Criminelen verleggen werkterrein naar de digitale wereld Rutte wilde geen extra zichtbare beveiliging Claudia schrijft boek met en over Amalia Walcheren Premier vond informatie over plan voor aanslag of ontvoering te vaag Kroonprinses spreekt met Claudia de Breij over haar hobby's, studie en toekomsti Richard Harinck haalt de stickers van de entree van de prikstraat in Middelburg. Na ruim een half jaar ontmantelt de GGD deze vaste locatie, net als die in Terneuzen. Zo is het aantal inbraken in heel Nederland met 42 procent afgeno men tot 14.125 vergeleken met de dezelfde periode in 2019. Dat was het laatste 'normale jaar' voor de co ronacrisis. In 2020 ging het nog om een afname van bijna 20 procent in dezelfde periode. Ook het aantal straatroven daalde met 36 procent (nu 1475) en het aantal overvallen met 43 procent (nu 427). Sommige delicten zoals inbraken stijgen de laatste weken weer ver geleken met begin dit jaar, maar nog altijd liggen de aangiftes fors la ger dan in coronajaar 2020. Dat Nederlanders massaal zijn gaan thuiswerken, heeft het leven van criminelen volgens de politie flink moeilijker gemaakt. Veel da ders zijn gelegenheidsplegers, maar na de eerste corona-uitbraak in Ne derland was het toezicht in wonin gen en wijken veel hoger dan ze tot dat moment waren gewend. Explosief Waar het aantal misdrijven op straat fors terugliep, steeg dat on line juist explosief. Het aantal aan giftes van cybercrime is tot septem ber met 9561 gedupeerden al bijna op het niveau van heel 2020 toen 10.177 mensen slachtoffer werden. Vergeleken met de eerste acht maanden van 2019 ging het om een stijging van 225 procent. Kant-en-klare software Volgens de politie is een deel van de Als de wijken weer leegstromen, neemt de gelegenheid toe. Wij rekenen ons nog niet rijk dieven overgestapt naar de online- criminaliteit. Hierbij speelt mee dat het voor criminelen in korte tijd veel makkelijker is geworden om mensen digitaal te bestelen. Ver- stand van hacken is niet nodig. De software wordt kant en klaar aan geleverd en soms is zelfs een help desk 24 uur per dag beschikbaar. Terugkeer De politie verwacht dat digitale cri minaliteit ook na de coronacrisis al leen maar verder zal toenemen. Maar ook de klassieke misdaad keert waarschijnlijk weer terug als het thuiswerken afneemt. ,,Als de wijken weer leegstromen overdag, neemt de gelegenheid toe. Wij rekenen ons nog niet rijk", zegt projectleider High Impact Crime bij de politie Jos van der Stap. P11 18°C P4 ccinatl e ZEELAND 2 Thuiswerker frustreert inbreker Eind vorig jaar werd al duidelijk dat de coronapandemie veel cri minelen thuishield, wat leidde tot een dalend aantal misdrijven. Maar uit politiecijfers over de eerste acht maanden van dit jaar, blijkt dat het aantal aangif tes van veel 'klassieke misdaad' nog veel verder naar beneden is gegaan. Raymond Boere Driewegen -Jos van der Stap, projectleider High Impact Crime dinsdag 28 september 2021 Grotendeels droog Nieuw in de PZC app: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 11688 55530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1