Herdenking van Molukkers afgeblazen na bedreigingen Broer en zus Holleeder na drie jaar weer samen in de rechtbank Astrid Holleeder kwam gisteren na bijna drie jaar opnieuw getuigen tegen Willem Holleeder, in zijn hoger beroep tegen zijn levenslange celstraf voor het geven van een aantal moordopdrachten. Het gerechtshof hield broer en zus kort, maar de emoties braken soms tóch door. Het strafdossier tegen Willem Hol leeder (63) telt in zijn hoger beroep inmiddels bijna een half miljoen pagina's. Een map van een slordige vijfhonderd pagina's met verslagen van verhoren van zus Astrid, bo venop de getuigenissen van zus Sonja, ex Sandra en Peter R. de Vries, die hen hielp toen ze naar justitie overliepen om Willem 'te stoppen'. De voorzitter van het gerechtshof stipte aan het begin van de zitting aan dat de moord op vertrouweling De Vries ook een grote impact zal hebben gehad op getuige Astrid Holleeder. Die zat buiten het zicht van haar broer in de getuigen- cabine, die nog eens extra was afge schermd met een kamerscherm. Astrid was gekomen voor de eer ste van twee dagen waarop ook het hof haar persoonlijk wil bevragen. Zelf zei ze inmiddels wat afstand tot de zaak te hebben genomen: ,,Ik heb ook geen televisie meer en volg geen media.'' De voorzitter van het hof benadrukte dat hij geen emotionele uitspattingen wenste. Tegen Astrid: ,,Voor ons is glashel der dat er emoties zijn. Daar ga ik niets aan doen, ik ga die poging niet eens wagen. Wel wil ik dat iedereen zich fatsoenlijk gedraagt.'' Geduld Tegen Willem Holleeder zei de voorzitter: ,,We doen een groot beroep op uw geduld. Ik verwacht dat u pen en papier bij u heeft om al uw vragen en opmerkingen te noteren, want die moet u echt Ik schaam me al sinds Heineken is ontvoerd, schuld en schaamte zijn onderdeel van mijn leven bewaren.'' Holleeder zwaaide daarop met zijn pen en papier: ,,Mijn advocaat heeft het tien keer tegen me gezegd.'' De getuige nam iedereen mee naar het 'spiegelpaleis' waarin haar broer en zij decennialang leefden, waarin niets was wat het leek. Het hof leidde haar weer langs de dos siers over de onderwereldmoorden op Cor van Hout en zijn kennis Robert ter Haak (2003), vastgoed magnaat Willem Endstra (2004), crimineel John Mieremet (2005), handelaar in hasj en vastgoed Kees Houtman (2005) en de criminele kroegbaas Thomas van der Bijl (2006). In Astrid Holleeders woor den: ,,Het hele rijtje viel om.'' Het rijtje rivalen van haar broer. Ze bleefduiden hoe ze er gaande- weg van overtuigd was geraakt dat haar broer de moordopdrachten had gegeven. Niet doordat zij hem daarnaar rechtstreeks had durven vragen. ,,Dan was je van de politie en werd je verrot gescholden.'' Wel door te vissen, hem uitspraken te ontlokken en die op te nemen en zijn gedragingen en toespelingen te vertalen naar de wereld van de gewone mensen. Opdrachtgever Het hofging terug tot in de jaren 80 en 90. In 1996 was Cor van Hout voor het eerst beschoten, in 2000 opnieuw. Toen ze de rug van haar zwager eens masseerde, met daarin de schotwonden, vertelde die uit het milieu te hebben begrepen dat Willem de opdrachtgever was, omdat die zijn bezittingen wilde inpikken. Ze schaamde zich voor haar broer. Dat deed ze al lang. ,,Ik schaam me al vanaf de dag dat me neer Heineken is ontvoerd'', her haalde Astrid wat ze al zo vaak heeft gezegd. Dat was in 1983. Ze schaamt zich voor al die andere nabestaan den. ,,Schuld en schaamte zijn on derdeel van mijn leven.'' Haar zus Sonja en zijzelfmoesten altijd schipperen, vertelde ze. ,,Schipperen tussen de twee perso nen van wie we hielden. Houden. Ik wilde niet dat Wim doodging en ook niet dat Cor doodging. Je zit in de gekke situatie dat je ze tegen elkaar wilt beschermen.'' Vrijdag mogen Willem Hol leeder en zijn advocaten reageren. Na een oproep tot een boycot, een wekenlange haatcampagne en ern stige bedreigingen vanuit de Mo lukse gemeenschap, is besloten de herdenking voorlopig uit te stellen. Die zou plaatsvinden op de Lloy- dkade in Rotterdam, de plek waar zeventig jaar geleden acht van de twaalf transportschepen met Mo lukse KNIL-militairen en hun ge zinnen arriveerden. Onder anderen demissionair premier Mark Rutte en Inspecteur-Generaal der Krijgs- macht Frank van Sprang zouden spreken over de kille behandeling van de 12.500 Molukkers door Ne derland en het ontslag uit het Ko ninklijk Nederlandsch-Indisch Le ger bij aankomst in het voorjaar van 1951. Documentairemaker Nathalie Toisuta en fotograaf Ed Leatemia zijn sinds vorig jaar bezig met de voorbereiding. Nadat zij begin sep tember hun plannen bekendmaak ten, kwamen de RMS-regering in ballingschap en het Moluks Histo risch Museum in verzet. Ze verwijten de initiatiefnemers dat zij niet betrokken zijn bij de organisatie van de herdenking en beschuldigen hen van 'geschied- vervalsing', daarmee doelend op een reizende tentoonstelling die aan de herdenking gekoppeld is. Zo zou er in de tentoonstelling geen aandacht zijn voor de RMS, verzet ten ze zich tegen het gebruik van de term 'terroristische acties' voor de Molukse gijzelingen in de jaren 70, en klopt het beeld volgens hen niet dat de Molukkers eeuwenlang trouw waren aan Nederland. In een verklaring noemde RMS- president John Wattilete het 'on aanvaardbaar' dat de regering ge passeerd was bij de opening van de tentoonstelling in Moordrecht en noemde hij de inhoud op tal van onderdelen onjuist. Die kritiek hebben een historicus die nauw verbonden is aan het Mo luks Historisch Museum en acteur Joenoes Polnaija gebruikt om een online petitie te starten met een op roep de herdenking en de tentoon stelling te boycotten. Die is door een paar duizend mensen onder tekend. De initiatiefnemers van de her denking hebben in een verklaring alle kritiek weerlegd. Toch is de verdeeldheid in de Molukse gemeenschap inmiddels groot. Jongeren werden opgeroepen de herdenking te verstoren. Ook krijgt Toisuta ernstige bedreigingen uit de gemeenschap. Daarvan heeft ze gisteren aangifte gedaan. WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2021 GO 'Helder dat er emoties zijn' Paul Vugts Schiphol Een beveiligde auto komt aan bij de rechtbank op Schiphol voor de zitting in het hoger beroep van Willem Holleeder. Zus Astrid legde opnieuw een verklaring af. foto anp - Astrid Holleeder ROTTERDAM De herdenking van de aankomst van de Molukkers in Nederland, die op 7 oktober in Rotterdam zou plaatsvinden, gaat voorlopig niet door. In 1951 kwamen 12.500 Moluk kers aan in Nederland. foto nos - Tonny van der Mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10