Back2school met korting? Éérst ReclameFolder.nl checken! 19 c CPB: Coronasteun voor bedrijven deed wat het moest doen De overheidssteun voor bedrijven in de coronacrisis heeft goed uitgepakt. Tussen de 65.000 en 180.000 banen bleven daardoor behouden, aldus het CPB. Dat blijkt uit een analyse van het Centraal Planbureau (CPB) naar de economische gevolgen van het eer ste steunpakket. Toen Nederland vorig jaar in lockdown ging als ge volg van de coronapandemie, kwam de regering snel met een uit gebreid pakket aan steunmaatrege len voor de getroffen bedrijven. Nederland was bepaald niet krenterig in vergelijking met de meeste andere Europese landen. Vooral de NOW-regeling, waarbij getroffen bedrijven een deel van de loonkosten vergoed kregen, was ruimhartig. De steun vergoedde uiteindelijk zo'n 80 procent van de loonkosten, blijkt uit het CPB-on- derzoek. Het doel van de steun was te voorkomen dat mensen ontslagen zouden worden. En dat heeft ge werkt; het CPB schat dat tussen de 65.000 en 180.000 banen behouden zijn gebleven dankzij de steun. Het kostte ook wel wat. Naar loonsteun ging vorig jaar zo'n 16 miljard euro. Dat komt neer op een bedrag van 90.000 tot 250.000 euro per behouden baan. Dat lijkt veel, maar de economische voorde len zijn groter dan puur het baan- behoud, aldus het CPB. Dankzij de steun stortte de eco nomie niet in. De koopkracht bleef op peil en daarmee de bestedingen. Het aantal faillissementen was zelfs historisch laag. Ook het aantal be drijfsbeëindigingen in sectoren die overheidssteun kregen bleef laag. Toch heeft het CPB ook een waar schuwing. Naarmate de steun lan- ger duurde, werden meer bedrijven kunstmatig in leven gehouden. Dat waren bedrijven die al slecht draai den voor de crisis uitbrak. Normaal gaan dergelijke bedrij ven failliet en vinden de ontslagen werknemers weer werk bij bedrij ven die wel groeien en personeel nodig hebben. Zo groeit de econo mie en de welvaart. Die dynamiek is verstoord omdat de steun maar bleef voortduren. Het CPB wil daarom extra onderzoek naar de ef fectiviteit van de steunpakketten in 2021. Het belangrijkste economisch adviesorgaan van de overheid be pleitte al eerder dat de coronasteun niet te lang moest duren. Neder land is een van de eerste landen in de Europese Unie die stopt met de steunmaatregelen. Alleen voor een paar specifieke sectoren, zoals de nachthoreca en de evenementenin dustrie die nog met beperkende maatregelen te maken hebben, loopt de steun nog door. Brussel Dat Nederland stopt, vindt de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, prima. Eerder waarschuwde de Commissie nog dat er niet te snel gestopt moest worden met de steun vanwege eco- nomische risico's. Nu het herstel overal doorzet, is dat risico een stuk kleiner. Stoppen met steun mag niet tot massale werkloosheid lei den, als het aan de Commissie ligt. Nederland moet zijn best doen om mensen die hun baan verliezen naar ander werk te begeleiden, bij voorkeur richting een digitale of 'groene' functie. Dat mag ook best wat kosten, aldus Brussel. Daarvoor kan Nederland onder meer 6 mil jard uit het Europees Herstelfonds gebruiken. Daarvoor dringt de tijd inmid dels wel. Nederland is een van de weinige landen die nog geen plan heeft ingediend met voorstellen hoe dat geld te gebruiken. Een land als Italië heeft al 92 miljard euro uit het fonds gekregen. Geen pulpbanen De Brusselse nadruk op een actief arbeidsmarktbeleid lijkt aardig te sporen met wat vakbond FNV wil. Voorzitter Tuur Elzinga: ,,Voor ons is belangrijk dat wie zijn baan ver liest, wordt geholpen naar ander werk met zekerheid én goede ar beidsvoorwaarden. Het mag niet zo zijn dat deze mensen, zoals na de vorige economische crisis, in pulp- banen met onzekere flexibele ar beidscontracten terechtkomen. FNV en werkgeversorganisatie VNO-NCW hebben hierover een duidelijk adviesplan geschreven. De politiek moet dat nu oppakken, het is urgent. De doorgeslagen flexibilisering moet worden aange pakt, voor structureel werk moet een vast contract weer de norm worden." Op de angst van werkgeversorga nisatie VNO-NCW dat Nederland zo lang talmt met zijn herstelplan dat bedrijven uit andere landen er al met de orders vandoor zijn, rea geert de Commissie niet recht streeks. Het is aan Nederland zelf om uit te maken welke belangrijke Europese projecten het in zijn na tionaal herstelplan opneemt. PC WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2021 16 miljard aan loonsteun Peet Vogels Den Haag De NOW-regeling, die het kabi net in het leven riep tijdens de coronacrisis, vergoedde 80 pro cent van de loonkosten. Dankzij de steunmaatregelen bleef de koopkracht van Neder landers intact. foto anp «U* I 0 Scan en download

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19