vans H, Onafhankelijk advies windpark is opsteker voor Reimerswaal 4 Veers college wist dat blokkeren plannen Dormio tot miljoenenclaims zou leiden Zïeeuwsch-Vlaanderen I »- - mM woensdag 29 september 2021 De bouw van een hotel-resort met 466 bedden bij Biggekerke is juridisch zo goed als zeker niet tegen te houden. Gebeurt dat toch dan kan dat leiden tot een miljoenenclaim. Het Veerse college was hiervan op de hoogte en kende de gevolgen. Emile Calon Biggekerke Dat blijkt uit een advies van 5 juli aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Veere. Ondanks dat besloot het col lege een kleine twee maanden ge leden de bouwplannen van Dor mio Leisure Development toch te blokkeren. De juristen waarschuw den in aanloop naar die vergadering dat een dergelijke blokkade kan lei- den tot een schadeclaim van mini maal 5,6 tot 8 miljoen euro. Dormio wil op het Kaasboerter rein net buiten Biggekerke een luxe hotel-resort bouwen. Inwoners van Biggekerke en de gemeenteraad zijn daar tegen omdat ze het te groot vinden en het niet past in het beleid heel terughoudend te zijn met het toestaan van extra toeristi sche bedden. Dormio staat echter sterk omdat Dormio wil gebruik maken van de in 2011 verleende vergunning die geldt voor het terrein het bedrijf gebruik wil maken van een omgevingsvergunning die in 2011 is verleend aan de eigenaren van dat terrein. Kansloos Tijdens een besloten zitting van de gemeenteraad is twee maanden ge leden besloten de omgevingsver gunning van het Kaasboerterrein in te trekken zodat daar officieel niet meer gebouwd kan worden. In aan loop naar die vergadering vroeg het college aan een extern kantoor, Hekkelman Advocaten, om advies. Uit de openbare samenvatting daarvan blijkt dat zij er 'nadrukke lijk op wijzen dat de kans groot is dat het intrekkingsbesluit hoogst waarschijnlijk juridisch geen stand houdt'. Dat staat zelfs vetgedrukt. Het houdt volgens die juristen geen stand omdat Dormio heeft aange geven binnenkort gebruik te willen maken van die vergunning. 'Dit be lang weegt bijzonder zwaar', waar schuwen de juristen en ze geven daarmee aan dat blokkeren zo goed als kansloos is als Dormio naar de rechter stapt. Ook schrijven ze dat het bedrijf meerdere schadeclaims in kan die nen wegens het plegen van een on rechtmatige daad door de ge- Blokkade van de bouwplannen kan leiden tot een schadeclaim van miljoenen euro's meente, vertragingsschade en/of planschade. Alleen al de planschade kan 5,6 tot 8 miljoen euro bedragen. Juridisch gevecht Het Veerse college en Dormio zijn momenteel in overleg met elkaar omdat het college hoopt dat de ho telontwikkelaar/exploitant de plannen aanpast. Directeur Don van Schaik van Dormio heeft in het recente verleden tegenover deze krant laten weten dat hij vasthoudt aan de bouw van een hotel-resort en dat hij juridisch zeer sterk staat. Dat laatste blijkt ook uit het interne advies aan het college. In dat advies wordt ook gewaarschuwd dat vast houden aan een blokkade leidt tot een lang juridisch gevecht dat niet te winnen is en leidt tot schade claims. let Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen rangschikt zich al vele jaren met trots tussen de bekende klassieke muziekevenementen in West-Europa en geniet een grote reputatie in binnen- en buitenland. Tevens is het festival van vaste waarde op de Zeeuwse Cultuur agenda. Van lt/m 20 oktober zorgen maarliefst 220 musici van nationaal en internationaal topniveau ervoor dat u de klankschoonheid van klassieke muziek live kunt beleven tijdens de 33e festivaleditie. We creëren een concertzaal achter de dijken in heel de regio Zeeuws - Vlaanderen waar u kunt ontdekken hoe modern klassiek muziek kan zijn... U bent van harte welkom. Ataneres Ensemble 1 okt. Aardenburg Frascati Symphonic Ballet Petrella Lion 2 okt. Scheldetheater/Jan-Willem Rozenboom 3 okt. Philippine Sinfonia Rotterdam 9 okt. Hulst II Cardellino lOokt. Croede/Nationaal Orkest van België 15 okt. Scheldetheater /Notos Quartett 16 okt. Hulst/Casco Phil 20okt. Scheldetheater. «ikVImsT .•V*S -v-.- Het voormalige Schor van Ossendrecht op de grens van Zeeland, Brabant en België. In dit natuur gebied komt een van de zestien windmolens van Windpark ZE-BRA. foto joeri wisse Reimerswaal is op de goede weg als het gaat om de vergun ningverlening voor de bouw van zestien 200-meter hoge windmolens bij Rilland. Dat concludeert wethouder Maar ten Both (foto inzet) op basis van het advies én het huiswerk dat de onafhankelijke commis sie m.e.r. heeft uitgebracht over de milieueffecten. ,,We zien het traject met vertrouwen tegemoet." Joeri Wisse Rilland Tegenstanders van windpark ZE BRA verweten de gemeente eer der het milieuonderzoek op juri disch los zand te hebben ge bouwd. ,,Maar dat blijkt dus niet uit dit advies", zegt Both. Hij ziet de bevindingen als een opsteker voor de slagingskansen van het project, wanneer de Raad van State zich er over zal buigen. Een paar maanden geleden heeft de hoogste bestuurs rechter nog besloten dat gemeenten die willen meewerken aan nieuwe windparken voortaan niet zomaar uit mogen gaan van landelijke nor men over milieuoverlast. De uitspraak maakte veel los omdat windprojecten die in voorberei ding zijn potentieel op losse schroeven komen te staan. ZE BRA is het eerste grote windpro- ject dat na deze uitspraak wordt getoetst. Slagschaduw Belangrijkste bevinding van de commissie is dat het vaststellen van de normen op het gebied van slagschaduw, geluid en veiligheid enerzijds en het toetsen van het windpark aan die normen ander zijds nog te veel door elkaar loopt. Both: ,,We moeten nog een extra slag maken en de vergunning fïnetunen voordat de ge meenteraad dit 2 novem ber definitief vaststelt." De commissie m.e.r., die op verzoek van Rei- y merswaal en Woens- drecht al twee keer een advies uitbrengt, heeft nog een paar kritiekpunten. Voor de bouw kan beginnen moet eerst nieuwe natuur worden aangelegd als compensatie voor het verlies van natuur in het Schor van Os- sendrecht, waar één van 16 molens gebouwd wordt. In tegenstelling tot een paar maanden geleden zijn daar nu af spraken over gemaakt. Maar waar en hoe is nog wel onduidelijk. Ook mist de commissie maatregelen om de stikstofuitstoot tijdens de bouw te reduceren. Dat is belang rijk om de natuur op de Brabantse Wal te ontzien. www.festival-zvl.nl GO Bouw hotel niet tegen te houden (advertentie) S-Hva'l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36