Vorig seizoen voelde Esmee Visser zich allesbehalve de olympisch kampioene die ze is, overbelast als ze toen was. ,,Ik ging nadenken: wie ben ik, waarom schaats ik?'' Maar nooit dacht ze aan stoppen. fi 24 Esmee Visser (25) ging lange tijd geblokkeerd over het ijs, maar Biles had liever Tokio gemist LeBron James dacht aan NFL Kyrgios neemt pauze tot 2022 INTERVIEW r zijn mensen bij wie het lijkt alsof ze geen hoofd heb ben. Die maar stoï- l cijns gewoon..." Esmee Visser (25) slaat wat lastig te definiëren klanken uit. ,,Huh, huh. Die maar doen. En dan denk ik: dat zou ik ook zo graag willen." HSSr hoofd draait overuren. Al van jongs af aan. De olympisch kampioene op de 5000 meter is de vrouw die soms nog een meisje lijkt. Tenger, met een ontwape nende manier van praten. Woor den aarzelend uitgesproken, alsof ze eerst dertig opties tegelijkertijd filtert. Alsof ze angstig is om arro gant over te komen en daarna ver baasd de rest van haar zin ontdekt. Even later is de schaatsster in het Italiaanse Piombino, waar ze met haar ploeg op trainingskamp is, dan weer een spraakwaterval. ,,Een beetje meer van dat, als die mensen, zou wel... Ik denk dat je dan makkelijker een topsportleven doorkomt. Maar ja, mijn hoofd heeft me ook heel ver gebracht." Vier jaar geleden werd ze de hoofdrolspeelster in een type sportverhaal waar ze altijd al van hield: de kroniek van het onver wachte, van de verrassing. In Pyeongchang won ze met nauwe lijks internationale ervaring de 5000 meter op de Winterspelen. Nu zegt Visser tegen mensen: ,,Ik heb eigenlijk een omgekeerde carrière." Na het succes kwam de worsteling. Olympisch goud was haar absolute hoogtepunt, het dieptepunt noemt ze het gevolg ervan. Geen jaar in haar leven was zo zwaar als het afgelopen seizoen. 'Overreached', zoals ze haar vorm van overbelasting om schrijft, moest ze toekijken tijdens de belangrijkste wedstrijden. Ze had zich niet gekwalificeerd. En erger: flyeren, lichtvoetig over het ijs bewegen, was haar stijl, maar vorig jaar schaatste ze voor haar gevoel tegen een muur aan. Alles in haar lichaam leek geblokkeerd. Terug naar Pyeongchang, 2018. ,,Het goud overkwam me een beetje. Ik dacht: dit is niet het einddoel, ik kan nog veel beter, joh.'' En: ,,Ik heb geen limiet." De ochtend na de overwinning op de 5000 meter - nadat ze eerst verbaasd naar de vlekken op het kussen had gekeken, tot ze besefte dat ze de avond ervoor in de make up had gemoeten voor een tv-uit- zending - wilde ze meteen weten: wat is het trainingsschema van daag? Remmelt Eldering, haar toenmalige trainer, beantwoordde de vraag spottend: ,,Eh, nou, we gaan even genieten, denk ik." Maar Visser wilde door. Dat ging een aantal jaren goed. Ze won op de WK afstanden zilver (2019) en brons (2020), en EK-goud op de 3000 meter (2020). En altijd dacht ze: ik ben goed bezig, ik wil meer doen, harder. ,,Op rustdagen ging ik ook gewoon fietsen, omdat ik dacht dat het beter was. En ja, ik deelde dan niet alles met de staf, omdat ik dacht dat ik dan moeilijk was of zo. Ik ben een persoon die het eigenlijk allemaal zelf wilde doen, niet te veel aandacht wilde opeisen. Dat heeft me uiteindelijk de nekslag gegeven." Het duurde even voordat Visser wilde toegeven dat ze haar gren zen voorbij was. ,,Ik vond het iets taboe-achtigs. Eigenlijk zeg je: mijn lichaam kan iets niet aan. Ik schaamde me ervoor. Nu denk ik: als je het niet benoemt, houd je je zelf voor de gek. Ik heb geleerd dat ik geen eindeloze limiet heb. Ja, ook Esmee is geen robot." Rekenen Er was een periode, rond haar zesde, dat ze ineens niet meer kon rekenen. Terwijl ze daar altijd in uitblonk. Ze onderging onderzoe ken, niemand wist wat er aan de hand was. Een maand later re kende ze plotseling weer, uitmun tend ook. De conclusie: ,,Als ik te veel druk en stress in mijn hoofd heb, sla ik gewoon out. Dan faal ik en ga ik soms ten onder." Daarom gaf haar basisschool haar havo-advies, terwijl ze de maximale score voor haar Cito- toets haalde. ,,Het voelde oneerlijk, als het ontbreken van waarde ring." Al ziet ze nu dat de school haar in bescherming wilde ne men. Ze deed uiteindelijk athe neum, rondde dat cum laude af. Toen ze een paar maanden gele den de universitaire studie farma ceutische wetenschappen vol tooide, ging dat gepaard met een cijfergemiddelde van 8,1 én een migraineperiode van zes weken. ,,Het zit in me, om de lat heel hoog te leggen en daar heel veel stress bij te ervaren. Misschien is dat ook met het schaatsen gebeurd." Visser noemt zichzelf geen pro- woensdag 29 september 2021 GO TURNEN Simone Biles (24) heeft spijt van deelname aan de Spelen van Tokio. In Japan zegde Biles voor diverse onderdelen af. De viervoudig olympisch kampioene van Rio 2016 had beter niet kunnen meedoen, zegt ze. ,,Ik had moeten stoppen, toen het twee jaar lang over Larry Nassar ging. Het was te veel. Maar ik was niet van plan om me door hem iets te laten afpakken waarvoor ik sinds mijn zesde had gewerkt'', aldus Biles, die in 2018 onthulde dat zij is misbruikt door arts Nassar. BASKETBAL LeBron James (36) hoort al jaren bij de grootste sterren in de Amerikaanse basketbal competitie NBA, maar de 36-jarige Amerikaan had zomaar als footballer in de NFL kunnen spelen. De vedette van Los Angeles Lakers vertelde op ESPN dat hij in 2011, toen de NBA maanden stil lag vanwege een cao-conflict, dicht bij een 'switch' van basketbal naar American football was. James kreeg in die tijd aanbiedingen uit de NFL van Dallas Cowboys en Seattle Seahawks. ,,Ik heb het zeker overwogen." TENNIS Nick Kyrgios (26) neemt rust om van een knieblessure te herstellen. De Australiër speelt naar eigen zeggen al maanden met pijn. Kyrgios keerde na zijn deelname aan het toernooi om de Laver Cup in Boston, waar hij het met een wereldteam moest af leggen tegen de Europese tennissers, terug naar Australië om te revalideren. Hij hoopt begin 2022 weer fit te zijn voor de Australian Open. Kyrgios kwam dit seizoen weinig in actie. Op de Australian Open en Wimbledon bleef hij steken in de derde ronde, op de US Open vloog hij er al in de openingsronde uit. Kyrgios dreigt uit de top-honderd te vallen. 'Ik ben niet alleen die gouden plak' Tekst Lisette van der Geest 16 februari 2018: Visser wint olympisch goud op de 5000 meter. ,,Het overkwam me een beetje.'' foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24