groener leven 'We hebben per soort groente en fruit de ideale omstandigheden uitgezocht' 4 WONEN INTERIEUR 'Ons principe is dichtbij onszelf en onze leefomgeving te blijven' Met de Patera-serie van House of Thol hoef je nooit meer overrijp fruit en doorgeslagen groente weg te mikken. Wie kent dit niet: je wilt sinaas appels uitper sen, tilt het netje uit de groentelade van je koelkast en helaas, daaronder heeft zich een klein drama afgespeeld. Er lagen namelijk ook een tomaat en een courgette en de 'vergeten groente' is veranderd in iets onherkenbaars met schimmel. Precies dit soort alledaagse onaan genaamheden zijn een uitdaging voor ontwerpers Thomas Linssen en Jana Flohr van House of Thol uit Overasselt, 'ook privé een setje'. ,,Ons principe is dicht bij onszelf en onze leefomgeving te blijven en problemen op te lossen via ont werp'', zegt Flohr. ,,Waar lopen we zelf tegenaan? Nou, dat we ondanks goede intenties toch vaak groente of fruit moesten weggooien. En dat wij niet de enigen zijn: wereldwijd ver dwijnt jaarlijks bijna de helft van alle geteelde groente en fruit in de kliko. Niet alleen de schuld van de mens, maar veel bederft voordat we het kunnen opeten.'' Wat doe je d'ran? Minder kopen, natuurlijk, maar dat is geen zaligma kende oplossing. Temperatuur, voch tigheid, de uitstoot van etheen door de ene soort die de rijping van de andere soort bespoedigt, het heeft allemaal invloed. ,,We hebben per soort groente en fruit uitgezocht wat de ideale bewaaromstandigheden zijn.'' Flohr: ,,Ik heb ook een blauwe maandag antropologie gestudeerd, 'Hoe bewaar je kwetsbare voedingsmiddelen zonder koelkast?' omdat ik mij hevig interesseer voor het dagelijks leven van andere volke ren en in het verlengde daarvan, in hoe wij zelf vroeger leefden. Hoe be waar je kwetsbare voedingsmiddelen zonder koelkast, zonder plastic? Veel groente en fruit gedijen het best in een licht vochtige, donkere omge- gat waar je water ingooit. Dat trekt in het niet-geglazuurde, poreuze ge deelte en verdampt via de buiten kant. Zo wordt warmte onttrokken aan de Patera, die daardoor de licht vochtige kelder-kenmerken krijgt. De Patera Magna wordt volledig met de handgemaakt. Flohr: ,,Daarom duurt het ook even voordat we een bestelling kunnen leveren.'' Die plakkerige groentelade in de koelkast helemaal zat? Op de website van House of Thol vind je - naast een boel andere duurzame zaken voor dagelijks gebruik - diverse mini- keldertjes voor op het aanrecht. -Annet de Groot ving: een keldertje, zeg maar. Dat hebben we letterlijk op schaal nage maakt in onze terracotta fruitschaal Patera Magna.'' In de buitenschaal (0 44 cm) pas sen vijf geglazuurde bakjes: compar timenten voor verschillende soorten fruit en groente met elk hun eigen rijpingsproces. De half-geglazuurde buitenschaal heeft in het midden een WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2021 GO FOTO'S GAAV, MASHA BAKKER Waterworks Een poreuze ter racotta plug met erop een glazen bolletje gevuld met water en je planten kunnen zelf bepalen hoe veel ze willen drinken (links). Flower Constella tions Een schijfje van messing met gaatjes in de vorm van sterrenbeel den: bloemschik ken was nooit zo makkelijk (inzet rechts). Duurzaam design op het aanrecht Minikelder In de Patera Magna passen ge glazuurde bakjes voor verschillende soorten fruit en groente, elk met hun eigen rijpings proces. Met behulp van water wordt een kelderklimaat gesimuleerd. 'Duurzame producten voor een gemakkelijk groen leven', onder dat motto ontwerpt House of Thol vaak speelse producten voor elk huis houden. O houseofthol.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52