Vooral vals dat Ouwehand verzweeg dat eigenaresse lijstduwer PvdD was Afghaan op eigen houtje van Kaboel naar Veendam Onbezorgd op wintersport Boek nu met maximale flexibiliteit Sunweb Ontdek nu op Sunweb.nl 6 LINDA AKKERMANS Skivakantie vanaf p.p. incl. skipas Een tosti waar de kaas vanaf druipt, een bitterbal met mayo. De carpaccio in mijn lievelingsrestaurant in Vlijmen. Echt, ik probeer steeds vaker vege tarisch te eten en minder zuivel te gebruiken omwille van de planeet, maar het lukt me lang niet elke dag. En sinds ik het boek van Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren las, schaam ik me voor mijn ruggengraat die ik wat dit be treft dus inderdaad niet heb. Ou wehand die de vinger op de zere plek legt over hoe fout wij met de aarde omgaan. Dat het anders moet. Het was haar partij die al ver voordat het virus onze levens overhoop haalde, waarschuwde voor zoönosen ofwel infectieziek ten die van dier op mens over kun nen gaan zoalsjuist, ja. Maar nu neemt ze het ineens op voor Waku Waku. Nee, niet de tv- quiz met de aapjes van Rob Fruit- hof uit de jaren 80 en 90 - o nostal gie! - maar het restaurant in Utrecht dat weigert de corona- check-app van bezoekers te con troleren en daarom op last van burgemeester Sharon Dijksma ge sloten werd. 'Hele politiemacht afgestuurd op een restaurant dat nieuwe pan- demieën helpt voorkomen. Omdat ze niet meewerken aan dispropor tionele symptoombestrijding van de huidige pandemie in vorm van Zou ze ook in de bres gesprongen zijn voor restaurant met kalfs- kroket op het menu? de coronapas. Politiek van de valse prioriteiten', slingerde Ouwehand het internet op. Nou viel het met die hele poli tiemacht wel mee. Tenminste, ge zien de restaurantsympathisanten en de naziborden vond ik het wel gepast. Aanpakken, die lui. Daarnaast wil natuurlijk ie deréén nieuwe pandemieën voor komen, te beginnen met déze pan- demie. Vandaar die coronapas! Daar kun je het mee eens of on eens zijn, en laten we in ieder ge val hopen dat we er gauw vanaf zijn, maar regels zijn nu eenmaal regels in dit land. Deal daarmee. En vals? Ik vind het vooral vals dat Ouwehand verzweeg dat eige naresse Naphassa Parinussa van Waku Waku, volgens internet een 'vegan powerhouse dat vibreert op een hoge trillingsfrequentie die eenieder bewust of onbewust voelt bij binnenkomst', een van de lijstduwers van de Partij voor de Dieren was bij de afgelopen ver kiezingen. Dan denk je toch: zou Ouwe hand ook in de bres zijn gespron gen voor een restaurant waar geen quinoa en granaatappel, maar dikke boterhammen met kalfskro- ketten op het menu staan? Achterblijvers in Afghanistan staan er grotendeels alleen voor. Sommigen proberen het land nu op eigen houtje te ver laten. Een van hen dook on langs plots op in Veendam. Hanneke Keultjes Den Haag Nadat de chaotische Nederlandse evacuatiemissie op 26 augustus werd beëindigd, bleven nog hon derden - mogelijk duizenden - Nederlanders en Afghanen die recht hadden op Nederlandse hulp achter in het land, dat in han den is van de taliban. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken zegt 'al het mogelijke' te doen om hen bij te staan, maar mogelijkheden om hen te helpen of te evacueren zijn er nu niet of nauwelijks. Met 'gelijkgezinde landen' wordt gekeken welke evacuatie routes mogelijk zijn. Wel is duidelijk dat Neder landse diplomaten er mondjes maat in slagen om Nederlanders per vliegtuig van Kaboel naar de Qatarese hoofdstad Doha te eva cueren. Maar niet alle mensen die voor de 'Doha-route' worden be naderd, willen mee. ,,Er zijn men- sen die op dit moment bedanken voor de evacuatieopties", zegt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Ook missen mensen soms de vlucht omdat ze er niet in slagen 'op de juiste tijd op de afgesproken plek' te zijn. Anderen proberen over land naar Pakistan, Iran of Oezbe kistan te reizen, een lange en vaak gevaarlijke reis. Het ministerie heeft, zegt de woordvoerder, minstens eens per week contact met de mensen die op de Nederlandse evacuatielij st stonden. Met één van de Neder landers op de lijst was even geen contact te krijgen. Toen hij de te lefoon wel opnam, bleek hij - tot verbazing van het ministerie - weer thuis in Veendam te zijn. Hij ging op eigen kracht naar een an der land waar hij via lijnvluchten weer in Nederland terechtkwam. Hij had niet laten weten dat hij geen hulp meer nodig had. Maar de meeste Nederlanders en Afghanen die nog wachten op evacuatie, zitten ondergedoken in Kaboel. ,,Om niet te lang op één plek te blijven, wisselen ze telkens van schuiladressen", zegt een woordvoerder. ,,Zij verkeren echt in doodsangst." WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2021 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6