Vulkaan op La Palma is geen explosief exemplaar Haags raadslid zou het 'gemunt hebben op Mark Rutte' 11 ACHTERGROND WAAROM DE UITBARSTING OP LA PALMA ONS MINDER RAAKT DAN DESTIJDS DIE IN IJSLAND De vulkaanuitbarsting op La Palma is een ramp voor omwonenden, maar in tegenstelling tot eerdere erupties, zoals op IJsland, merken wij er weinig van. Hoe komt dat? Het kan erger. Vulkaanuit barstingen in Siberië veroor zaakten 252 miljoen jaar geleden de grootste uitstervingsgolf ooit. 70 procent van het le ven op land en bijna al het leven in de zee verdween. Over een periode van 60.000 jaar. Het herstel duurde miljoenen jaren. Onderzoekers publiceer den hierover deze maand in het wetenschappelijke tijdschrift PNAS. Vanuit Si berië werd destijds zo veel CO2 de atmosfeer in gebla zen dat de gemiddelde temperatuur op aarde steeg van 25 naar 40 graden. Dan hebben we meteen de allerheftigste eruptie gehad. Er zijn in onze tijd zo'n zestig vulkaanuitbar stingen per jaar en slechts een enkele keer hebben ze gevolgen voor mensen ver der weg. Zo legde een uit barsting in 2010 op IJsland het vliegverkeer in veertig landen dagenlang plat. Op La Palma is de luchthaven alweer heropend. De uit barsting is voor het eiland een ramp en kostte toeris ten hun vakantie. Maar verder? De ene vulkaan is de an dere niet. Om het simpel te houden zal geochemicus Pieter Vroon van de Vrije Universiteit in Amsterdam niet alle soorten vulkanen opsommen, maar het ver schil tussen lavavulka- nisme en explosief vulka nisme moeten we in dit verband wel weten. Bij beide soorten komt gloei end heet materiaal uit het binnenste van de aarde naar boven. Soms ontsnap pen gassen al vroeg en vormt zich vooral lava. Bij de tweede vorm wordt vrijwel al het aardse mate riaal de lucht in geslingerd en verpulverd. La Palma is een zogeheten hotspotvul kaan, daar komt voor 95 procent lava vrij. De uit barstingen die tot ver weg hinder veroorzaken, zijn van de explosieve soort. Wat hebben die zoal op hun kerfstok, naast ramp spoed voor de direct om wonenden? Temperatuur verandering. Het bekend ste geval is 1816. Toen was er wereldwijd een 'jaar zonder zomer'. Het jaar daarvoor was in Indonesië de Tambora uitgebarsten, en de as bleef hoog in de atmosfeer hangen. Er werd zo veel zonlicht tegenge houden dat er misoogsten en hongersnood kwamen. In veel mildere vorm her haalde dit fenomeen zich dertig jaar geleden nog, in 1991, toen vulkaanstof uit de Pinatubo in de Filipij- nen ervoor zorgde dat de wereld maandenlang een halve graad koeler was. Verstoring van het vlieg verkeer komt vaker voor. In Nederland herinneren we ons 2010, de uitbarsting van de Eyjafjallajökull op IJsland. ,,De aswolk bleef toen hangen op 10 kilome ter, vlieghoogte", vertelt Vroon. Denk vooral niet aan de as van een vuurtje. ,,Het zijn echte glasscherf jes, geen mooie zandkor rels. Zodra een vliegtuig motor die naar binnen zuigt, smelten ze en kleven ze overal aan vast.'' Dat laatste weten we dankzij de piloten van KLM-vlucht 867, op 15 de cember 1989 van Schiphol naar Japan. Boven Alaska dachten zij dwars door een aswolk heen te kunnen vliegen. Alle vier de moto ren vielen uit, het toestel zakte kilometers naar be neden en de piloten wisten ternauwernood twee mo toren weer aan de praat te krijgen. Sindsdien wordt het vliegverkeer bij aswol- ken omgeleid of stilgelegd. En de as van La Palma? Dat is er dus niet zo veel. In de nacht van zondag op maandag heeft het RIVM wel een heel lichte verho ging van de zwaveldioxide in onze lucht gemeten, maar helemaal niets om je zorgen over te maken, liet het instituut weten. Arnoud van Doorn liep afgelopen zondagochtend door Den Haag, in een buurt waar Rutte op dat moment ook was. Vanwege de aan wezigheid van de demissionair pre mier waren er beveiligers aanwezig. Hun oog viel op de Haagse politi cus, die volgens hen 'verdacht ge drag vertoonde'. Daarop werd hij aangesproken en aangehouden, op verdenking van het voorbereiden van een moordpoging met als mo- gelijk doelwit Mark Rutte. Van Doorn zat een nacht vast en werd maandagmiddag na een politie verhoor heengezonden. Volgens zijn advocaat Anis Bou- manjal is de aanhouding van Van Doorn, fractievoorzitter van de Haagse Partij van de Eenheid, een voorbeeld van 'een doorgeschoten kramp'. ,,Dit is een voorbeeld van regeren vanuit angst. De wetten die gelden voor het aanhouden van burgers worden dan, zo geeft deze zaak aan, niet voldoende serieus ge nomen. Er was geen redelijk ver moeden van schuld en om die re den had men mijn cliënt niet mo gen aanhouden. Dat het hier gaat om Rutte, maakt het niet anders. Ook dan - ofbeter gezegd: juist dan - dient de wet te worden gerespec teerd." Het OM in Den Haag bevestigt de aanhouding en het heenzenden van Van Doorn via een woordvoer- Dit is een voorbeeld van regeren vanuit angst. Er was geen redelijk vermoeden van schuld der. ,,Het onderzoek loopt op dit moment nog." Van Doorn zelf zegt dat hij op weg was naar het huis van zijn moeder om haar kat te verzorgen. Het verdachte gedrag bestond er volgens hem alleen maar uit dat hij in de buurt van Rutte was. Hij zegt er bijna dagelijks te komen. 'Aange houden omdat ik toevallig naar de zelfde sportschool ga als de minis ter-president. Na kort verhoor zon der enige uitleg weer naar huis gestuurd. 'Sorry, foutje bedankt'. Maar zo werkt dat niet', schrijft het raadslid op Twitter. 'Dit krijgt nog een staartje, fikse klacht en eis schadevergoeding in de maak.' - Yelle Tieleman GO WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2021 Een zwaveldioxide-houdende aswolk dreef afgelopen zaterdag op zondag over Nederland. La Palma 290921 Bron: Copernicus Hans Nijenhuis Rotterdam Vulkaanas op La Palma. Foto boven: een auto in El Paso. Onder: op straat in Santa Cruz de la Palma. FOTO'S REUTERS, GETTY IMAGES DEN HAAG De politie heeft zondag het Haagse raadslid Arnoud van Doorn aangehouden, maar de volgende dag weer vrijgelaten. Hij werd verdacht van 'een moordpoging' op Mark Rutte. Het Haagse raadslid Arnoud van Doorn. foto arnaud roelofsz - Anis Boumanjal, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11