Van flexitariër en pesco- tariër tot klimatariër Vraag het onze specialisten 21 lijke ingrediënten bevatten. Gelatine wordt niet alleen gebruikt als verdikkingsmiddel, maar ook om vloeistoffen te klaren (helder maken). Voor veel soorten bier, wijn en vruchtensap is daarom niet duidelijk of ze vegetarisch zijn. Ook met andere producten is het opletten, weet Gerritsen van de Vegetariërsbond. ,,Ik zag laatst een pestospread met rundergelatine.'' Barbecuesaus Veel vloeibare smaakmakers danken een deel van hun smaak aan een dierlijk ingrediënt, zoals ansjovis. Dat geldt voor worcestersaus, veel barbe cuesauzen en ook allerlei soor ten tapenades. Minder verras send maar toch: om diezelfde reden is vissaus niet vegeta risch. En oestersaus bevat, ja wel, oester. Nog een instinker uit de Aziatische keuken is kroepoek: die bevat garnalen. Emping en cassave zijn plant aardige alternatieven. Omega 3 Omega 3 heeft een gezond imago en daarom wordt het aan allerlei producten toegevoegd. Vaak is dat margarine, die daar mee niet meer plantaardig is. Een belangrijke bron van omega 3 is vette vis. Visolie wordt ge maakt door vis of snijresten van vis te persen. Plantaardige omega 3-alternatieven zijn lijn zaad, walnoten en algenolie. Het contact tussen onze zoon en zijn gezin is al summier, onze hond lijkt een extra drempel. Moeten we kiezen? v, .'Hu v)1 Moet je alle voedingsstoffen elke dag binnenkrijgen? Maakt het voor de gezondheid uit hoe snel je wandelt? GO DINSDAG 28 SEPTEMBER 2021 TRIK© De kleurstof voor roze koek en lippenstift wordt gemaakt van schildluizen. Ongeveer 2 procent van de Nederlanders is vegetariër en ongeveer 1 pro cent veganist. Eind vorige eeuw was dieren leed een belang rijke reden om geen dieren te eten, tegenwoor dig spelen gezondheid en klimaat een grotere rol. Volgens onder zoeksbureau Moti- vaction zijn vege tariërs en veganis- ten beduidend va ker geïnteresseerd in milieu, natuur en duurzaamheid dan vleeseters. Naast vegetariër (geen producten van gedode dieren), flexitariër (eet af en toe vlees), pescotariër (wel vis), veganist (geen vlees, vis en dierlijke producten, een strikte vega- nist loopt niet op leren schoenen) is er daarom nu ook de klimatariër: ie mand die bij wat hij eet rekening houdt met de CO2-voet- afdruk. Vlees en dierlijke producten staan daarom niet of met mate op het menu. Of een plantaar dig dieet ook daadwerkelijk gezonder is, is lastig te bepalen. Toch zijn er over tuigende aan wijzingen dat een plantaardig voedingspatroon goed is voor de gezondheid én het klimaat. Volgens Peter Dagnelie, emeri tus-hoogleraar voedingsepidemio- logie aan de Uni versiteit van Maas tricht, zorgt vooral het eten van verse en onbewerkte plantaardige pro ducten ervoor dat mensen gezonder zijn en langer leven. Volgens Jessica Kiefte-de Jong, hoogleraar popu lation health aan het Leids Universi tair Medisch Cen trum, geeft een plantaardig dieet minder kans op voedingsgerela- teerde chronische ziektes zoals obe- sitas, diabetes type 2, hart- en vaatziekten en bepaalde soorten kanker. Beide hooglera ren verwachten dat de voedings adviezen komende jaren nog meer verschuiven naar een plantaardig eetpatroon. Vol gens Dagnelie moeten we ook wel; alleen al van wege het klimaat. Een plantaardig patroon vraagt wel wat aandacht. Het Voedingscentrum adviseert veganis- ten een vitamine B12-supplement te gebruiken. Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl PSYCHOLOOG STEVEN PONT Ik denk dat het verstandig is om toch te overwegen iets te doen richting uw kind en kleinkinde ren. Ik zou me bijvoorbeeld kunnen voorstellen dat u de hond - als uw kleinkin deren er zijn - even er gens anders onderbrengt. Dan is er geen spanning meer en kunt u zich a %\v i B geheel aan uw klein- *9^ i kinderen wijden. Het is een cliché, maar over een paar jaar schiet de eerste van uw kleinkinderen de puberteit in en ziet u ze waarschijnlijk min der. Het zou jammer zijn als u de komende gouden jaren zou mis sen. Ik zou me zelfs kunnen voorstellen dat u uw hond naar een logeeradres brengt, zodat de kleinkinderen kunnen komen logeren. Tijdens logeerpartijtjes worden er immers gezamenlijke herinneringen gemaakt, waar u en uw kleinkinderen later nog met veel plezier aan zullen terugdenken. Maar dan moeten ze natuurlijk wel plaatsvinden. U merkt, wat mij betreft gaan een kind en kleinkinderen altijd bo ven de hond, altijd. En ik heb zelf ook een hond ..v waar ik veel van houd. VOEDINGSDESKUNDIGE NICOLE DE ROOS Hoewel aanbevelingen van de Gezondheidsraad in 'per dag' worden uitgedrukt, betekent dat niet dat je ze ook elke dag moet halen. Het is prima om de ene dag wat minder en de andere dag wat meer van een voe dingsstof binnen te krijgen, zolang je gemiddeld maar op de aanbeveling uitkomt. De aanbevolen hoeveel heden zijn bovendien zo opgesteld, dat ze voldoende zijn voor vrijwel alle gezonde Nederlanders. Maar er is natuurlijk niet bij iedereen gemeten wat bijvoor beeld de behoefte aan vitamine C is. Hoe die aanbevelingen dan tot stand komen? Dat gebeurt op basis van wetenschappelijk onderzoek in kleinere groepen, waarin wel van iedereen de be hoefte wordt bepaald. Daar rolt een gemiddelde uit, en de varia tie wordt bepaald en zo volgt een vertaalslag naar de bevol king: het gemiddelde plus een ruime marge op basis van de variatie vormt de aanbeveling voor een bevolkingsgroep. Ze kunnen verschillend zijn voor mannen en vrouwen, voor bepaalde leeftijdsgroe pen, en voor zwangeren. De behoefte van een peuter kun je immers niet ver gelijken met die van zijn opa. OUDERENDESKUNDIGE DORLY DEEG Matig intensieve lichaamsbewe ging, zoals wandelen, is goed voor alle functies van het li chaam, dus ook voor de herse nen. Dus beweging is goed voor de gezondheid. Wandel je op minstens vijf dagen per week minimaal dertig minuten, dan is dat vol doende om fit te blijven. Voor ouderen is een tempo van 4 kilometer per uur matig tot intensieve lichaams beweging. Bij jon gere mensen ligt daarvoor het tempo iets hoger. Wat 'matig intensief' is, hangt dus van de leeftijd af. Als je moeizaam loopt, kost je dat meer energie dan als het lopen je makkelijk afgaat. Langzaam lopen heeft wel een keerzijde. Hoe langzamer je loopt, hoe kleiner en minder veerkrachtig de stappen die je maakt. Je beweegt enkel-, knie- en heupgewrichten minder, en ook doe je minder beroep op je spieren. Het wordt moei lijker om je evenwicht te bewaren. Je kunt eerder ten val komen, dus let extra goed op kleine obstakels op de stoep of straat. Mijn advies is dan ook: loop niet lang zamer dan je aan kunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21