Schade door extreem weer neemt toe Muziek in je badkamer, op zolder of in het park voel je thuis ^r~n GOEIE KOOP ca. €90 ca. €50 ca. €50 Storm, overstroming, bosbrand, bliksem: door klimaat verandering kampen we steeds vaker met schade door natuurgeweld. In 2018 keerden verzekeraars daarvoor 570 miljoen euro uit; tien jaar eerder was dat nog 115 miljoen. Wanneer ben je er wel of juist niet tegen verzekerd? Opstal verzekering 20 BLUETOOTHSPEAKERS LG Xboom Go PL5 op de beat. Te groot om aan je tas te hangen. JBL Clip 4 JAM Zero Chill O Goedkoop en O Kan drijven, gaat dan automatisch omhoog staan waardoor er muziek over het water schalt. O Goede spea- Onder andere door de overstroming in Zuid-Limburg zal ook dit jaar de schade als gevolg van natuurgeweld in de honderden miljoenen euro's lopen, verwacht Richard Weurding, directeur van het Verbond van Verze keraars. Op basis van verschillende weerscenario's houdt het verbond er rekening mee dat schade door extreem weer verder toeneemt. Alleen verzekeren daartegen is niet genoeg, zegt Weurding. ,,We advise ren gemeenten op het gebied van preventie. Bijvoorbeeld over de opslag van regenwater, zodat huizen niet onder water lopen.'' Ook verze keraars zelf werken aan preventie. ,,Bij code rood waarschuwen zij vaker hun klanten die in dat gebied wonen, zodat die op tijd maatregelen kunnen treffen om schade te voorkomen.'' Toch kan de premie voor een opstal- en inboedelverzekering de komende jaren stijgen. Weurding: ,,Als de schade fors toeneemt, zal de premie ook omhooggaan.'' Valwind In Leersum richtte een korte maar heftige valwind op 18 juni grote schade aan. Tientallen huizen en auto's raakten zwaar beschadigd. ,,Een muur van regen en wind raasde op ons huis af', vertelt Monique van der Lugt. ,,De regen gutste dwars door het dak heen. Dakpannen en zonnepanelen vlogen door de lucht. Bomen vielen om.'' De valwind zorgde voor tiendui zenden euro's schade aan het huis van Van der Lugt. ,,De zonnepanelen waren kapot, het dak was zwaar beschadigd en het glas in lood vloog uit de ramen de kamer in.'' Door de lekkages was er ook schade aan het laminaat en de vloeren. In totaal kwam er voor 10 miljoen euro aan verzekeringsclaims binnen na de valwind, blijkt uit een inventa risatie van het Verbond van Verzeke raars. Stormschade valt bijna altijd binnen de dekking van een reguliere opstalverzekering, zegt schade- expert Eelko van Dijk van vergelij kingssite Independer. Zonnepanelen vallen daar ook onder. ,,Dat je zonne panelen hebt, moet je overigens wel doorgeven aan je verzekeraar'', zegt hij. ,,De premie zal dan waarschijn lijk een beetje stijgen.'' Net als vrijwel elke woningeige naar heeft Van der Lugt zowel een opstal- als inboedelverzekering. ,,Na de valwind heeft mijn zoon overal foto's van gemaakt. Voor de vakantie kwam iemand van de verzekering langs om te kijken.'' De partner van Van der Lugt is elektricien. ,,En wij hebben veel vrienden die werkzaam zijn als bouwvakker.'' Met hun hulp is de schade voor een groot deel al hersteld. ,,De facturen hebben we doorgestuurd naar de verzekering. We hopen dat die de kosten snel ver goedt.'' Razende rivier In Valkenburg was er in juli vooral waterschade doordat de Geul buiten haar oevers trad en een verwoestende stroom door de stad raasde. Burge meester Daan Prevoo schat de schade op 400 miljoen euro. Zo'n 2300 woningen raakten beschadigd, waar- WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2021 GO Mooie muziek is een kwestie van smaak, maar feit is dat het pas echt lekker klinkt uit goede speakers. In bijna elk huis staat wel een kwaliteits set, maar soms wil je je muziek ergens anders beluis teren. Bijvoorbeeld omdat je een dagje weggaat met de boot, in het park hangt met vrienden of omdat je in je tuin wilt ontspannen met een deuntje op de achtergrond. Dat vraagt om een bluetooth- speaker met puik geluid waar van de accu lang genoeg opgeladen blijft. En het is fijn als-ie ook nog tegen een spatje kan. Er is er zelfs één die blijft drijven, zodat je ermee kunt zwemmen. De redactie van Hardware Info heeft er in drie categorieën één geselecteerd. Beste betaal bare speaker O Accuduur van 25 uur. O Geluid in de lage tonen enorm goed. O Versterker van 15 watt, dus flink wat volume. O Verlichting verkleurt mee O Kan samen spelen met een tweede speaker. Wel wat duur voor een bud getspeaker. Handig maatje O Accuduur is voor onderweg bijna 12 uur. O Licht en klein, Weinig knop- makkelijk mee pen/functies. te nemen. Niet te koppe O Werkt zelfs in len aan een het water, al is andere JBL- het geluid dan box. niet goed. Kan niet O Er komt ver- rechtop staan. bazingwek- kend veel geluid uit. Goed alternatief klein. ker voor in een zwem bad. O Accuduur is meer dan 13 uur. Het geluid is niet zo goed als bij de twee andere spea kers. (On)verzekerd tegen natuur MARJOLEIN KOOYMAN Vrijwel alle woningeige naren hebben een opstalverzekering, zegt schade-expert Eelko van Dijk van Indepen- der. ,,Meestal is dat een voorwaarde van de hypotheekverstrekker.'' De premie hangt af van de herbouwwaarde van de woning. ,,Die is een stuk lager dan de ver koopwaarde.'' Voor een gemiddelde woning betaal je circa 30 euro per maand voor een inboedel-, opstal en aansprakelijkheids verzekering. Vaak geldt daarbij een eigen risico. Is je woning beschadigd door natuurgeweld? Waarschuw dan eerst de verzekeraar. ,,Ga niet direct opruimen, anders valt de schade niet meer aan te tonen'', zegt Van Dijk. Maak bijvoorbeeld foto's. Wil je toch al aan de slag, overleg dan en vraag toestemming, adviseert hij. ,,En be waar de bonnen van materiaal. Ook de tijd die je zelf in klussen steekt, wordt soms ver goed.'' Meer informatie op hardware.info vtwonen Kijk voor de actievoorwaarden op bladenhuis.nlM. Deze actie loopt tot en met 31 oktober 2021.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20