JONG IN MIDDELBURG Waar is de gele haaknaald? 9 Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Moos Luijks (7) uit Middelburg. ,,Ik had drie grote dromen. De eer ste, op de radio komen, is al gelukt. Ik was op Radio Rijnmond toen we op de stadscamping in Rotter dam stonden. De tweede droom, in de krant komen, lukt nu ook al! De derde droom is een keer op televisie komen, bij het Jeugdjour naal lijkt me leuk." ,,Ik wil muzikant worden. Dan ga ik overal en nergens optreden. Maar ik wil ook judoër worden én professor. Elke dag van de week ga ik iets anders doen." ,,Ik wil onderzoek doen. Stofjes mengen en dan opschrijven wat er gebeurt als je ze bij elkaar doet. Ik doe dan bijvoorbeeld vuurstof en chemicaliën bij elkaar en let goed op wat er gebeurt." ,,Ja, ik ben dit jaar begonnen met gitaar spelen, ik leer akkoorden en improviseer ook. Ik hou van mu ziek die je hoort op 100% NL. Ik zing graag mee met Snelle, Maan en Suzan Freek." ,,Mmm, dat wil ik wel, maar dan moet ik eerst flink verbouwen. Als ik muzikant ben wil ik ook in mijn eigen zaak kunnen optreden. Kijk maar eens rond, wat mis je hier binnen? Ja! Er is nog geen podium, dat wil ik dan wel maken!" ,,Ja! Ik speelde even en mensen gooiden geld in mijn bakje. Ik had al snel 2 euro en 35 cent bij elkaar!" ,,Nee, maar ik wil heel graag een poes. Maar mijn vader wil niet, hij zegt dat hij allergisch is. Als er een kat in de buurt is gaat hij niet nie zen en hij krijgt geen jeuk. Ik ge loof niet echt dat hij allergisch is. Hij heeft trouwens ook een he kel aan 100% NL." ,,Ja! Ik vind het heel leuk als hij Harry Potter voorleest. Samen met hem koken en eten vind ik ook ge zellig. Of met z'n tweeën mamma knuffelen. Verder mountainbiken bij De Belt, dat is ook leuk." ,,Ja, ik heb heel lang moeten zeu ren voor het mocht. De kapper heeft er toen deze bliksem in ge- schoren. Die kapper kan alles, ook haar verven, maar dat wil ik niet. Deze flits vond ik gewoon mooi.'' ,,Ja, ze moeten minder CO2 uitsto ten, minder plastic gebruiken en minder afval maken. En vooral veel meer lachen!'' Lezers helpen lezers en ik vergat even naast of achter mijn stoel te kijken. Bij thuis komst kwam ik erachter dat de naald niet meer in mijn tas zat." Nadien plaatste Janse een op roep in de PZC. Of iemand toeval lig haar naald had gevonden, of dat iemand een geschikte vervanger wist. ,,Helaas heb ik geen reacties gekregen. Dat was een teleurstel ling, ik had goede hoop dat dit me verder zou helpen." Vooral omdat de naald van Janse een verhaal met zich meedraagt, hoopt ze dat er alsnog reacties ko men. ,,Mijn moeder zei een keer: 'Als ik er niet meer ben, of als ik niet meer handwerken kan, moet jij mijn handwerkspullen maar nemen. Dan is het in goede han- den.' Ik aanvaardde het dankbaar. Mijn moeder was zeer vaardig en uiterst precies en vakkundig. Ze breide al vanaf haar vijfde jaar, en kreeg voor een borstrok vijf cent. Het voortzetten van haar hobby met haar spulletjes zag ik als een soort ode aan mijn moeder." De verloren naald komt uit een serie van nummer twee tot zes, waarvan nu nummer drie (met een geel handvat) ontbreekt. ,,De haaknaald die ik kwijt ben geraakt, kan ik nergens kopen. Wie weet ligt-ie toch nog ergens in het zie kenhuis. Ergens onderin een lade of pennenbakje, waar hij niet thuishoort.'' Als ze op stap gaat, neemt ze altijd een handwerkje mee. Bijvoorbeeld als Janse voor een kop koffie een bezoek brengt aan De Drvkkery. Of als ze in de wachtrij zit bij de fysiotherapeut. Zo ook enkele maanden geleden toen Janse een afspraak had bij de oogarts. ,,Als de wachttijden wat lang zijn, kan ik mijn tijd op een fijne manier doorbrengen. Ik heb veel kleinkinderen, dus ik brei graag voor ze. Op die bewuste dag, eind 2020 vertrok ik met een klein handwerkje in mijn tas naar de oogpoli in het ziekenhuis in Goes. Mijn lievelingsgereedschap, de haaknaald van mijn overleden moeder, had ik ook meegenomen. Ik was onverwachts vlot aan de beurt, de oogarts riep me binnen, woensdag 29 september 2021 Moos Luijks Geboren: 12 juni 2014 in Zwitserland Woont met: vader Bart Luijks en moeder Karin Scheurkogel Huisdieren: helaas niet School: ABS in Middelburg Hobby's: gitaarspelen, judo, tennis, zwemles, mountainbi- ken Bijbaantje: gitaar spelen op straat Verliefd: nee, maar ik heb wel veel vrienden en vriendinnen! Moos Luijks: 'Ik wil muzikant, judoër en onderzoeker worden' Arie Westeneng Wat is je grote droom? Wat voor werk zou je later willen doen? Wat voor professor zou je willen zijn? En muzikant wil je óók zijn? Je vader heeft een eigen koffie zaak, R0st, ga je die niet over nemen? Je maakte laatst al muziek op de stoep met je gitaar, was dat leuk? Heb je ook een huisdier? Moos Luijks verdient een zakcentje met gitaar spelen voor de koffiezaak van zijn vader. foto dirkjan gjel- Maar zijn er ook leuke dingen aan je vader? Zit er een bliksemflits in je haar? Heb je een boodschap voor de mensen in Zeeland? Simone Janse mist een dierbare, gele haaknaald. foto's privé Hans Puik Middelburg Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Van daag: Simone Janse uit Mid delburg, op zoek naar een dierbare haaknaald van haar overleden moeder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41