Gemeente Reimerswaal voert met ingang van 2023diftar in 7 MONIQUE VAN DEN HOUT BOEKJE OVER GEVONDEN POESJE ONTSTAAT PER ONGELUK^ Als ik ooit nog eens een boek schrijf, dacht de Thoolse Monique van den Hout, dan wordt dat een dik werk over een zwaar filosofisch onderwerp. Maar het werd het een prentenboekje over het gevonden poesje Charlie. Licht&Leuk Gratis lichtadvies S vakkundige montageservice Dé lampenwinkel van Zeeland Het regende hard toen de 13-jarige Madelief enkele jaren geleden een zwart en pluizig bolletje vond in een plas op een boerenerf. De Thoolse lucht was grijs, het bolletje was zwak maar met liefde en aandacht sterkte het aan. De moeder van Madelief, kunstenares Monique van den Hout (51), was onder de indruk. Zó'n sterke liefde voor die ren had zij niet. Ze maakte er een tekening van, en nog één, en nog één. ,,Zo ontstond per ongeluk een boekje." Charlie heet dat prentenboekje, zoals Madelief het zwarte poesje ook noemde. Van den Hout: ,,lk stuurde de tekeningen naar uitge verij Clavis omdat ik daar contac ten had, om te kijken of zij er iets in zagen. Was dat niet zo, dan had ik altijd nog kunnen gaan leuren. Maar ze zeiden meteen ja, waren heel enthousiast. Ik ben er trots op, al moest ik er erg aan wennen, voelde me een beetje kwetsbaar toen het boekje er was." Van den Hout werkte met de Vlaamse Miriam Borgermans al twee keer samen in de boeken- reeks over Annabelleke, waarin de Thoolse de illustraties voor haar rekening neemt. Een derde deel is onderweg. In Charlie komt echter óók de tekst van haar. Die blijft wel beperkt: er staan maar tien woorden in. ,,Het mooie is dat ie dereen zo zijn eigen verhaal er bij maakt", legt Van den Hout uit. ,,De woorden komen vanzelf als je het doorbladert met een kind op schoot. Het is hartverwarmend, het gaat over liefde en zorgen vóór iets of iemand. Het is groots en meeslepend in zijn eenvoud. En ik denk dat het voor volwassenen Het is hartverwarmend, het gaat over liefde en zorgen vóór iets of iemand ook leuk kan zijn. Als je verdrietig bent en het doorbladert, krijg je wel een glimlach op je gezicht." Wakker gelegen Hoewel het boekje er zeker de ruimte voor laat weet Van den Hout niet of er een vervolg op komt. Enerzijds is het mooi zo als het is, vindt ze. ,,Maar ik sluit het ook niet uit. Ik heb een halve nacht wakker gelegen omdat ik wel tien verschillende, nieuwe boekjes zag met een klein verhaaltje er in Zaterdag wordt het prenten boekje gepresenteerd in haar ate- lier aan de Markt 1 in Tholen, tus sen 13.00 en 15.00 uur. Met als bij zondere gasten een afvaardiging van stichting Scheldekat, waar Charlie terechtkwam voor ze naar Noord-Brabant verhuisde. Van den Hout: ,,Maar ze heeft nu een andere naam: Julia. Het gezin dat haar adopteerde heeft namelijk twee katten, en de ander heet Ro meo. Zelf hebben we nu ook twee kittens. En dat vind ik echt heel leuk. Madelief heeft mij die die renliefde laten zien, heeft iets in mij wakker gemaakt waarvan ik niet wist dat ik het had." Joeri Wisse Kruiningen De gemeenteraad heeft dinsdag avond besloten te stoppen met de proef waar de gemeente momen teel aan meedoet. Daarbij wordt het zogeheten pmd in een fabriek in Rotterdam eruit gevist. Ook Borsele, Noord-Beveland en Ter- neuzen doen mee aan die proef. Onderzoek wijst echter uit dat na twee jaar de afvalberg nauwelijks slinkt. Op initiatief van het CDA gaat de gemeente in gesprek met inwo ners. Doel is om tot ideeën te ko men om na de invoering van diftar de hoeveelheid afval nóg verder terug te dringen. Raadslid Olaf Buteijn noemde als voorbeeld het invoeren van containers waar luiers kunnen worden ingezameld en gerecycled. Ondanks dat wethouder Maarten Both liever pas in 2023 (wanneer diftar wordt ingevoerd) het ge sprek aangaat, steunden SGP en Leefbaar Reimerswaal het voorstel van het CDA. Uiteindelijk keerde alleen de ChristenUnie zich tegen het be sluit om diftar in te voeren. Huib Bouwman vindt de prijsprikkel om het restafval te verminderen 'niet sociaal'. Hij stelde voor om het besluit uit te stellen en na het raadplegen van de inwoners tot een ander systeem te komen, bij voorbeeld omgekeerd inzamelen. Daarbij wordt alleen het herbruik bare afval opgehaald en moeten mensen zelf het restafval weg brengen. Andere partijen voelden daar echter niks voor. www.lichtenleuk.nl IN OOST-SOUBURG! Kanaalstraat 45 4388 BK Oost-Souburg Tel: 0118-436579 woensdag 29 september 2021 BE Prentenboek bezorgt je 'n glimlach Michiel Bouwman Tholen -Monique van den Hout Lampen moeilijk? Wij brengen verlichting! Het is definitief: inwoners van Reimerswaal moeten vanaf 1 ja nuari 2023 weer plastic afval, drankpakken en blik apart gaan inzamelen. Om de grote berg restafval die nu nog in de ver brandingsoven verdwijnt ver der terug te dringen, gaan in woners, net als in Kapelle en Goes, betalen per lediging van de zwarte container. Monique van den Hout, illustrator en schrijfster van het prentenboek Charlie. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 68