1 Ook poppen zijn van alle tijden 5 10 ONTLASTING EN GEKRIJS VOGELS IN BINNENSTAD VLISSINGEN LATEN ZICH NIET VERJAGEN Met deksels op potten en pannen slaan of geluiden van krijsende roofvogels loeihard afspelen, schrikt spreeuwen niet af. ,,Ze steken nog net hun middelvinger niet op." ewoners van de Em- 1 mastraat in Vlissingen .hebben het helemaal Igehad met de spreeu- wenoverlast. Van juli tot ver in oktober strijken 's avonds tussen half acht en acht uur vele honderden spreeuwen neer in de monumentale bomen in de straat. Ze schijten de straat en geparkeerde auto's onder, ma ken een enorm lawaai en maken mensen letterlijk ziek, klaagt Bri gitte van Gemert. Van Gemert heeft last van astma en durft bijna niet naar buiten als de spreeuwen hun slaapplek be trekken. ,,Het neerslaan van stof en veertjes slaat op mijn longen. Enkele andere bewoners in mijn appartementencomplex hebben last van COPD, zij komen de deur ook nauwelijks meer uit. En dan heb ik het nog niet over het lawaai. Niet zo erg tussen acht en tien uur 's avonds, maar het gaat tot diep in de nacht door. Klanten van casino Funtastic parkeren hier; elke keer als zij hun autoportieren dicht slaan stijgt een zwerm spreeuwen met veel kabaal op uit de bomen." Wasstraat Parkeren in de Emmastraat doen automobilisten niet vaker dan één keer. Want hun voertuig zit ge heid onder de uitwerpselen als ze S3 IIIli een half uur of langer weg blijven. Jaap Alofs (97), buurman van Bri git, kan er over meepraten. ,,Ik had mijn auto gisteren weer eens vlak bij mijn woning gezet. Kon ik van ochtend gelijk twaalf euro naar de wasstraat brengen." Aan de andere kant van de straat kampt Saskia Sturm met gelijkaar dige problemen. De mooiste en dikste boom van de Emmastraat staat voor haar bed and breakfast Zeeuws Genoegen. Die wervende naam en een bordje met een hoog cijfer voor gastenwaardering be valt de vogels goed, want voor ra men en deuren van het pand ligt elke dag een dikke laag spreeu- wenpoep. Sturm heeft net het stoepje voor haar logiesgelegen- heid weer geschrobd, 'want ik kan gasten moeilijk al glijdend ont vangen'. Saskia prijst de medewerker van gemeentewerken die gisteroch tend wel drie keer terug is geweest met water en sop om de straat een beetje schoon te krijgen. Over het gemeentebestuur is ze minder te spreken. Toen ze met andere be woners twee maanden geleden over het spreeuwenprobleem wilde praten, kreeg ze te horen dat het druk was op het stadhuis en dat ze in oktober hun nood kon den klagen. ,,Dan zijn de spreeu wen dus net weer weg", conclu deert Ilona Senf. De boom die voor Ik had mijn auto gisteren voor de deur gezet, vanochtend kon ik gelijk naar de wasstraat haar huis stond, viel een paar maanden geleden om, maar ook zij blijft overlast houden van de spreeuwen bewijst een met haar mobieltje genomen foto van haar ondergescheten auto. De gemeente kon gistermiddag geen oplossing bieden, 'want spreeuwen zijn beschermde vo gels'. Bewoners hebben hun hoop nu gevestigd op Vlissingse raads leden. Een van hen beloofde al te onderzoeken of de gemeente een helpende hand kan bieden. Saskia, Brigit en Ilona horen bij voorbeeld graag of inzet van een roofvogel of met flikkerende lampjes in de bomen schijnen, soelaas kan bieden. Veel lawaai maken, helpt niet of nauwelijks, bleek eerder deze week. Saskia droogjes: ,,De spreeuwen vlogen even op, maar streken vlak daarna weer neer. Ze staken nog net hun middelvinger niet op." SPOREN IN DE DELTA In de 15de eeuw zien we Duitse poppenmakers op prenten ver schijnen: een ambacht ten dienste van het kind. Schilderijen van adellijke kinderen met speel goedpoppen dateren van iets later. De speelpop duikt natuurlijk ook op in archeologische vondstcom plexen. Zoals uit de Sint Pieter straat in Middelburg. Na afbraak van de stedelijke scholengemeen- schap vonden hier in 1997 en vol gende jaren diverse onderzoeken plaats. Het was een archeologische toplocatie, met onder meer een Bogardenklooster en later de Waalse kerk en het Annahofje. Be halve belangrijke funderingsres- ten en andere sporen werden tal rijke losse en beerputvondsten van de 14de tot in de 19de eeuw geborgen. Eén van die vondsten was een goed bewaard gebleven, houten poppenkopje met hals en schou derstuk. Het behoorde ooit tot een pop met beweegbare ledematen. Deze constructiewijze was al be kend in de 16de eeuw. Er waren ook handpoppen voor het pop penkastspel en stokpoppen. Zelf gemaakte en dus goedkope lap- penpoppen waren eveneens popu lair. Ze bestonden uit restjes tex tiel en stro of zaagsel als vulmate riaal. Houten poppen zoals uit de Sint Pieterstraat zijn veelvuldig terug gevonden. Armpjes en beentjes waren vaak beweegbaar door aan een touwtje te trekken. Hoofd en handen waren meestal beschil derd, de kleertjes waren volgens de courante mode. Het waren meestal kleren van een volwassen vrouw, babypoppen waren nog onbekend. Wel was er een ruime keuze aan 'poppengoed': kleine kopjes, bordjes en meubeltjes die populair zijn gebleven tot in onze tijd. De 'volwassenheid' van de poppen had te maken met een an dere visie op het kind. De groei- ende aandacht voor de uniekheid van de kinderfase uitte zich pas veel later in het speelgoed. Sinds de 18de eeuw werden bijvoorbeeld Hollandse babypoppen met be weegbare ledematen naar Enge land uitgevoerd als 'Vlaanderse' poppen. Niet alleen de middeleeuwse poppenmakers tonen aan dat de behoefte aan dit type speelgoed groot was. Een verhaal uit Den Bosch over het beroemde genade beeld van Maria (1380) meldt dat het bijbehorende Christuskind eerst ontbrak. De koster vond het elders in de stad, waar kinderen ermee speelden. Ook in het En gelse Bristol klaagde men nog in 1544 dat kinderen speelden met uit kerken gestolen beelden. Deze overgang van religie naar spel maakte de cirkel rond. Want vol gens een bekende theorie vindt de speelpop zijn oorsprong in kleine beelden met een magische of reli gieuze functie. woensdag 29 september 2021 GO Wanhoop door overlast spreeuwen René Hoonhorst Vlissingen -.I?- .f* (i?!iniriiiniin'iiiiii'iriFi Brigit van Gemert, Saskia Sturm en Ilona Senf (vlnr) op de (grotendeels) schoongemaakte stoep voor bed and breakfast Zeeuws Genoe gen. FOTO BOAZ TIMMERMANS -Jaap Alofs, bewoner Emmastraat Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers Poppenkopje uit de Sint Pie terstraat in Middelburg. FOTO ERFGOED ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37