II Feestelijke aftrap in Koewacht van eerste fase bouw Vageland 7 BIJZONDER HUISDIER ROODSTAARTBUIZERD llona Vendevielle trekt veel bekijks in haar woonplaats Vlissingen als ze met Dakini door de stad of het Nollebos loopt. AUTO ONDERSTEBOVEN De meeste mensen kijken - al dan niet met open mond - Ilona en haar roodstaartbuizerd alleen na. Maar sommigen zijn te nieuwsgie rig om de twee zomaar te laten lo pen. Dus wordt Vendevielle nogal eens aangesproken: meestal be wonderend, een enkele keer een beetje angstig. ,,Soms steken men sen alleen een duim omhoog, an deren vragen wat voor soort roof vogel Dakini is en willen weten of ik met hem jaag." De aandacht die ze trekt, maakt Vendevielle niet chagrijnig. ,,Je ziet niet elke dag iemand met een roofvogel zomaar in de stad lopen. Dus als ik even de tijd heb en de jongste niet van school hoef te ha len, beantwoord ik vrolijk vragen. Ik vind het leuk om te vertellen dat ik bewust met Dakini in de openbare ruimte loop om hem zeeg te maken." Zeeg maken Het zeeg maken houdt in dat Ven- devielle de vogel laat wennen aan mensen en aan drukte. Echt tam wordt een roofvogel nooit: maar een buizerd, valk of havik kan wel op zijn gemak zijn bij zijn eige naar. Niet bij zijn 'baasje'. ,,Dakini is mijn roodstaartbuizerd, maar ik ben niet zijn baasje. Dakini blijft altijd de baas, ik moet rekening houden met zijn conditie en ge moedstoestand." Voor een tarsel, een mannetje, is Dakini eigenlijk niet de juiste naam, zegt Ilona lachend. ,,Dakini is de godin van het luchtruim in het boeddhisme. Meer een naam voor een wijf dus, maar ik vond het zo'n mooie naam dat ik hem toch maar heb aangehouden toen er een mannetje uit het voor mij gereserveerde ei bleek te kruipen." De gedachte dat een roofvogel een ideaal 'huisdier' voor haar was, kreeg Vendevielle na een ontmoe ting met een echtpaar uit Osse- nisse dat de valkeniersopleiding in Sint-Niklaas bezocht. Daarna Dakini is mijn buizerd, maar ik ben niet zijn 'baasje', hij blijft altijd de baas wakkerden bezoekjes aan onder meer de valkerij van de bekende Vlaamse valkenier Pim Clerens de belangstelling verder aan. En hoe wel een woestijnbuizerd of slecht valk makkelijkere vogels zijn om te trainen, zette Ilona haar kaarten op een roodstaartbuizerd. ,,De eer ste valkenier van wie ik les had, had een roodstaartbuizerd. Dat vond ik zo'n mooi beest, dat ik ook zo'n vogel wilde." Konijn geslagen Dakini is intussen twee jaar. Ilona heeft een enkele keer met hem ge jaagd en samen slaagden ze er al in om een prooi te vangen. ,,Dakini heeft al eens een konijn geslagen, zoals dat heet. Maar we moeten sa men nog veel leren. Dakini mag al leen in België jagen. Ik ben lid van een club in de buurt van Antwer pen en Pim Clerens is mijn men tor. Hem kan ik alles vragen als ik iets niet weet of onzeker ben." Dakini heeft eind september nog niet het ideale gewicht en is ook niet echt in vorm voor de jacht. Ilona mag ook in de toe komst niet met hem in Nederland jagen, omdat in ons land alleen jacht met valken en haviken is toe gestaan. De ideale jager om meeuwen of spreeuwen - die nu overlast veroorzaken in de Vlis- singse binnenstad - te verjagen, is Dakini niet. ,,Een woestijnbuizerd, een uiterst slimme roofvogel, kan dat het beste. Die mag in Neder land ook niet jagen, maar mag wel worden ingezet om overlast te be strijden." Lange tijd werd Zeeuws-Vlaande- ren kortgehouden door de provin cie. Bouwplannen gingen jaren niet door omdat in Middelburg ge dacht werd dat er gebouwd zou worden voor de leegstand in een regio die te maken heeft met krimp. ,,Ik denk dat het nu de goede kant op gaat. Bouwplannen die voorheen niet lukten, lukken nu wel. Je ziet dezelfde ontwikke ling niet alleen hier in Koewacht maar ook bijvoorbeeld in Sas van Gent en Westdorpe", reageert wethouder Frank van Hulle. ,,Ik heb het idee dat er een andere wind gaat waaien. Hier wordt nu aangetoond dat er wel degelijk vraag is en dat mensen graag in hun eigen dorp willen wonen. Vageland aan de Emmabaan in Koewacht bestaat uit in totaal 68 te bouwen woningen. De eerste fase, waarvan gisteren de aftrap werd gegeven bestaat uit 28 woningen, twaalf vrije kavels en één vrij staande woning. Tom de Caluwe, directeur van bouwer Van der Poel wist te melden dat zo goed als alles verkocht is. Dat de woningmarkt zo is aan getrokken is deels te danken aan de interesse bij de zuiderburen. De Caluwe schat dat de helft van de kopers uit Koewacht komt. De rest komt voor een groot deel uit Bel gië, enkelen uit dorpen in de om geving. ,,Ook bij onze zuiderburen is er vraag naar duurzame wonin gen. Dit is trouwens de eerste gas- loze nieuwbouwwijk die hier in de gemeente Terneuzen gebouwd wordt." De verwachting is dat de eerste woningen van Vageland nog dit jaar wind- en waterdicht zullen zijn. woensdag 29 september 2021 Ilona draagt Dakini op handen René Hoonhorst Vlissingen Een ravissante blondine met een roofvogel op de hand spreekt tot de verbeelding van veel voorbijgangers. Ilona Vendevielle neemt haar roodstaartbuizerd Dakini regelmatig mee voor een ommetje door Vlissingen. Zo went de roofvogel aan mensen en drukte. foto dirk-jan gjeltema -Ilona Vendevielle In een zee van bubbels werd in Koewacht het startsein gege ven van de bouw van Vageland. Zeepbellen en bubbeltjeswijn voor de eerste uitbreiding van Koewacht in lange tijd. Guido van der Heijden Koewacht Wie langs het Van Ceulenplein in Hulst reed, moest gisteren even twee keer kijken. Er hing een auto op zijn kop. Fons, Rob en Anita van Veilig Verkeer Nederland gaven twee demonstra ties: de gordelsimulator en dodehoekles. Door in een vrachtwa gen te zitten, zie je wat de chauffeur wel én niet ziet, liet Fons zien. De gordelsimulator was een spannende, maar wethouder Gino Depauw (foto) durfde het aan. In een mum van tijd was de wethouder van verkeer weer uit de auto. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70