Daniel Maldini in voetsporen van opa en vader bij Milan 25 voelt nu eindelijk weer progressie Voor de Spelen reed ze voor een kleine, niet-commerciële ploeg en trainde in Groningen, op afstand van de Nederlandse top. ,,Ik moest heel erg wennen toen ik daarna merkte hoe het er in de schaatswe reld aan toeging. Ik ben een beetje een atypische schaatser, geen mo deltopsporter. Ben van nature geen egoïst. En misschien denken mensen nu van: nou, ik vind je af en toe best wel egoïstisch. Maar dat moest ik door de jaren heen le ren, anders houd je het niet vol. Veel schaatsers zijn meer over tuigd van zichzelf, dat ben ik niet." Nuchtere mannen Dat ze in het schaatsen zowel met vrouwen als met mannen kan trai nen, vindt ze prettig. ,,Zij hebben dat nuchtere, zetten makkelijker het verstand op nul." Bovendien kan ze daar aankomen met de 'rare uitspattingen' die ze soms heeft. Een voorbeeld? Een paar jaar ge leden, tijdens het uitlopen na een skeelertraining moesten drie man nelijke ploeggenoten plassen en gingen op een rijtje staan. Visser dacht: ik moet ook, waarom zou ik er niet gewoon bij gaan, verderop achter dat bosje op mijn hurken? ,,Die jongens keken van: euh, Es- mee? Oké, nou, prima. Terwijl an dere meiden zich ervoor zouden schamen. Ik schaam me niet zo snel, maar daardoor voel ik me bij mannen soms wel iets sneller op mijn plek." Ze schaatste met de gedachte te moeten bijdragen aan de maat schappij. ,,Dat kreeg ik mee in mijn normen en waarden. Hard werken, wat betekenen. Ik dacht altijd: als ik goed schaats, draag ik bij, is er een verantwoording voor dat ik zo leef, want dan geef ik mensen plezier. Maar als het dan zo slecht gaat, voelt het alsof ik het niet waard ben om in de schaats wereld te mogen zijn. Omdat ik niks bijdraag." Het afgelopen jaar heb ik niet genoten van wat ik deed. Ik wilde het wel, maar kon het niet Ook dat moest ze leren, iets minder zelfkritisch zijn. ,,Ik moet mezelf wat meer gaan waarderen, mezelf goed vinden zoals ik ben. Het afgelopen jaar heb ik niet ge noten van wat ik deed. Ik wilde het wel, maar kon het niet. Ik ken merkte mezelf heel erg als de schaatsster die faalde. En ik vergat wat ik heb neergezet in het leven. Ik ben niet alleen die gouden plak. Ik ben ook studente geweest. Ik ging nadenken: wie ben ik, waarom schaats ik?" Nooit dacht ze aan stoppen. ,,Er zit toch wel een bewijsdrang in mij. Nu ook weer, ik wil bewijzen dat ik hieruit terug kan komen. Of laat ik het anders zeggen: ik hoop dat ik kan laten zien dat ik het nog kan. Maar vooral dat ik het ook met plezier kan doen, het beste uit mezelf halen." En het gaat goed nu, zegt ze, aan de vooravond van een nieuwe olympische winter. Fysiek gaat ze vooruit. Ze praat met een psycho loog, is open naar de staf bij Team IKO en deelt alles. ,,Ik ben volwas- sener, leerde luisteren naar mijn lichaam. Nu ervaar ik weer pro gressie, wat ik eigenlijk drie jaar lang niet heb gevoeld of gemerkt. Ik denk niet dat ik er meteen de eerste wedstrijden sta, maar ik heb er vertrouwen in dat ik er aan het einde van het seizoen zal zijn, of misschien in het midden." Dat zou net op tijd kunnen zijn voor de Spelen in Peking, in februari. Mensen zeggen vaak tegen haar: 'Je moet weer net zo onbevangen zijn als vier jaar geleden.' Ze zou het zo graag willen. ,,Want het was fijn: gewoon uitvoeren wat me op gedragen werd. Geen randzaken, geen belangstelling, geen bekend heid, geen druk. Maar dat kan niet. Ik heb inmiddels zoveel meer ken nis en ervaring. Je ontwikkelt je. Maar nu wil ik laten zien dat ik het met al die ervaringen nog steeds goed kan doen. Als ik het über haupt al haal om straks op de Spe len te staan, met alles wat ik dan heb overwonnen, maakt dat het misschien wel gelijkwaardig aan het halen van dat goud vier jaar geleden. Of misschien nog wel mooier." Het is 24 mei 2007 als Clarence Seedorf in een bomvol San Siro met een onberispelijke tackle van de bal wordt gegleden. Technisch perfect, uitgevoerd met een