II Opluchting na brand: geen Notre Dame 7 BIJZONDER HUISDIER ROODSTAARTBUIZERD llona Vendevielle trekt veel bekijks in haar woonplaats Vlissingen als ze met Dakini door de stad of het Nollebos loopt. ))l_icht&Leuk Gratis lichtadvies l vakkundige montageservice Dé lampenwinkel van Zeeland De meeste mensen kijken - al dan niet met open mond - Ilona en haar roodstaartbuizerd alleen na. Maar sommigen zijn te nieuwsgie rig om de twee zomaar te laten lo pen. Dus wordt Vendevielle nogal eens aangesproken: meestal be wonderend, een enkele keer een beetje angstig. ,,Soms steken men sen alleen een duim omhoog, an deren vragen wat voor soort roof vogel Dakini is en willen weten of ik met hem jaag." De aandacht die ze trekt, maakt Vendevielle niet chagrijnig. ,,Je ziet niet elke dag iemand met een roofvogel zomaar in de stad lopen. Dus als ik even de tijd heb en de jongste niet van school hoef te ha len, beantwoord ik vrolijk vragen. Ik vind het leuk om te vertellen dat ik bewust met Dakini in de openbare ruimte loop om hem zeeg te maken." Zeeg maken Het zeeg maken houdt in dat Ven- devielle de vogel laat wennen aan mensen en aan drukte. Echt tam wordt een roofvogel nooit: maar een buizerd, valk of havik kan wel op zijn gemak zijn bij zijn eige naar. Niet bij zijn 'baasje'. ,,Dakini is mijn roodstaartbuizerd, maar ik ben niet zijn baasje. Dakini blijft altijd de baas, ik moet rekening houden met zijn conditie en ge moedstoestand." Voor een tarsel, een mannetje, is Dakini eigenlijk niet de juiste naam, zegt Ilona lachend. ,,Dakini is de godin van het luchtruim in het boeddhisme. Meer een naam voor een wijf dus, maar ik vond het zo'n mooie naam dat ik hem toch maar heb aangehouden toen er een mannetje uit het voor mij gereserveerde ei bleek te kruipen." De gedachte dat een roofvogel een ideaal 'huisdier' voor haar was, kreeg Vendevielle na een ontmoe ting met een echtpaar uit Osse- nisse dat de valkeniersopleiding in Sint-Niklaas bezocht. Daarna Dakini is mijn buizerd, maar ik ben niet zijn 'baasje', hij blijft altijd de baas wakkerden bezoekjes aan onder meer de valkerij van de bekende Vlaamse valkenier Pim Clerens de belangstelling verder aan. En hoe wel een woestijnbuizerd of slecht valk makkelijkere vogels zijn om te trainen, zette Ilona haar kaarten op een roodstaartbuizerd. ,,De eer ste valkenier van wie ik les had, had een roodstaartbuizerd. Dat vond ik zo'n mooi beest, dat ik ook zo'n vogel wilde." Konijn geslagen Dakini is intussen twee jaar. Ilona heeft een enkele keer met hem ge jaagd en samen slaagden ze er al in om een prooi te vangen. ,,Dakini heeft al eens een konijn geslagen, zoals dat heet. Maar we moeten sa men nog veel leren. Dakini mag al leen in België jagen. Ik ben lid van een club in de buurt van Antwer pen en Pim Clerens is mijn men tor. Hem kan ik alles vragen als ik iets niet weet of onzeker ben." Dakini heeft eind september nog niet het ideale gewicht en is ook niet echt in vorm voor de jacht. Ilona mag ook in de toe komst niet met hem in Nederland jagen, omdat in ons land alleen jacht met valken en haviken is toe gestaan. De ideale jager om meeuwen of spreeuwen - die nu overlast veroorzaken in de Vlis- singse binnenstad - te verjagen, is Dakini niet. ,,Een woestijnbuizerd, een uiterst slimme roofvogel, kan dat het beste. Die mag in Neder land ook niet jagen, maar mag wel worden ingezet om overlast te be strijden." De brand ontstond tijdens de repa ratie van een dakgoot tussen de consistorie en de kerk. ,,Er zit hout- rot onder de leien, dus dat vatte vlam", verklaarde de loodgieter, die anoniem wil blijven. Het vuur zat in de nok. Dat maakte het voor de brandweer ook moeilijker om erbij te komen, zei officier van dienst Peter de Kraker van de brandweer Zeeland. ,,We moesten binnen een luik in het pla fond openen. Daarna konden we van buiten en van binnen blussen." 25 mensen geëvacueerd Het vuur bleef beperkt tot de zolder van de consistorie. Wel moesten 25 bezoekers van de Nieuwe Kerk ge ëvacueerd worden. Ook werd be gonnen met het ontruimen van een deel van het Abdijcomplex. De ambtenaren konden al vrij snel weer terug naar hun werkplekken, zei De Kraker. De brandweer riep uit voorzorg hulp in van diverse korpsen uit de regio, waaronder Serooskerke, Veere en Noord-Beveland. ,,Het gaat om een monumentale kerk, die onderdeel is van de abdij in het cen trum van de stad. Dus als het fout gaat, gaat het hard. Daarom heb ik opgeschaald." De Kraker hield di verse wagens paraat op de post aan de President Rooseveltlaan, net buiten het centrum. Al binnen een uur na de melding kon de brandweer beginnen met de nacontrole en gaan afschalen. ,,Er zijn geen gewonden. Wel rook- en waterschade", constateerde De Kra ker. De waterschade in de consisto rie is het grootst, stelde Johan de Koning, ouderling-kerkrentmees- ter van de Nieuwe Kerkgemeente. ,,Daar stonden vooral wat meubels en nieuwe bijbels. Die kunnen we snel vervangen." ,,Gelukkig is het geen brand als in de Notre Dame", verzuchtte De Ko ning opgelucht. Met datzelfde ge voel bouwde De Kraker de inzet van de brandweer af. Geen Parijse toestanden." www.lichtenleuk.nl Kanaalstraat 45 4388 BK Oost-Souburg Tel: 0118-436579 woensdag 29 september 2021 Ilona draagt Dakini op handen René Hoonhorst Vlissingen Een ravissante blondine met een roofvogel op de hand spreekt tot de verbeelding van veel voorbijgangers. Ilona Vendevielle neemt haar roodstaartbuizerd Dakini regelmatig mee voor een ommetje door Vlissingen. Zo went de roofvogel aan mensen en drukte. foto dirk-jan gjeltema -Ilona Vendevielle Lampen moeilijk? Wij brengen verlichting! In de Nieuwe Kerk in het cen trum van Middelburg heeft gis teren brand gewoed. Een kleine brand gelukkig, stelden zowel de brandweer als het kerkbe stuur opgelucht vast. ,,Geen Notre Dame." Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39