PLAYM^ Dr. Duntsch, gruwelchirurg in de operatiekamer 29 Geen sterk vervolg op vluchtdrama Het eerste seizoen van de Bel gisch-Franse thrillerserie Into the Night kende een aardig origineel uitgangspunt. De hoofdpersonen zaten na een soort apocalyptische ramp allemaal vast in een vliegtuig dat alleen 's nachts kon vliegen van tijdzone naar tijdzone om zo de dodelijke straling van het zon licht voor te blijven. Een uitgangs punt dat natuurlijk wegens brand stofgebrek een beperkte houd baarheidsdatum had. In het tweede seizoen is het bonte gezelschap gestrand in een oude Russische bunker in Bulga rije, waar een gespannen sfeer heerst. Geen wonder dat ook deze oplossing geen lange levensduur beschoren is. Een nieuwe vlucht ligt voor de hand. Into the Night 2 begint elke afle vering met een korte terugblik op het leven van een van de passa giers. Het zijn niet meer dan vluchtige indrukken, nauwelijks genoeg om de persoon in kwestie - plus zijn of haar problemen - goed te leren kennen. Vergeleken met het debuutseizoen is het tweede seizoen beduidend min der pakkend. Enige empathie voor de getroffenen zit er deze keer niet in. Racoon krijgt geen spijt van Nederlands album Als iemand kritisch is op de zang van Racoon-zanger Bart van der Weide, dan is het Bart van der Weide. Zijn zus Kaat zingt beter, vindt hij. Op het mooie, gedragen gezongen Historie van een man horen we dat de stemmen van broer en zus goed samengaan; op dat lied heeft Kaat, tevens ge trouwd met Racoon-bassist Maar ten van Damme, de vocale gastrol. Met tien voornamelijk autobio grafische liedjes levert Racoon met Spijt is iets voor later een parel tje af. Drummer Paul Bukkens ontbreekt op de plaat vol luister liedjes die bijzonder sfeervol zijn in arrangement en begeleiding. Gitarist Dennis Huige legde met Van der Weide de basis van de liedjes, Van Damme maakte ze af. De bandleden waren na zes En gelstalige albums niet direct over tuigd van een Nederlandstalig uit stapje, maar spijt zullen ze hiervan zeker niet krijgen. - Alexander van Eenennaam Films, tv-series en boeken over het vroege, ruige leven op zee - denk aan de jacht op Moby Dick - zijn vooral bedoeld om het incas seringsvermogen van stoere man nen op de proef te stellen. Ook in The North Water, een Engelse dra maserie die zich afspeelt in 1859 op een walvisvaarder, lopen een paar stevige types rond die niet allemaal een brandschoon verle den hebben en elkaar naar het le ven staan. Het citaat van de Duitse filosoof Arthur Schopen hauer waarmee de serie begint geeft de toon aan: 'De wereld is de hel, en de mensen zijn zowel de gekwelde zielen als de duivels erin.' Dat geldt onder meer voor de hoofdpersoon, scheepsdokter Patrick Sumner, die oneervol uit het Britse leger is ontslagen na een incident in India. Eigenlijk monstert hij aan op het schip The Volunteer - in dit verband een ironische naam aangezien veel bemanningsleden niet bepaald vrijwillig meevaren - om zijn ver leden te ontvluchten. Aan boord krijgt hij te maken met de har poenier Drax (een rol van Colin Farrell), een gewelddadig heer schap dat je maar beter niet in het donker - en bij nader inzien ook in het daglicht - moet tegenko men. Het spanningsveld tussen beide mannen vormt de drijfveer van deze vijfdelige serie, een pres tigieuze productie van de BBC. De rol van Sumner wordt ge speeld door Jack O'Connell (on der meer bekend uit Unbroken, de film van Angelina Jolie). Via een zoomverbinding geeft hij aan dat de opnamen geen sinecure waren. ,,De opnamen vonden onder arc tische omstandigheden plaats. We zijn er met twee boten naar toe gevaren. Een modern schip met alle gemakken en een replica van The Volunteer, waarop het le ven veel primitiever was. Een bij zondere ervaring, herhaaldelijk zagen we walvissen en in de om geving zaten ijsberen.'' In de serie wordt er niet be paald zachtzinnig met dieren om gesprongen. Zo is er een heftige scène waarin heel veel jonge zee honden in de buurt van Groen land genadeloos worden doodge knuppeld door de bemanning en vervolgens gevild. Velen zullen daar met afgrijzen naar kijken. O'Connell: ,,lk zeg het maar even voor de zekerheid: geen enkel dier is tijdens de opnamen gewond geraakt. Daar hebben we speciale effecten voor uitgevonden.'' Sumner zit duidelijk anders in elkaar dan de rest van de ruige zeelieden. Hij heeft een geweten, wordt geplaagd door zijn herin neringen aan India en komt in verzet tegen de gewelddadighe- den die de verhoudingen op scherp zetten. Zijn vertolker: ,,Hij is een van de gekwelde zielen waar het citaat van Schopenhauer naar verwijst. Colin, die ik vol be wondering aan het werk heb ge zien, speelt een van de duivels. Hij stonk een uur in de wind en stopte zich vol met hamburgers. Hij wilde zo realistisch mogelijk zijn rol invullen.'' The North Water, gebaseerd op een boek van Ian McGuire, is niet alleen een strijd tussen twee mannen in een beperkte omge ving. Wat ook meespeelt in dit noodlotsdrama, is het schip dat eigenlijk aan zijn laatste reis bezig is. De kapitein en de eigenaar hebben het plan het vehikel on derweg moedwillig te laten zin ken om het verzekeringsgeld te incasseren. O'Connell: ,,The North Water kun je ook beschouwen als een aanklacht tegen het kapita lisme. Maar dan wel in zijn meest genadeloze vorm.'' -Ab Zagt De vraag die na het voltooien van de achtdelige docuserie Dr. Death vooral blijft hangen is: hoe kon deze man - neurochirurg Christopher Duntsch - jarenlang zijn gang gaan in de gerenom meerde ziekenhuizen van Dallas? Op zijn operatietafel werden pa tiënten met vooral rugklachten voor het leven verminkt. Enkelen verloren zelfs hun leven. Pas toen twee collega's zijn werkwijze aan de kaak stelden werd deze dr. Duntsch, bijgenaamd Dr. Death, achter de tralies gezet. Op basis van de gelijknamige podcast laat de serie Dr. Death zien hoe de opkomst en uiteinde lijke ondergang van de Ameri- kaanse gruweldokter in gang werd gezet. Het drama toont vooral een karakterstudie van een man die door zijn eigendunk niet in staat was zijn onkunde te erkennen, mede door zijn grootheidswaan die van ongekende proporties was. De hamvraag behelst het sys teem van de betrokken zieken huizen waarbij reputatieschade belangrijker werd gevonden dan het leed dat de geopereerden on dergingen. Pas als twee collega's van Duntsch (voortreffelijk ge speeld door Alec Baldwin en Christian Slater) in actie komen, wordt de ontmaskering van Duntsch - een in emotioneel op zicht lenige vertolking van Joshua Jackson - een feit. Hij was echt een duivel in een witte jas. - Ab Zagt GO WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2021 Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op onze site Thrillerserie Into the Night 2 Te zien op Netflix - Ab Zagt Album Nederpop Spijt is iets voor later - Racoon Dramaserie The North Water Te zien op BBC First Dramaserie Dr. Death Te zien op Canal Digitaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29