Ilona draagt buizerd Dakini op handen II fff 7 BAKKERSVROUW ANDREA DE VISSER STOPT Bakkersvrouw Andrea de Visser vindt het na 40 jaar welletjes geweest. Het wordt haar fysiek te zwaar. Maar de winkel in de Zierikzeese passage blijft bestaan, stelt ze vaste klanten gerust. De lekkerste boterham? Daar hoeft Andrea niet lang over na te denken. „Donker meerzaden met ap pelstroop, of van die heel oude brokkelkaas. En het lekkerste ge bakje vind ik een slagroomtom- pouce. Maar wij lusten alles", lacht ze naar rechterhand Astrid Verloo, die bevestigend knikt. ,,Je gaat toch niet stilletjes weg", vist de vrouw die aansluit achterin de rij wachtenden voor de toon bank naar het moment van haar afscheid. ,,Nee hoor", verzekert Andrea. ,,Ik stop niet ineens. Dat gaat niet. Ik ga rustig afbouwen." Sinterklaas en de kerst komen eraan, traditio neel extra drukke weken voor de bakkerij. ,,Dan spring ik hier ook nog even bij. En volgende week hebben we natuurlijk eerst ons 40-jarig jubileumfeest! Maar in ja nuari is het voor mij toch wel een eind gedaan. Alhoewel ik af en toe nog heus weleens in de winkel te vinden zal zijn, denk ik zelf. Als je dit al zo lang hebt gedaan, kan je dat niet zomaar achter je laten." Andrea's vader legde in 1956 in de schaduw van de Lange Jan in Middelburg de kiem voor zijn suc cesvolle bakkerij. Dertien jaar later verhuisde hij zijn hele hebben en houwen naar Sommelsdijk. ,,Mijn ouders vonden het niet zo'n goed idee zes kinderen op te laten groeien in de grote stad. We woonden daar ook in een oud pand. Nu zijn het allemaal dure koophuizen, maar destijds was de omgeving rond de toren toch wel wat verpauperd. Dus zoek je iets beschaafders." Het filiaal in Zierikzee dankt de bakker aan een tandartsbezoek van Andrea en haar broer daar in 1981. ,,Uit één winkel kan je niet met z'n allen leven. Dus toen mijn Helemaal stoppen, ik denk niet dat het ooit lukt. Dit zit gewoon in je oudste broer van school kwam, zochten we er iets bij. We zagen dit pandje in de passage leeg staan en een paar weken later al ben ik hier begonnen. Nu heb je naast ons alleen nog Van Haren. Maar in het begin was het een echt gezel- lig, overdekt winkelstraatje; met een slager, reisbureau Van Oeve- ren en de Droptiek. Het was een sprong in het diepe, niet wetende dat we het hier veertig jaar zouden volhouden. En als alles meezit nog wel veel langer", rekent ze op haar 31-jarige neef, die als derde genera tie het stokje van de bakkerij in (inmiddels) Dirksland heeft over genomen. Andrea gebruikt het 40-jarig ju bileum als logisch moment om zich achter de schermen terug te trekken. ,,Het wordt me nu écht te zwaar allemaal", wijst ze op twee versleten knieën en de 'ongeluk kige voet', die haar sinds de ge boorte parten speelt. Desondanks is Andrea al die jaren maar één week ziek thuis gebleven. Ze staat van 7 uur 's ochtends tot half 6 's middags in de winkel. Tussen de bedrijven door zorgt ze ook voor haar hulpbehoevende moeder, die bij Andrea thuis in Middelharnis woont. ,,Tegen de tijd dat het za terdagavond is, ben ik gewoon he lemaal op." Ondanks dat de dinsdag inmid dels haar vaste vrije ochtend is, springt Andrea gelijk bij wanneer de rij klanten tegen het middag uur opeens aanzwelt. Binnen vijf minuten is de stremming weer opgelost. ,,Helemaal stoppen, ik