s? De SGP valt uit haar rol Film Floor Haak dingt mee naar Gouden Kalf Provinciegeld voor Etty Hillesum Huis Fluitje 2 KUSTMARATHON RIA VERBURG In 2019 wandelde Ria Spaninks- Verburg voor het eerst mee met de Kustmarathon. Daarmee vervulde de Middelburgse een belofte aan haar echtgenoot. Frans overleed in december 2018 aan borstkanker. Zondag wandelt Ria Verburg voor de tweede keer de marathon. Commentaar De SGP staat bekend als een degelijke, wat ouderwetse politieke partij. Niet de eerste waaraan je denkt als het gaat over populisme. Zowel in de Tweede Kamer als in Provinciale Staten werpen vertegenwoordigers van de SGP zich op als bewakers van de parlementaire mores. Niet te snel iets roeptoeteren, niet alles wat een bestuurder zegt meteen in twijfel trekken, gedegen onderzoek doen voor je tot een oor deel komt. Dat levert ze respect op van andere partijen. Weinig andere partijen zijn zo goed thuis in het Wester- scheldedossier als de SGP. Het was dus niet verwonderlijk dat Statenleden Harold van de Velde en Joan van Burg zich vorige week luid roerden in het debat over de vervuiling van de Schelde met PFAS, stoffen die op termijn zeer schadelijk kun nen zijn voor de gezondheid. Daarbij viel fractievoorzitter Van Burg uit zijn rol. Nog voor gedeputeerde Dick van der Velde (VVD, milieu) op bezorgde vragen had geantwoord dat er geen PFAS-water de Hedwige- polder in stroomt, beweerde hij op Twitter al het tegendeel. Daarbij voegde hij drie foto's die inderdaad die suggestie wek ken. Wel wat voorbarig, want wat blijkt? Ze zijn van het buiten dijkse Sieperdaschor. Alle proeven die m de Hedwigepolder plaatsvinden, worden gedaan met zoet water, de plannen met zout water liggen stil vanwege de PFAS-kwestie. Als zelfs de SGP sociale media op deze manier gaat gebruiken, wordt het wel heel moeilijk om nog fatsoenlijke parlementaire debatten te voeren. Het wordt wel heel moeilijk om nog fatsoenlijke parlementaire debatten te voeren Dertien dagen gaat over de 86-jarige Floor Haak uit Vrouwenpolder. Hij besloot te stoppen met eten en drinken, omdat hij zijn zelfred zaamheid dreigde te verliezen en niet afhankelijk wilde worden van anderen. Zijn zoon Michiel ver zorgde hem in zijn laatste - dertien - dagen. Gijs filmde, op verzoek van zijn vader, het proces. Vrijdagavond worden de win naars bekend van de Gouden Kal- ALMANAK veren. De andere twee kandidaten in de categorie Beste Korte Docu mentaire zijn Raquel van Haver - De vrouwen van mijn land van Bibi Fad- lalla en Zie je me, hoor je me van Anne-Marieke Graafmans. Als begeleider van het voetbal team van zijn zoontje helpt de Middelburger met de trainin gen. Soms staat hij er alleen voor. Hou die uitgelaten jon gens van 9 jaar dan maar eens bij de les. ,,Een fluitje, dat moet ik hebben", mompelde hij. In de sportwinkel aarzelde hij. ,,Acht Jeeminee, wat zou Floor dit allemaal 'prachtig' hebben gevonden Fifi Visser, producent van Dertien dagen, zegt op Facebook 'blij en trots' te zijn. „Jeeminee, wat zou Floor dit allemaal 'prachtig' hebben gevonden." De documentaire is ko mende vrijdag, zaterdag en zondag te zien in Cinema Middelburg. euro?" Zijn humeur klaarde op toen er eerst de clubkorting vanaf ging, en daarna de tegoed bon van de winkel voor zijn ver jaardag. ,,Ha", schaterde hij en dacht aan de volgende training, ,,dit wordt een fluitje van een cent!" Achttien cent volgens het bonnetje. ArcelorMittal pakt CO2-uitstoot aan Rook in fabriek van Eastman Chemical In de fabriek van East man Chemical in Middel burg is gistermiddag korte tijd rookontwikke ling geweest. Niemand raakte gewond. ,,Eén van de medewer kers signaleerde begin van de middag ongebrui kelijke rook en stoom in een smelter", laat een woordvoerder van East man weten. Een blus- groep van de brandweer post aan de Stromenweg in Middelburg heeft as sistentie verleend. Het terrein hoefde niet ont ruimd te worden. De oor zaak van de rookontwik keling wordt nog onder zocht. MIDDELBURG Geld voor verduurzaming bedrijventerreinen Onvermijdelijk gaan haar gedach ten dan drie jaar terug in de tijd. ,,Borstkanker bij mannen is zeld zaam. Frans kreeg het in 2014. Hij is toen geopereerd, kreeg chemo en werd bestraald. 