Grote films op kop bij Gouden Kalveren 27 mm THEATER STERREN UIT GTST WERKEN SAMEN IN TONEELSTUK VAN AGATHA CHRISTIE In de beginjaren van Goede Tijden, Slechte Tijden trokken Rick Engelkes (dokter Simon) en Wilbert Gieske een miljoenenpubliek. Nu werken ze samen aan het toneelstuk The Mousetrap. Rick Engelkes slaat een arm om Wilbert Gieske, op weg naar de fotograaf. ,,Ze willen ons natuurlijk samen hebben, als oude knarren uit Goede Tijden", zegt Engelkes, die begin jaren 90 grote bekendheid ver wierf als dokter Simon Kelder in de soap Goede Tijden, Slechte Tijden (GTST). Gieske (tussen 1990 en 2008 te zien in de soap), verbaasd: ,,Ach man, dat is honderd jaar gele den.'' De mannen poseren minuten lang voor een cultuurhuis in Am sterdam-Noord; binnen vinden de repetities plaats voor het toneel stuk The Mousetrap, dat eind vol gende maand in première gaat. Gieske (74) is een van de acteurs, Engelkes (61) de producent. ,,Goede tijden, oude tijden'', merkt Gieske op tijdens de fotosessie, Engelkes grinnikt. Op het pleintje voor het cultuur huis stoppen zo nu en dan voorbij gangers om het tweetal goed in zich op te nemen. Vooral iets oudere passanten herkennen de twee mannen. Gieske: ,,Meestal valt het in Amsterdam wel mee. Daar zie je genoeg bekende gezich ten. Maar in de rest van Nederland gebeurt het nog wel dat dames hun boodschappentas uit de handen la ten vallen als ze mij zien.'' Ibiza Zeker voor Engelkes geldt dat een hele generatie nu is opgegroeid zonder herinnering aan dokter Si mon. ,,Maar sommige jongeren herkennen mij dan weer uit Ver liefd op Ibiza, haha. Nee hoor, ik ben er gelukkig mee dat ik de laat ste jaren vooral achter de scher men opereer.'' Gieske: ,,En ik vind het knap dat Rick het toneel trouw blijft, met zijn werkzaamheden. Dat is de eredivisie van ons vak, bij een voorstelling moet het echt in die twee uur op het podium lukken. Bij film en televisie kan het einde loos opnieuw.'' Na het vertrek van Engelkes uit Meerdijk - de fictieve GTST-pleis- terplaats - is het contact tussen hem en Gieske altijd in stand gebleven. Engelkes: ,,En dat is best bijzonder, want veel collega's uit die tijd spreek ik nooit meer.'' Gieske: ,,Wij voetbalden nog lange tijd samen, in een acteurself tal.'' Ik ben er gelukkig mee dat ik de laatste jaren vooral achter de schermen opereer Engelkes: ,,Nu golfen we regelma tig.'' Gieske: ,,Rick is mijn beste leer ling.'' Engelkes: ,,Wilbert trekt zich op aan mijn niveau.'' The Mousetrap, geschreven door Agatha Christie, is het langst- lopende toneelstuk ter wereld. De premièrevoorstelling was op 25 november 1952 in Londen, waar het stuk nog altijd is te zien. En gelkes en zijn collega's geven een eigen draai aan het oerverhaal, maar de basis blijft overeind. Er is een moord gepleegd rond het pension Monkswell Manor, een van de personages op het podium is de dader. Maar wie? Een ware whodunit dus, in de rijke traditie van Christie. Verklappen Gieske, die een van de gasten in het pension speelt, net als onder anderen Willeke van Ammelrooy en Frederik Brom: ,,Ik houd van voorstellingen waarbij het publiek actief meedoet. Dit is geen stuk om eens lekker achterover te leu nen, maar de mensen zijn con stant bezig met de vraag wie de moord heeft gepleegd.'' Maar toch: een verhaal dat al zo lang wordt opgevoerd, dan weet zo'n beetje iedereen in het pu bliek toch wie de dader is? Engel- kes: ,,Het publiek doet een soort belofte om dat na de voorstelling niet te verklappen. Daarom kan dit stuk al decennia worden opge voerd." De veroordeling, over de Deven ter Moordzaak, sleepte de meeste nominaties in de wacht: tien maar liefst, waaronder die voor beste regie en beste acteur (Fedja van Huêt). Grootste con current is De slag om de Schelde met negen nominaties Die laat ste film is een van de duurste producties van eigen bodem ooit en gaat over de slag in Zee land en West-Brabant tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het epos trok na de heropening van de bioscopen (in juni) in een re cordtempo 100.000 bezoekers. Er is nog een oorlogsfilm in de race, maar het is sterk de vraag of de Nederlandse Aca demy het aandurft om Jim Taihuttu's omstreden De Oost, over de Hollandse misdaden tijdens de Indonesische onaf hankelijkheidsstrijd, de belang rijkste polder-Oscar toe te ken nen. De overige nominaties voor de beste film zijn Kom hier dat ik u kus en Mijn vader is een vliegtuig. Controverses Het Gouden Kalveren Gala, dat vrijdag voor de 41ste keer plaatsvindt, is nooit zonder controverses. Dit jaar zijn er voor het eerst geen categorieën meer met aparte prijzen voor mannen en vrouwen. Dat stuitte op veel kritiek en was voor Yorick van Wageningen, nota bene genomineerd voor zijn bijrol in De veroordeling, zelfs reden zijn Academy-lid- maatschap op te zeggen. De angst bestaat dat voortaan niet kwaliteit, maar politiek cor recte keuzes de doorslag geven. Drie vrouwen en twee man nen maken kans op het eerste genderneutrale Kalf. Elise Schaap is een van de kansheb bers. In Mijn vader is een vlieg tuig speelt ze een vrouw die wordt geplaagd door demonen uit haar verleden. Een ernstige rol dus, terwijl het grote pu bliek haar mogelijk vooral kent van haar komische talent in Familie Kruys en De TV Kantine. GO DINSDAG 28 SEPTEMBER 2021 Media&Cultuur Goede tijden, oude tijden Jeroen Schmale - Rick Engelkes The Mousetrap gaat op 15 no vember in première in de Konink lijke Schouwburg in Den Haag en toert daarna langs de theaters. Vanaf 28 oktober try-outs. Ging het Gouden Kalf voor de beste film de afgelopen jaren vooral naar kleine arthouseproducties, ditmaal lijken de grote publiekstitels aan de beurt. Gudo Tienhooven Utrecht De uitreiking is live te zien via filmfestival.nl en NPO Start, ge volgd door een speciale Kalve ren-uitzending van Op1. Rick Engelkes (links) is de producent van The Mousetrap van Agatha Christie, waarin Wilbert Gieske meespeelt. foto brunopress

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27