het aan hem ligt zijn oude en geelverkleurde bloemko len verleden tijd. Want hoewel geelverkleurde bloemkolen nog goed eetbaar zijn, belanden ze vaak in de vuilnisbak. En niet alleen bloemkolen; we reldwijd wordt zo'n 30 procent van de geoogste groenten wegge gooid. Syngenta, een Zwitserse multi national op het gebied van plant- veredeling waar Van der Ploeg werkt, maakt nu zaden voor groenten die beter aansluiten bij de wensen van de consument. Naast de witblijvende bloemko len, ook slablaadjes die precies op een hamburgerbroodje passen en kleine broccoli's met een dunne steel die mensen liever eten dan dikke stronken die worden wegge gooid. Op een veld in Grootebroek in Noord-Holland worden de nieuwe groenten nu getoond. ,,Een klein gezin eet een hele bloemkool nooit op, dan moeten ze een kwart weggooien. Als je kleine roosjes hebt, hoeft dat niet. Gemak, dat willen mensen graag'', aldus Van der Ploeg. De mini- bloemkool die wit blijft is al te koop bij Albert Heijn, de andere innovaties komen. Aan de nieuwe groenterassen is in sommige gevallen wel tien jaar gewerkt. Zou het de toekomst zijn? ,,Wat mij betreft wel'', zegt Toine Timmermans, verspillings expert van de Wageningen Uni versiteit Wageningen en tevens voorzitter van de Stichting Samen tegen Voedselverspilling, waar Syngenta zich bij heeft aangeslo ten. ,,Ik roep het al twintig jaar.'' De kunst is volgens Timmer mans om een product te ontwer pen waar de consument alles van gebruikt. ,,Daar hoort ook bij dat het lang aantrekkelijk blijft om te eten.'' Timmermans denkt dat de nieuwe groenten onderdeel zou den kunnen zijn van een groot probleem. In Nederland wordt jaarlijks twee miljard kilo voedsel verspild. Als beeldspraak gebruikt Timmermans vaak een file van Utrecht naar Barcelona vol met vrachtwagens met voedsel. Een derde van dit verspilde voedsel is groente en fruit. ,,Er zijn grote sla gen te maken. Het is belangrijk om de consument te helpen.'' Zouden we mensen niet moeten leren dat je de bloemkoolstam gewoon kunt eten? Voedselwaakhond Foodwatch is slechts gematigd enthousiast. ,,Ik vind het prima hoor, maar ik denk niet dat dit oplossing is'', zegt Ni cole van Gemert. ,,Zouden we mensen niet gewoon moeten le ren dat je de stam van bloemkool gewoon kunt eten? Of mensen le ren dat paprika's butsjes hebben als je geen pesticiden gebruikt.'' Veel bedrijven hebben zich ge stort op het vraagstuk rondom voedselverspilling. Er is een app: Too good to go, waardoor mensen overgebleven voedsel voor weinig kunnen ophalen bij handelaren. Albert Heijn gaat oud brood ver kopen en Jumbo brengt bevroren brood aan de man omdat dat mak kelijker in de vriezer past. Een aantal bedrijven dat klein begonnen is, wordt steeds groter. Peelpioneers, dat van sinaasappel schillen olie en vezels maakt, gaat in Den Bosch een fabriek bouwen waar dagelijks 120.000 schillen worden verwerkt. Het wordt de grootste schillenverwerkingsfa- briek van Europa. ,,Voor ons is het heel logisch om een product dat er toch al is, te hergebruiken'', zegt medeoprichter Bas van Wierin- gen. „Eigenlijk is het idioot om de helft van een sinaasappel weg te gooien.'' Zij zien het als grondstof voor onder meer taart, vleesver vangers en schoonmaakproducten Volgens Van Wieringen kunnen initiatieven zoals die van hem lei den tot minder voedselverspilling, maar het moet wel op grote schaal om impact te maken. Dat heeft ook Laura Hoogland begrepen; zij opent met haar bedrijf Sunt begin 2022 een fabriek waar miljoenen afgekeurde of overrijpe bananen worden verwerkt tot bananen brood en granola. ,,Voedselverspil- ling is ook weggegooide business. Je kan de wereld beter maken en commercieel succes hebben.'' Het Voedingscentrum ziet ook nog eenvoudiger kansen. De woordvoerder: ,,Houd je koelkast geordend en op de juiste tempera tuur. Kook op maat en kijk goed wat je al in huis hebt. En met de schil van een pompoen of de stronk van een broccoli kan je heus iets lekkers maken.'' Koningsdag 2022 in Maastricht Moordexplosie in VS: 21.500 doden Gespaard huis toch prooi van vulkaan HELPT U ANDEREN LEZEN? De CBB zoekt vrijwilligers! GO WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2021 'Minibloemkool is de toekomst' Jurriaan Nolles Grootebroek - Nicole van Gemert, Foodwatch Sjaak van der Ploeg met de bloemkool nieuwe stijl, waarvan 'minder wordt weggegooid'. foto pim ras LIMBURG Koning Willem-Alexander en zijn familie vieren Koningsdag volgend jaar op 27 april in Maastricht. In 2020 zou Ko ningsdag ook plaatsvinden in de hoofdstad van Limburg, maar toen ging dat niet door vanwege de coronamaatrege len. In 2020 vierden de koning en koningin Maxima en hun dochters Amalia, Alexia en Ariane zijn verjaardag thuis op paleis Huis ten Bosch. In april dit jaar ging het gezin wel op pad, maar in Eindhoven was vanwege de coronamaatrege len geen publiek aanwezig. WASHINGTON In de Verenigde Staten zijn in 2020 21.500 moorden ge pleegd, Het gaat om een stijging van bijna 30 procent ten op zichte van een jaar eerder. Het gaat om de grootste jaarlijkse stijging sinds de FBI begin jaren 60 begon met de nationale re gistratie. Deskundigen hebben geen pasklare verklaring voor de stijging. Sommigen brengen die in verband met de pandemie en de destabiliserende effecten er van, terwijl anderen de toename wijten aan de gevolgen van grootschalige betogingen tegen politiegeweld of de toename van wapenverkoop. LA PALMA Een huisje op La Palma dat op wonderbaarlijke wijze als enige in de omgeving ontsnapte aan de kolkende lavastromen, is alsnog ten onder gegaan. Dat bevestigen familieleden van de bewoners op Facebook. ,,We zijn erachter gekomen dat het huis er niet meer staat", schrijft een dochter van de eigenaren van het huis, dat 30 jaar gele den door een Nederlandse vrouw is ontworpen. De foto van het onbeschadigde huis in een verkoold zwart landschap, omringd door rook en as, ging vorige week de wereld rond. Het huis leek onaantastbaar. Veel ouderen krijgen moeite met lezen. Daardoor kan je wereld kleiner worden. Er zijn veel mogelijkheden om te blijven lezen, maar niet iedereen weet deze hulp te vinden. De CBB is op zoek naar consulenten, die deze hulp willen bieden, bijvoorbeeld door op bezoek te gaan bij ouderen met een leesbeperking of door informatie en voorlichting te geven. Wij zoeken speciaal consulenten in de regio Zeeland! De CBB zet (christelijke) boeken en tijdschriften om naar gesproken vorm, braille, grootletter en digitaal. Wil je graag anderen helpen en zoek je zinvol vrijwilligerswerk? Kijk dan op www.cbb.nl/werken-bij of mail naar consulenteniaicbb.nl. Paul Krugerweg 39,3851 ZHErmelo 0341-56 5477 WWW.CBB.NLklantenservice@cbb.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7