Dialecten bin aarg leutig II 4 NIEUW ALBUM DOUWE EISENGA Bijna alle stukken op Open, het nieuwe album van Douwe Eisenga, zijn ontstaan tijdens de coronaperiode. Dat hoor je terug. Streektaal f r zitten twee kanten aan mijn muziek', zegt de Middel burgse componist I en pianist Douwe Eisenga. „Ik kan enorm de groove opzoeken en er een ritmisch feest van maken, maar ik kan ook de in getogen, lyrische kant opgaan. Dit nieuwe album is over het alge meen die ingetogen Douwe." Dat heeft onmiskenbaar te ma ken met de omstandigheden. Hij schreef de meeste nummers tij dens de lockdowntijd. „Ook al ben ik als componist enorm down to earth, toch had die stille tijd - waarin we als gezin voornamelijk onder elkaar waren - invloed op mijn muziek." De negen pianostukken op Open kenmerken zich vooral door ver stilling en verdieping, het resultaat van een noodgedwongen pas op de plaats. „Eerlijk gezegd heb ik stie kem ook genoten van die tijd", zegt hij. „Door het wegvallen van allerlei verplichtingen kon ik heer lijk thuis knutselen aan mijn mu ziek." Meer één geheel De 59-jarige Eisenga componeert al meer dan dertig jaar, maar mani festeert zich de laatste jaren ook als uitvoe rend muzikant op de piano. In 2019 verscheen zijn In mien joenge jaeren zat ik op 'n laehere schole in Nijmegen. Daer è'k 't Nimweegs stadsdialect ge leerd. Ik zou 't noe nie mi kunne spreke, daevó bin'k 3 te lank weg uut de stad, m3 toe ao ik d'r vee plezier an. Op de kweekschole schreef ik aol- tied stikjes in de schoolkrante. D'r zaete op die schole eêl vee kweke- liengen die van varre wegt kwaeme in dust zaalfs op 'n internaet zaete wat of bie de schole oórde. Die konde de stikjes nauwelijks leze, m3 ze wilde ze wè graeg oóre, want dae wiere de leraeren in besproke. De le- raeren vonde ze zaalf ok leutig in dust most ik ze aoltied voóleze in de klasse. Mien ouwers kwaeme uut de uut'oeken van Nederland. Mien vao- der uut Midden-Beemster, die ao aol- tied 't dialect van Noord-Holland ge- sproke, 't West-Fries. As 'n mit Sin- terklaos 'n pakje most opemaeke vroeg 'n om de 'skaer, de schaar. Mien moeder kwam uut de Achterhoek in kon dust goed Achter'oeks spreke. Die zei noóit gele pruimen, m3 eier- proem'n. Leutig Noe spraeke m'n tuus aomè Neder lands, m3 as t'r femielje uut Midden- Beemster of uut Eibergen kwam wier d'r aneêns volop dialect esproke. Ik vond dat prachtig. Ik dienke dat toe de liefde vó de dialecten bie mien be- honne is. Want dialecten bin aarg leutig as je d'r oren vó eit. D'r zit vee leutigs in. 't Woordenboek der Zeêuwse Dialecten is dan ok 'n onuutputtelijke bron. Op Renisse è'k vee mit ouwere maansen gesproke. Jannekee baalde mien zaalfs op as ze wi op 'n woord was gekomme wae- van ze docht d3'k 't nog nie wist. Ze ao eêle ver'aelen, ik oefde m3 te luus- teren in te schrieven. Lummieren Dat was nie enkelt bie Jannekee, m3 ok bie groenteman Piet, die ok nie om 'n woordje verlehe was. Laeter kwam Wim, 'n ouwe mosselvisser op 't durp wone in die kon wi eêl aore uutdrukkiengen gebruke as d'aore maansen. Ze deeje bevobbeld aoltied uutvaere as 't 'n bitje licht wier, ze deeje uutvaere mit lummieren. (van 't Franse woord lumière:licht). 't Is rauw-weer-ebbetje wier ezeid as t'r eêl aarg laeg waeter was, dan kwam er sturm. Toe dat ik gordelroos kreeg zeid'n: je mot waeter van de vloed aele, dat aalpt. Schoenverkoaper Jannekee ao wi aore uutdrukkiengen, want die ao de aarmoei ezie in 't durp. De maansen konde zwart van de zurhen zie. Ze deeje dikkels d'and op 'n leehe plekke laahe. Bie Jannekee tuus kwam aalke weke 'n schoenver koaper 'n bedragje aele om te spaeren vó nieuwe schoenen. Die man wist wè: 't sop van de negosie is beter as 't vet van d'n arbeid. Zó dee je praete naer 't beroep wat of je ao in op aalk eiland was 't 'n bitje anders. Eerlijk gezegd heb ik stiekem ook genoten van de lockdowntijd ging maken die ik zelf mooi vond, begonnen mensen onmiddellijk te spreken over een eigen muzikale handtekening, over vintage Ei senga. Dat heeft met authenticiteit te maken, het dicht bij jezelf blij ven." Intense gesprekken De lockdown bracht voor hem veel lange, intense gesprekken met zich mee, zowel in het eigen gezin als met vrienden. De rust zorgde ervoor dat er meer en beter naar elkaar werd geluisterd, vermoedt hij. Daar heeft ook de titel van het nieuwe album, Open, mee te ma ken. Eisenga pleit voor een open oor. „Je moet luisteren zonder meteen een oordeel te geven. Als ik mensen tekeer zie gaan op soci ale media, dan denk ik: hou ermee op, ga niet mee in welles-nietes- discussies en maak elkaar niet be lachelijk. Als je niet wil dat er op internet zo wordt gescholden, moet je er zelf ook niet mee begin nen. Het is belangrijk om altijd een open geest te houden, niet al leen voor muziek, maar ook voor meningen." eerste soloalbum, For Mattia. ,,Van anderen hoor ik dat Open meer als één geheel klinkt dan het vorige pianoalbum. Men vindt dat je kunt horen dat het in een ge comprimeerde, speci fieke periode is ontstaan, waar door de stukken beter op elkaar aansluiten. Ik denk wel dat het waar is." Tegelijkertijd blijft zijn muziek heel herkenbaar. ,,Op het conser vatorium krijg je het gevoel dat je iets nieuws móet verzinnen, dat je echt iets aan de muziekgeschiedenis moet toevoe gen. Dat is fnuikend. Gaandeweg ben ik erachter gekomen dat het woord originaliteit te maken heeft met origine, met je ei gen muzikale bron. Toen ik dat hollen naar de ho rizon van vernieuwing achterwege liet en al leen de dingen dinsdag 28 september 2021 GO Niet meer hollen naar de horizon Rolf Bosboom Middelburg Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. -Douwe Eisenga Het album Open is dit jaar on derdeel van de campagne Aan genaam Klassiek, die vorige week is begonnen. Zaterdag 9 oktober (20.30 uur) geeft Ei senga een concert in de Grote Kerk in Veere, waar hij het com plete album speelt. Componist Douwe Eisenga: „Het is belangrijk om altijd een open geest te houden, niet alleen voor muziek, maar ook voor meningen." FOTO KEES DEKROO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36