v Toch nog geregeld, die hypotheek Regel snel op bladenhuis.nl/vt 21 Waarvan akte nummers, maar I van er zevenhonderd onbewoonbaar werden. Bij verzekeraars kwamen tot nu toe 14.000 claims voor de waterschade binnen, zegt Weurding. Het totale schadebedrag is nog niet bekend. Anders dan bij schade door storm dekt de verzekering niet elke water schade. Overlast door hoosbuien valt wel onder de reguliere opstal- en inboedelverzekering. En ook als klei nere rivieren zoals de Geul overstro men, wordt de schade bij veel verze keringen gedekt. Anders is dat als zeedijken doorbreken of de grote rivieren overstromen. ,,Dat noemen we het falen van de primaire water keringen'', zegt Weurding. In dat geval zou zo'n groot gebied worden getroffen en de schade zo immens zijn, dat verzekeraars drei gen om te vallen. Dat geldt ook bij schade door aardbevingen (anders dan door gaswinning), aardverschui vingen, grondverzakkingen en tsu nami's. En al was er zo'n verzekering, dan zou die niet erg populair zijn. Weurding: ,,Alleen mensen die risico lopen zouden zich willen verzekeren, waardoor er te weinig draagvlak ont staat om het risico te delen en de pre mie erg hoog zou zijn.'' Bovendien verwachten huiseige naren dat de overheid te hulp schiet. Dat gebeurt vaak met de Wet tege moetkoming schade bij rampen (Wts). Dit vangnet werd ook in Lim burg ingezet. Voor onverzekerde 'De zonnepanelen en dakpannen vlogen door de lucht en het glas in lood vloog de kamer in' schade konden inwoners en onder nemers aankloppen bij de overheid voor een gedeeltelijke vergoeding. Maar het moet beter worden gere geld, vindt het Verbond van Verzeke raars. Allereerst door meer duidelijk heid van de overheid over wat wél en juist niet onder deze Wts valt. ,,Dan kunnen verzekeraars een aanvul lende verzekering aanbieden.'' Het overstromingsrisico volledig afdekken kan ook. ,,Bijvoorbeeld met een semi-verplicht systeem waarbij de dekking wordt gekoppeld aan de opstalverzekering.'' Door het brede draagvlak van alle verzekerden zal de premie maar enkele euro's per maand stijgen. Een andere optie is het creë ren van een 'catastrofepool': een pot met geld gevuld door de overheid en verzekeraars waar schade door ex treem weer uit vergoed kan worden. Sneeuw, ijs en bliksem Inzakkende daken door sneeuwmas sa's, schade aan de muren door krui end ijs, waterschade door bevroren leidingen of schade door inslaande bliksem wordt ook vergoed vanuit de reguliere opstalverzekering. Even eens dekken de meeste particuliere verzekeringen schade door natuur- branden. Met één maar: is er sprake van ach terstallig onderhoud, dan keert de verzekeraar niet uit. ,,Als dakpannen scheef liggen, het raam nog open stond, de waterleidingen niet goed waren geleegd of de goot vol zat met bladeren'', zegt Van Dijk van Inde- pender. ,,Dan heb je niet goed voor je woning gezorgd en keert de verzeke raar niet uit.'' Dat wordt overigens vastgesteld door een schade-expert. ,,Die komt langs als de schade hoger is dan 500 tot 1000 euro.'' Beschadigde auto De auto van de familie Van der Lugt uit Leersum raakte beschadigd door rondvliegende dakpannen en takken. ,,De voorruit lag eruit.'' De auto was WA-verzekerd; die vergoedt alleen de schade die je per ongeluk bij een ander veroorzaakt. Schade door extreem weer komt altijd voor reke ning van de eigenaar. Bij auto's met een allrisk- of beperkt casco-verzeke ring wordt die wel geheel of gedeel telijk vergoed. ,,We moeten de autoschade zelf betalen'', weet Van der Lugt. ,,Maar dat vind ik het minst erg. Het belang rijkste is dat niemand in het dorp is overleden. Een wonder als je kijkt naar alle schade die is aangericht.'' 3 1 Ga naar bladenhuis.nl/vt of scan de qr-code 2 Vul je gegevens in 3 Klik op bestellen Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. evrouw E. is een jonge weduwe en moeder van drie kinderen die een paar jaar na het overlijden van haar man een nieuwe liefde heeft gevon den. Ze zijn gelukkig samen en haar kinderen zijn gek op hem. Ze trouwen en al snel is mevrouw E. in verwachting. Maar het huis waarin zij na het overlijden van haar echtgenoot is blijven wonen, biedt te weinig plaats aan de nieuwe aardbewoner. Daarom én met het vooruitzicht op verdere gezinsuitbreiding wil het echtpaar er enkele kamers bij laten bouwen. Om die grootscheepse verbouwing te kunnen betalen, moet mevrouw E. een nieuwe hypotheek afsluiten. In de verwachting dat dat geen proble men zal opleveren, heeft zij een aannemer alvast de opdracht gegeven aan de slag te gaan. Maar als zij zich bij mij meldt en ik het testa ment van haar overleden echtgenoot erbij pak, springen bij mij alle seinen op rood: ho stop! Er is wel een langstlevendenbeding, maar de echtgenoot heeft in zijn testa ment ook bepaald dat als me vrouw E. opnieuw trouwt zijn erfdeel niet bij haar, maar alleen bij zijn kinderen terechtkomt. Behalve uit wat spaargeld bestaat dat erfdeel uit de helft van de woning die zij en haar man destijds in gemeen schap van goederen hebben gekocht. Door die bepaling is mevrouw E. dus niet de enige eigenaar van het huis zoals ze dacht, haar drie kinderen zijn mede-eigenaar. Een dergelijke construc tie is niet ongebruikelijk. Een eventuele nieuwe partner en diens kinderen kunnen zo niet profiteren van het moederlijk erfdeel van de kinderen uit het eerste huwelijk. Rechters zijn zeer terug houdend als het om de rechten van kinderen gaat Liever telefonisch bestellen? 088 5500107 In dit geval pakt het wel heel ongunstig uit voor mevrouw E. en haar nieuwe man, die alleen maar de allerbeste bedoelingen hebben. Intussen begint die aannemer ook al aan te dringen op betaling. Hoe dit op te lossen? Ik raadpleeg een paar colle ga's en kom tot een oplossing waarbij ik in een notariële akte vastleg dat mevrouw E. wel volledig eigenaar wordt van de woning - en dus die nieuwe hypotheek kan aanvragen - maar dat de kinderen uit haar eerste huwelijk gegarandeerd hun vaders erfdeel krijgen als het huis ooit wordt verkocht. Een waterdichte constructie, want de akte wordt bij de hypotheekakte gevoegd, zodat iedere notaris in Nederland hem bij een verkoop van het huis altijd te zien krijgt. Er is één maar: de rechter moet toestemming geven. Collega's en de griffier van de rechtbank die ik mijn plan voorleg, geven me nul procent kans. Rechters zijn zeer terughoudend als het om de rechten van kinderen gaat. Maar deze rechter vindt de door mij bedachte constructie zo sterk, dat hij akkoord gaat. Hij geeft me zelfs een compliment. 's Avonds drink ik er een glaasje bubbeltjeswijn op. Ja mag ik? c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl GO WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2021 - MONIQUE VAN DER LUGT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21