Angela Vriendelijke lobbes onthult tikkende tijdbom Aladdin: mierzoet maar ontzettend lekker 26 Queen-drummer Roger Taylor heeft met The Outsider voor het eerst in acht jaar weer een soloalbum gemaakt. Ondertussen werkt hij ook aan nieuwe muziek met Queen, met Adam Lambert als zanger. ,,Zo lang we kunnen spelen, blijven we het doen.'' INTERVIEW ROGER TAYLOR Er kunnen maanden voorbijgaan dat je als tv-kijker Sinan Can niet ziet - en dan ineens is hij er weer. Als een duveltje uit een doosje. Met een documentaire over een ongemakkelijk on derwerp waar je, als je het slecht treft, nog een paar nachten wakker van ligt. Dat gold helaas ook voor Retour Kalifaat, de erfenis van een slagveld van maandag. In het gekrakeel om alle binnenlandse proble men van afgelopen anderhalf jaar - corona, stik stof, de wooncrisis en al het gedoe op het Binnen hof- was het nogal makkelijk om dat ene levens grote probleem in het Midden-Oosten naar de ach tergrond te schuiven. Wat doen 'we' met de hon derden Europese jihadstrijders, hoogstwaarschijn lijk daders van gruwelijke slachtpartijen, mensen handel en verkrachtingen? Nu zitten ze daar nog gevangen, maar de vraag is hoe lang dat zo blijft. En wat doen we met hun vaak evenmin onschuldige vrouwen en kinderen in kampen? Wie zijn het? En wat halen we onszelf op de hals als ze vrijkomen, daar in de regio of in Europa? Can was erin geslaagd om een Belgische, een Deense en een Zweedse IS-strijder voor de camera te krijgen. Naar eigen zeggen in de hoop te ontdekken of er nog 'menselijkheid' in hen zit. Het antwoord daarop was nogal ontluisterend. Niet het antwoord van de mannen zelf, want als je hen moet geloven, hebben ze nooit iets te maken gehad met het geweld en waren ze druk met on schuldige activiteiten als een winkeltje drijven. Maar door de vasthoudende vraagstelling van Can - de vriendelijke lobbes uit Wie is de Mol? kon zijn groeiende irritatie niet verbergen - werd glashelder dat ze geen sikkepit spijt hebben van wat ze ook hebben gedaan en nog vierkant achter hun overtuigingen staan. Ze lachten veel weg, zo niet alles. Zelfs het op blazen van een auto vol 'spionnen', waarbij het ontstekingsmechanisme werd ingedrukt door de 3-jarige stiefzoon van de Belg Adel. Er zijn beelden van. „Afschuwelijk", zei Adel. Maar zijn gezicht zei iets anders. En dat soort types sturen sommige Europese landen na een cursusje weer rustig onze maatschappij in. Can zette deze interviews tegen over indringende gesprekken die hij voerde met Yezidi-vrouwen die als (seks-)slavinnen waren verhandeld door IS en op allerlei andere manieren de gruwelijkheden van het regime hebben ervaren. Ook ontmoette hij in de kampen Nederlandse vrouwen die hun man in 2015 naar het kalifaat wa ren gevolgd. Volgens henzelf zijn ze totaal onschul dig, maar de programmamaker had getuigenissen die het tegenovergestelde beweren. Zie daar een tikkende tijdbom waar geen gerust stellende oplossing voor lijkt te bestaan, trefzeker geschetst door Can. Welterusten. Prijs voor Spinvis Douwe Bob zonder band Weelderige paleiskamers, een grot van goud, overvolle markt- jes, buikdanseressen, potten vuurwerk en een Arabische nacht. Wie een kleine drie uur aan de werkelijkheid wil ont snappen, moet naar Aladdin in het Circustheater. Het is voor jong en oud de klassieker uit de Disney-doos: Aladdin, een straatschoffie dat voor de charmes van een knappe prinses valt en de hulp krijgt van een blauwe geest die zich heeft schuilgehouden in een gouden wonderlamp. Het kreeg een suc cesvolle vertaling op West End, maar de vraag was hoe Neder land dat zou aanpakken. Stage Entertainment schoot raak met de casting: Jonathan Vroege (The Lion King) is een speelse Aladdin met de juiste oogopslag en heeft ook in het echt een klik met Ke- oma 'Yasmine' Aidhen. Hun energie werkt aanstekelijk en het duet De wereld wacht (naar A whole new world), op, jawel, het vliegende tapijt, is prachtig. In Agrabah, de stad van de mysterie en betovering, woont ook het olijke trio Kassim, Omar en Babkak. Vrienden gaan voor je door het vuur, luidt de les uit het coronatijdperk. Slechterik Ja- far (Roberto de Groot) laat zich graag bijstaan door Iago. Die rol is Darren van der Lek op het lijf geschreven. De eindeloze Fata Morgana is voor het publiek bijna niet bij te houden. Twee keer knipperen en er staat een ietwat angstaanja gende grot op het toneel, die van binnen geheel uit goud bestaat. De verschijning van de Geest is in Aladdin een van de hoogte punten. Stanley Burleson trekt een blik ADHD open dat hij de hele voorstelling weet vast te houden. Zijn grappen zijn zo to the point dat je binnen een mi nuut van hem houdt. En dat geldt voor alles en iedereen, ook al spat het glazuur van je tanden. - Suzanne Borgdorff Quote van de dag Ik ben een beetje jaloers. Ben te zwaar hiervoor. Denk ik WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2021 PC MUZIEK Spinvis heeft gis teren in Utrecht de Gouden No- tekraker in de wacht gesleept. Volgens de jury is Spinvis in de afgelopen twin tig jaar uitge groeid 'tot een van de meest ei genzinnige en veelzijdige ar tiesten in het Ne derlandse pop landschap'. MUZIEK De band van Douwe Bob zegt de samenwer king met de Am sterdamse zan ger op. Aanlei ding is de beslis sing van Douwe Bob om zijn tour van dit najaar plots te cancel- len vanwege het coronapaspoort. MUSICAL Te zien in het Circustheater - Acteur Ferri Somogyi wil in het houten speel- huisje van zijn dochter tje wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26