mix van elegantie en schijnbare non chalance, stijlvol zoals Italiaanse voetbalfans dat graag zien. Alleen: deze verdediger zou normaal al lang in bed moeten liggen. Zo niet vanavond, nu AC Milan tijdens een feestelijke ceremonie de winst van de Champions League viert en de spelers met hun kroost door het stadion paraderen. On der hen ook Daniel Maldini (5), die niet aarzelt als hij Seedorf met een bal ziet pielen. Veertien jaar later is de kleuter van toen een volwassen voetballer geworden, een speler die afgelo pen weekend voor het eerst basis speler was bij Milan en dat heuge lijke feit prompt nog wat feestelij ker maakte door te scoren tegen Spezia (1-2 winst). En nee, zijn eerste doelpunt als prof maakte Maldini niet door vanuit de de fensie op te stomen zoals zijn va der Paolo en opa Cesare dat in het verleden deden. Daniel is geen verdediger geworden, hoe fraai en natuurlijk die tackle op Seedorf destijds ook oogde. Hij heeft meer aanleg voor het aanvalsvak. 'Maldinasty' In Italië wordt al gesproken van de 'Maldinasty', nu ook een derde ge neratie van de familie het eerste elftal van Milan heeft gehaald. Dat gebeurde eigenlijk al in februari 2020, toen Daniel als invaller de buteerde tegen Hellas Verona. Maar nu, na zijn eerste basisplaats én zijn eerste treffer voor de 'ros- soneri', nota bene precies 60 jaar na de laatste goal van zijn grootva der, voelt de cirkel pas echt rond. De carrière van zijn vader eve- naren is op voorhand bijna uitge sloten. Paolo Maldini debuteerde als 16-jarige bij Milan en won in de daaropvolgende 25 jaar en 902 wedstrijden alles wat er te win nen viel met de club, inclusief vijf keer de Champions League. De eerste twee (1989 en 1990) waren nog in het tijdperk met Van Bas ten, Gullit en Rijkaard, terwijl Maldini in 2007 de voorlopig laat ste Milan-aanvoerder was die de Cup met de Grote Oren in ont vangst mocht nemen. De eerste, in 1963? Cesare Maldini. 'Opa' Maldini (412 officiële du els in het rood-zwart en later ook coach) was jarenlang de grootste gangmaker achter de voetballoop baan van zijn kleinzoon. Toen de scouts van Milan in 2010 hun blik vooral gericht hadden op de oud ste zoon van Paolo, Christian, wees Cesare hen op het talent van Daniel. Die werd nog datzelfde tin tegenstelling tot Cesare en Paolo is Daniel aanvaller en geen verdediger jaar toegelaten tot Lombardia Uno, de academie van Milan waar zijn vader ook was opgeleid. Cesare (overleden in 2016) sloeg zelden een jeugdwedstrijd van Daniel over en stopte hem soms wat extra zakgeld toe als hij had gescoord. 'Het luidste applaus kwam van bo ven, waar Cesare vanaf zijn wolk zag dat het goed was', schreef La Gazzetta dello Sport over de feest vreugde na het doelpunt van Da niel Maldini tegen Spezia. En vader Paolo? Die keek met een brede grijns toe vanaf de tri bune, waar zijn rol als ouder voor even zwaarder woog dan die van technisch directeur. ,,Mijn vader moedigt me aan en benadrukt vooral dat ik rustig moet blijven'', zei Daniel Maldini over wat er thuis zoal besproken wordt. De jonge voetballer woont nog bij zijn ouders en heeft geen rijbe wijs, maar hij komt nooit samen met zijn vader naar de club. Liever regelt hij een lift van een van zijn ploeggenoten, die hem als jongste in de selectie liefkozend 'Baby' noemen. woensdag 29 september 2021 GO totype profschaatser. ,,Ik denk ei genlijk dat ik er niet echt in pas", zegt ze over de schaatswereld. - Esmee Visser In Italië spreken ze al van de 'Maldinasty', nu met Daniel Maldini een derde generatie doorbreekt bij AC Milan. Of de 19-jarige aanvaller ooit in de buurt komt van de exceptionele prestaties van zijn vader en zijn opa? Dat zal de tijd leren. Maarten Dekker Milaan De 'Maldinasty' op een rij (van links naar rechts): opa Cesare, vader Paolo en Daniel, de jongste van de familie. fotos anp, ap, reuters Esmee Visser: ,,Ik heb eigenlijk een omgekeerde carrière.'' foto NIELS DE VRIES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25