Stormachtige groei van Lego zet door O O O lil m 16 Kort Megadonatie weduwe Jobs De weduwe van Apple-medeoprichter Steve Jobs, Laurene Powell Jobs, trekt miljarden dollars uit voor klimaatverandering. Daarbij wordt een bedrag van 3,5 miljard dollar geïn vesteerd in een stichting die achtergebleven gemeenschappen die geraakt worden door klimaatverandering gaat helpen. De kli maatstichting heet Waverley Street Founda tion. Het geld wordt uitgetrokken over een periode van tien jaar en gaat naar klimaati nitiatieven rond transport, woningen, voed selveiligheid en gezondheidszorg. Haar ver mogen wordt geschat op meer dan 20 mil jard dollar. Vrouwenquotum in januari Grote bedrijven worden waarschijnlijk al vanaf januari 2022 verplicht om een bepaald percentage vrouwen in hun raad van com missarissen (rvc) te benoemen. Na de Tweede Kamer heeft ook de Eerste Kamer ingestemd met een wetsvoorstel om een vrouwenquotum aan te houden in de top van het bedrijfsleven. Bij beursgenoteerde bedrijven moet de raad van commissarissen straks voor zeker een derde bestaan uit vrou wen. Komende jaren moet voor iedere man die vertrekt een vrouw worden benoemd totdat het quotum is behaald. Demissionair minister Engelshoven (Emancipatie) streeft ernaar de wet op 1 januari te laten ingaan. Schade door afsluiting A12 Transporteurs lijden economische schade door de dagenlange afsluiting van een deel van de A12, zegt Transport en Logistiek Ne derland (TLN). Daardoor moeten vrachtwa gens omrijden en komen ze in meer files te recht. Een stilstaande vrachtwagen kost naar schatting 50 euro per uur. Op dit moment is nog niet te voorspellen hoe hoog het reis- tijdverlies precies zal uitpakken. Maandag avond werd de A12 over een afstand van 5 ki lometer tussen knooppunt Oudenrijn en af rit Nieuwerbrug voor negen dagen compleet afgesloten vanwege groot onderhoud. Over deze snelweg rijden dagelijks ongeveer 80.000 voertuigen, waaronder 9000 trucks. REPORTAGE REVOLUTIE IN DE AUTOBRANCHE Shell Philips ASMI Update strategie geeft beleggers geen vertrou wen. ASML Wat wordt uw volgende auto? Een BYD, Sion, Lightyear, een Lucid Air, Xpeng, Nio, Wey of een Aro? Nooit gehoord van deze merken? Dat gaat veranderen. Ton Voermans De Nederlandse automarkt wordt komende jaren overspoeld door nieuwe merken. Een ding hebben ze gemeen: ze zijn allemaal elek trisch en ze komen bijna allemaal uit China. Volgens marktkenners gaan de Chinezen voor een grotere revolutie zorgen dan toen de Ja panners een halve eeuw geleden in Europa de markt overhoop gooi den met hun auto's. Eén van de redenen waarom er zoveel nieuwe automerken ko men, is dat door de elektrificatie het veel eenvoudiger en goedkoper is geworden om een nieuwe auto te ontwikkelen. Batterijpakket en aandrijflijn zijn kant-en-klaar te kopen bij derden. De autofabri kant zelf zorgt voor het koetswerk en de software. ,,Het is bijna niet meer bij te houden welke nieuwe merken eraan komen'', zegt Tom Huyskens van autobrancheorgani satie Bovag. Chinese automerken met Euro pese ambities beginnen zonder uitzondering in Noorwegen, het land dat door subsidies elektrisch rijden betaalbaarder maakte en dat geldt als dé proeftuin voor nieuwe merken die het willen proberen in Europa. Er is geld te verdienen in de oude wereld. Afgelopen maand was 13 procent van de nieuwe au to's in Europa volledig elektrisch en dat aandeel zal komende jaren alleen maar stijgen. Niet zo verwonderlijk dat de Chinezen proberen om een flinke hap te nemen uit de koek. In Noor wegen lukt dat aardig. Volgens de Duitse automarktanalist Matthias Schmidt is daar inmiddels een op de tien nieuwe elektrische auto's een Chinees. De Chinezen proberen wat de Japanners in de jaren 70 deden: Speelgoedfabrikant Lego heeft ook in de eerste helft van dit jaar geprofiteerd van thuisblijvende kinderen en ouders die nieuwe bouwpakketten aanschaften. Het Deense bedrijf boekte meer dan twee keer zoveel winst als in dezelfde periode vorig jaar. In coronajaar 2020 deed Lego al goede zaken. Door de toegenomen vraag naar speelgoed bij gezinnen waar kinderen door lockdowns zich vooral thuis moesten verma ken, boekte het bedrijf een record omzet. Maar ook nadat de winkels in de loop van dit jaar weer verder open konden, boekte het bedrijf achter de plastic bouwsteentjes verdere omzetgroei. In de eerste zes maanden van 2021 ging er voor 23 miljard Deense kro nen (bijna 3,1 miljard euro) aan speelgoed over de toonbank. Dat is 46 procent meer dan een jaar eerder en een nieuw record. Daarop boekte het bedrijf een nettowinst van om gerekend 847 miljoen euro, een stij - ging van 140 procent. C Vanwege de corona-lockdown kochten ouders meer speelgoed Die winst had nog hoger kunnen uitvallen als het niet zo duur was om containers te verschepen of grondstoffen in te slaan, meldt Lego in zijn halfjaarcijfers. Wereldwijd stijgen de prijzen door economisch herstel. De gestegen vraag naar zee vervoer en grondstoffen zorgen voor schaarste en opstoppingen. Ook in de tweede helft van 2021 verwacht Lego nog hard te groeien. Daarna zullen huishoudens waar schijnlijk minder gretig Lego of Duplo inslaan, voorziet topman Niels Christiansen. ,,Op de langere termijn verwachten we dat de om zet stabiliseert." WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2021 GO 3,5 MILJARD VOOR KLIMAATMAATREGELEN BEURSGENOTEERDE BEDRIJVEN VRACHTWAGENS GEDUPEERD Oliereus profi teert van nog hogere olieprijs. SERES Opgericht in 2016. Hoofdkantoor in Santa Clara in de Verenigde Staten. Het Amerikaans/ Chinese merk is al te koop in Nederland via een aantal Suzukidealers. Nederlands be- dijf eindelijk weer eens in de plus. HONGQI Opgericht in 1958. Hongqi betekent rode vlag, het merk bouwde ooit de limo's voor de Chi nese partijtop. Komt volgend jaar met een joekel van een elektrische suv, de E-HS9, naar Europa. SONO MOTORS Opgericht in 2016 door een vriendengroep. Hoofdkantoor in München. De eer ste auto, de Sion, wordt een goedkope zonneauto, behangen met zonnepanelen. In 2023 leverbaar. Ruim baan voor -m Rente op Ameri kaanse staats obligaties stijgt flink. Amsterdam BILLUND - ANP o c 'T*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16