Verzet tegen coronapas houdt aan, maar aantal vaccinaties stijgt ook eerder van corona-portefeuille af 5 Op de stoep voor veganistisch res taurant Waku Waku in Utrecht be vindt zich sinds maandagmiddag een bijzonder gezelschap van zeker honderd man. Naphassa Parinussa is er, eigenaar van het restaurant en lijstduwer van de Partij voor de Dieren. Anna Zeven, 'soulcoach voor spirituele groei' en kompaan van Viruswaarheid-leider Willem Engel, is er ook. Net als Tinus Koops, voorman van Nederland In Op stand en meermaals veroordeeld voor bedreiging, en Etienne van Basten van de extreemrechtse Ne derlandse Volksunie. De bonte verzameling protes teert tegen de sluiting van Waku Waku en daarmee tegen de invoe ring van de coronapas. De gemeente Utrecht besloot tot sluiting van het restaurant omdat de eigenaren niet willen controleren of hun klanten een QR-code hebben in de Corona- CheckApp. De code is nodig voor toegang tot onder meer horeca, bio scopen en theaters. Het protest tegen die coronapas is onder een deel van de Nederlanders fel en principieel. Normaal serveert Waku Waku gefrituurde bloem koolreepjes, nu schrijven de eigena ren ronkende teksten op sociale media. 'Het Waku Waku-hart bonkt en zal blijven bonken. Wij gaan nergens heen. Wij gaan op zoek naar een plek in de nieuwe wereld, die al in opbouw is. Een wereld, vrij van discriminatie en tirannie', stellen ze. Ondanks de opgelegde sluiting ging het restau rant gisteravond toch deels open: er werden drankjes verkocht in de deuropening. Tegelijkertijd diende er gisteren in de rechtbank in Den Haag een kort geding tegen het coronatoegangs bewijs. De Bredase advocaat Bart Maes eist, op persoonlijke titel, dat de Nederlandse Staat de invoering van de coronapas zo snel mogelijk opschort. Apartheidspas ,,Heel veel mensen die niet gevacci neerd zijn voelen zich enorm gedis crimineerd en worden weggezet als tweederangs burgers'', zei Maes in zijn pleidooi. ,,We zitten in de staart van de coronacrisis. Na an derhalf jaar coronamaatregelen heeft het demissionaire kabinet het laatste monster gebaard: de corona pas, inmiddels ook al omgedoopt tot de apartheidspas.'' De recht bank doet uiterlijk volgende week woensdag uitspraak. Radicaliseringsexperts zien al maandenlang een 'diffuus gezel schap' van corona-activisten. ,,Een gezelschap van mensen die onge looflijk boos zijn op de overheid. Van hooligans die uit zijn op een confrontatie met de politie tot boze burgers die hun vrijheid bedreigd zien, tot extreemrechtse activisten die proberen mee te liften op de onrust in de samenleving'', stelde radicaliseringsexpert Jelle van Buuren al. Hij ziet 'geen harde geor ganiseerde beweging, maar een verzameling van individuen en kleine clubjes'. Kees van den Bos, sociaal psycho loog aan de Universiteit Utrecht, ziet een 'zorgwekkende ontwikke ling', omdat ze zich snel kunnen vermeerderen. ,,Maar meestal zie je ook dat die groepen wel weer snel van elkaar af bewegen'', zei hij eer der deze maand tegen De Stentor. Tegelijkertijd is er ook een andere beweging te zien. Want waar de honderd demonstranten voor Waku Waku zich principieel tegen de coronapas keren en zich niet willen laten inenten of testen, maakte het RIVM gisteren bekend dat het aantal mensen dat alsnog een vaccinatie haalt, oploopt. Vorige week kwamen iets meer dan 70.000 mensen naar een vacci natiestraat voor een eerste dosis, een week eerder waren dat er bijna 68.000. Nog een week eerder, voor de aankondiging van de uitbreiding van coronatoegangsbewijzen, lie ten minder dan 45.000 mensen zich inenten. In totaal kregen nu 12,8 miljoen Nederlanders een eer ste prik, dat is 83,5 procent van de totale bevolking boven 12 jaar. genuurtje van de Tweede Kamer het ontslag van de oud-staats secretaris 'echt verschrikkelijk'. ,,We hebben er een nachtje over geslapen, maar haar uitspraken waren dermate ernstig dat ze niet konden worden geschaard onder 'accentverschillen' binnen het ka binet. Het hoeft niet allemaal koe koek éénzang te zijn, maar dit ging veel te ver.'' Een groot bezwaar van Rutte was dat Keijzer haar kritiek gaf op de dag dat het coronatoegangs bewijs op grote schaal werd inge voerd. Volgens de premier is 'er ruimte voor kleurschakeringen' bij bewindspersonen. ,,Maar de Ze gaf haar visie op het beleid op een manier die ondermijnend is uitspraken van Keijzer gingen niet over toekomstig beleid, ze gingen over huidig beleid. Ze gaf haar vi sie op het beleid op een manier die ondermijnend is. Dat heeft bij mij tot de conclusie geleid dat het niet mogelijk was om met haar in het kabinet door te gaan.'' SGP-leider Kees van der Staaij vroeg zich tijdens het vragen uurtje af waarom Keijzer 'met zo veel spierballenvertoon' aan de kant moest worden gezet. ,,Waarom kon het niet op een rus tiger moment in de ministerraad?'' Volgens Rutte heeft hij geen regels overtreden door Keijzer per direct te ontslaan. GO WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2021 Het verzet tegen de coronapas houdt aan: op de stoep voor een restaurant én tijdens een kort geding in de rechtbank. Tegelij kertijd lieten afgelopen week 70.000 mensen zich alsnog vaccineren. Cyril Rosman Utrecht De gemeente verving de sloten van restaurant Waku Waku. foto anp - Mark Rutte Mona Keijzer nog in het rege ringsvak. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5