'Je bent schoon', was de boodschap. Begin 2018, we waren lekker op vakantie geweest op Gran Canaria, begon hij te hoes ten. Toen bleek dat het al die vier jaar gewoon doorgegaan was in dat lichaam. De borstkanker was uitge zaaid. In december dat jaar is hij overleden. We hebben in die maan den heel veel gepraat. Ik zei: 'Frans, ik ga voor jou de Kustmarathon lo pen'. Dat vond hij geweldig. 'Ik hoop dat jij het redt', zei hij." athon Ik zei: 'Frans, ik ga voor jou de Kustmarathon lopen'. Dat vond hij geweldig ,,Frans is 66 jaar geworden. Een sportieve man, elke zondag liep hij tien kilometer hard. Ik zat tot mijn vijftigste nog op korfbal. We heb ben nooit samen aan de Kustmara- thon meegedaan. Wandelen was niks voor hem. Voor mij wel, ik heb twee keer de Nijmeegse Vierdaagse gelopen. Waarom ik hem die be lofte gedaan heb? Voor mij had het een grote symbolische waarde. Ik wilde mezelf bewijzen dat ik het kon. Die marathon is niet zomaar iets. Dat laatste stuk, dat loop je puur op karakter." ,,Na het overlijden van Frans ben ik gestopt met werken. Ik ben direct begonnen met trainen voor de ma rathon. Ik had het erover met mijn vriendin Jolanda en die zei: dat gaan we samen doen. We hebben het rustig opgebouwd. Eerst tot een ki lometer of tien. Stukje strand, naar Zoutelande, Westkapelle. Daarna zijn we de routes gaan volgen die wandelverenigingen uitgezet heb ben en opgeklommen tot 20 kilo meter per keer." Zondag moet het gaan gebeuren: Vooruitkijken naar de Kustmarathon van 2021 Hillesum kreeg bekendheid door de publicatie van haar dagboek in 1981, 38 jaar nadat zij in Auschwitz werd vermoord. Op 15 januari 1914 werd ze in Middelburg geboren. Haar geboortehuis aan het Molen water wordt nu verbouwd tot een museum en ontmoetingsplaats waar de geschiedenis van Hillesum en haar teksten voor een breed pu bliek toegankelijk worden ge maakt. Om dat te bekostigen is een grote crowdfundingsactie opgezet. Twee weken geleden besloot het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken 15.000 euro bij te dragen. Nu doet de provincie een flinke duit in het zakje. De missie van het Etty Hille sum Huis sluit naadloos aan op het streven van de provincie om aan dacht te vestigen op de vier vrijhe den van president Franklin Delano Roosevelt en mensenrechten, ver draagzaamheid, respect en open dialoog te bevorderen. woensdag 29 september 2021 De film Dertien dagen van Gijs Haak uit Middelburg maakt kans op een Gouden Kalf, de belang rijkste Nederlandse filmprijs. Hij is op het Nederlands Film Festi val in Utrecht genomineerd in de categorie Beste Korte Docu mentaire. Rolf Bosboom Middelburg - Fifi Visser, producent Tip? redactie@pzc.nl GENT Staalgigant ArcelorMittal wil in 2030 bijna vier mil joen ton minder CO2 uit stoten. Het bedrijf bouwt hiervoor een nieuwe in stallatie op aardgas en twee elektrische ovens in de vestiging in Gent. Die nieuwe installatie kan 2,5 miljoen ton ijzer verwer ken. Voor North Sea Port betekent de investering van 1,1 miljard euro die Ar celorMittal doet een grote stap op weg naar een CO2-neutrale haven in 2050. De CO2 die het staalbedrijf minder wil uitstoten, is gelijk aan de de uitstoot van 848.172 auto's die een jaar lang hebben gereden. MIDDELBURG Zeeuwse gemeenten kunnen vanaf vrijdag subsidie aanvragen voor het maken van plannen om bedrijventerreinen te verbeteren. Daarvoor heeft het dagelijks pro vinciebestuur 150.000 euro beschikbaar ge steld. De regeling stimuleert het opstellen van plan nen die inzetten op de kwaliteit en verduurza ming van bedrijventer reinen. Dit kan bijvoor beeld gaan om een in ventarisatie van kansen op het gebied van ener gie en klimaat of een haalbaarheidsstudie naar maatregelen die passen in een kringloop economie. 'Het lopen Ondine van der Vleuten Middelburg - Ria Verburg Kijk op de site bij /video Het Etty Hillesum Huis in Middel burg krijgt een eenmalige subsi die van 25.000 euro van de pro vincie. Volgens het dagelijks provinciebestuur is die subsidie een bijdrage aan bewustwording en bestrijding van hedendaags antisemitisme. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34