denk niet dat het ooit lukt. Dit zit gewoon in je." De meeste mensen kijken - al dan niet met open mond - Ilona en haar roodstaartbuizerd (foto) alleen na. Maar sommigen zijn te nieuwsgie rig om de twee zomaar te laten lo pen. Dus wordt Vendevielle nogal eens aangesproken: meestal be wonderend, een enkele keer een beetje angstig. ,,Soms steken men- sen alleen een duim omhoog, ande ren vragen wat voor soort roofvogel Dakini is en willen weten of ik met hem jaag." De aandacht die ze trekt, maakt Vendevielle niet chagrijnig. ,,Je ziet niet elke dag iemand met een roof vogel zomaar in de stad lopen. Dus als ik even de tijd heb en de jongste niet van school hoef te halen, be antwoord ik vrolijk vragen. Ik vind het leuk om te vertellen dat ik be wust met Dakini in de openbare ruimte loop om hem 'zeeg' te ma ken." Het zeeg maken houdt in dat Vendevielle de vogel laat wennen aan mensen en aan drukte. Echt tam wordt een roofvogel nooit: maar een buizerd, valk of havik kan wel op zijn gemak zijn bij zijn eige- naar. Niet bij zijn 'baasje'. ,,Dakini is mijn roodstaartbuizerd, maar ik ben niet zijn baasje. Dakini blijft altijd de baas, ik moet rekening houden Dakini heeft al eens een konijn 'geslagen'. Maar we moeten samen nog veel leren met zijn conditie en gemoedstoe stand." Voor een tarsel, een mannetje, is Dakini eigenlijk niet de juiste naam, zegt Ilona lachend. ,,Dakini is de godin van het luchtruim in het boeddhisme. Meer een naam voor een wijf dus, maar ik vond het zo'n mooie naam dat ik hem toch maar heb aangehouden toen er een mannetje uit het voor mij gereser- v veerde ei bleek te krui pen." De gedachte dat een roofvo gel een ideaal 'huisdier' voor haar was, kreeg Vendevielle na een ont moeting met een echtpaar uit Os- senisse dat de valkeniersopleiding in Sint-Niklaas bezocht. Daarna wakkerden bezoekjes aan onder meer de valkerij van de bekende Vlaamse valkenier Pim Clerens de belangstelling verder aan. En hoe- wel een woestijnbuizerd of slecht valk waarschijnlijk makkelijkere vogels zijn om te trainen, zette Ilona haar kaarten op een rood staartbuizerd. ,,De eerste valkenier van wie ik les had, had een rood staartbuizerd. Dat vond ik zo'n mooi beest, dat ik ook zo'n vogel wilde." Dakini is intussen twee jaar. Ilona heeft een enkele keer met hem gejaagd en samen slaagden ze er al in om een prooi te vangen. ,,Dakini heeft al eens een konijn ge slagen, zoals dat heet. Maar we moeten samen nog veel leren. Da- kini mag alleen in België jagen. Ik ben lid van een club in de buurt van Antwerpen en Pim Clerens is mijn mentor. Hem kan ik alles vragen als ik iets niet weet of onzeker ben." woensdag 29 september 2021 SD 'Het wordt me allemaal te zwaar nu' Marcel Modde Zierikzee -Andrea de Visser Ilona Vendevielle trekt veel be kijks in haar woonplaats Vlissin- gen als ze met Dakini door de stad of het Nollebos loopt. Een ravissante blondine met een roofvogel op de hand spreekt tot de verbeelding van veel voor bijgangers. René Hoonhorst Vlissingen /ir T -Ilona Vendevielle Andrea de Visser (r) gebruikt het 40-jarig jubileum van de bakkerswinkel om toe te werken naar haar vertrek. Vaste kracht Astrid Verloo (l) houdt de zaak straks samen met de nieuw aangetrokken bedrijfsleider Karin van Dienst draaiende. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66