Een waar mysterie: stroomt er giftig Westerscheldewater de polder in of niet? tra i'! r*m mt Ineens doken op Twitter vorige week opmerkelijke foto's op. Foto's waarop je buizen ziet, én een kreek vol water. Alsof het net is geloosd. Mensen die het rondstuurden, schreven erbij dat de foto was geno men in de Hedwigepolder. Want opnieuw staat de ontpol- dering ter discussie, ook al besloot Den Haag negen jaar geleden dat de polder onder water moet. De Wes- terschelde is, bleek onlangs, zo ver vuild met het giftige PFAS, dat het nog maar de vraag is of dat water zomaar de Hedwigepolder in mag stromen. Dat moet allemaal nog worden uitgezocht. Dus als er nu al giftig water de polder in komt Speeltuin Voor wie er onlangs niet geweest is, de Hedwigepolder ligt compleet overhoop. Het huis van voormalig eigenaar Gery De Cloedt ligt tegen de vlakte, net als de vele bomen die er stonden. Machines graven kre ken en bouwen dijken. En, er lopen veel wetenschappers rond. Voor hen is de polder een ware speeltuin. Want zij kunnen nu proeven ne men die ze nergens anders kunnen doen. Voor sommige is veel water no dig. Neem nou de proef van water schap Hollandse Delta, Fugro en Deltares. Zij kijken wat er gebeurt als water onder een dijk doorsijpelt en kanaaltjes 'graaft'. ,,Tienduizen- den liters water hebben we ervoor gebruikt", vertelt projectleider Het is gewoon grondwater, niets spannendsaan Marc Hijma. ,,Nee, niet uit de Wes- terschelde. Drinkwater. We wilden zo schoon mogelijk water hebben. Puur om een wetenschappelijke re den. Zouden we slootwater gebrui ken, dan kan het reageren met bac teriën in de bodem en onze proef beïnvloeden." Als hij de foto met de buizen ziet, zegt hij direct: nee, die zijn niet van ons. ,,Zolang we in dit gebied bezig zijn, staat er water in de kreken die zijn gegraven. Het is zeker geen Westerscheldewater. Het is grond water, niets spannends aan. De kre ken die ze hebben gegraven zijn na melijk best wel diep, dieper dan het grondwater staat." Dat verklaart in elk geval waarom er her en der water staat. Maar komt er nou Westerscheldewater binnen of niet? Nog een proef waar veel wa ter doorheen gaat, is die van Pol- der2C. Als je filmpjes op YouTube bekijkt, zie je zoveel water stromen dat het wel uit de Westerschelde moet komen. ,,Nee dus", zegt pro jectleider Ludolph Wentholt. ,,Voor onze proeven gebruiken we water uit de Hedwige- en Prosperpolder en de achterliggende polders. Een combinatie van regenwater en grondwater. Hetzelfde water waar ze jarenlang de akkers mee gedaan hebben, de bieten, de mais." Zij pompen het water binnen dijks door een buis omhoog de dijk op om het er weer vanaf te laten stromen, de Hedwigepolder in. ,,Zo onderzoeken we of het gras op de dijk en het onderhoud ervan kan bijdragen aan de sterkte." Helemaal mee zit het niet. Want een onderdeel van Polder2C is een proef waarbij een gat in de dijk wordt gemaakt om te zien wat er dan precies gebeurt. Iets dat na tuurlijk nergens anders kan. Maar Tot de dijk wordt weggehaald stroomt er geen water uit de Westerschelde de Hedwigepolder in die proef is uitgesteld, juist van wege de commotie over PFAS. Foto Blijft de vraag waar de bewuste foto is gemaakt. Hijma weet het. ,,Dat is vlakbij waar wij onze proef doen. Het is niet in de Hedwigepolder, maar net erbuiten, in het Sieperda- schor." De provincie Zeeland be vestigt dat. Hier gebeurt niets geks. Het Sie- perdaschor ligt tussen de Hedwige en het Land van Saeftinghe in. Straks, als het werk klaar is, maakt het samen met de Hedwige- en de Prosperpolder onderdeel uit van één groot natuurgebied. Om de werkzaamheden uit te kunnen voeren, is middenin het schor een tijdelijke dijk aangelegd. Daarin liggen de buizen die op de foto staan. Ze zorgen ervoor dat het westelijke deel van het Sieperda- schor - dat nu tijdelijk is afgesloten - niet droog valt. Zo wordt de zilte natuur behouden. ,,Ik blijf dus bij het antwoord dat ik vrijdag aan de Staten heb gege ven", reageert gedeputeerde Dick van der Velde. ,,Tot de dijk wordt weggehaald stroomt er geen water uit de Westerschelde de Hedwige- polder in." Het was Statenlid Joan van Burg die hem afgelopen vrijdag confron teerde met de foto's op Twitter. Van Burg redeneerde: ,,Het gebeurt al. We vullen de geulen met Wester- scheldewater. Straks zeggen we over drie maanden: er zit PFAS in de Hedwigepolder. Ja klopt, dat hebben we er zelf in gelaten." Dat is relevant omdat je in een gebied waar al PFAS ligt wel PFAS toe mag laten. Wat niet mag is het extra ver vuilen met PFAS. Dus bijvoorbeeld in een omgeving met een lage ver- vuilingswaarde - waarvan waar schijnlijk sprake is in de Hedwige - slib toelaten met een hoge vervui- lingswaarde - wat goed mogelijk is als dat slib uit de Westerschelde komt. Pas dan heb je een milieude lict. It I woensdag 29 september 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl -hhbü De foto's die Joan van Burg (SGP) twitterde: door nieuwe geulen in de Hedwigepolder zou al met PFAS vervuild water uit de Westerschelde lopen. fotos henk knibbeler Foto's met buizen veroorzaken onrust rond de Hedwigepolder Wat? Er is nog geen dijk doorge stoken en toch stroomt er nu al Westerscheldewater de Hedwi- gepolder in? Water dat is ver vuild met giftig PFAS? Een grof schandaal, zeg maar gerust een milieudelict. Als het waar is Jeffrey Kutterink, Ernst Jan Rozendaal Nieuw-Namen -Marc Hijma, projectleider -Dick van der Velde, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33