r wi|v:P m ,f 8 Een van de kleinste stembureaus van Duitsland staat pal over de grens bij Groesbeek. In Grafwegen brachten zo'n twintig mensen gisteren hun stem uit. ,,Ik weet niet of ik Merkel ga missen." VERKIEZINGEN DUITSLAND acht even, zegt Hubert Zillig. Hij belt naar het stembureau in het nabu rige Kra- nenburg. Het is twaalf uur 's mid dags, de zon schijnt, en buiten wemelt het van de wielrenners. ,,Hallo, Zillig hier. Ik wil even doorgeven hoeveel mensen er tot nu toe hebben gestemd in Grafwe- gen.",,Zeg het maar!",,Zes.",,Oké. Alles klar." Wie ook de Duitse verkiezingen mag winnen: het verschil zal in Graf wegen niet gemaakt worden. Het ge hucht, op een steenworp van Groes- beek, telt tachtig inwoners, en slechts een kleine dertig van hen zijn Duits. De rest komt uit Nederland. Zillig woont hier al zijn hele leven, en is 'Ortsvorsteher'. Dat betekent eigenlijk dat hij degene is naar wie de mensen kijken als er wat moet gebeuren. Dat Grafwegen een eigen stembu reau heeft (het kleinste van heel Noordrijn-Westfalen) is voor een be langrijk deel aan Zillig te danken. Alle stembureaumedewerkers zijn door de 59-jarige luchthavenmede werker geregeld. ,,Ik heb een vast groepje van zes tot acht mensen die ik elke keer vraag. Moet dat nou al weer, vragen ze dan. Maar uiteinde lijk komen ze allemaal. Je zit gezellig de hele dag bij elkaar, kunt lekker quatschen (kwebbelen)." Maar liefst zeven verkiezingspos ters hangen er voor het gebouwtje, dat hooguit twintig vierkante meter telt: drie van de liberale FDP, twee van de CDU van Merkel en twee van de SPD, de favoriet vandaag. Voor ie dere vier stemgerechtigden in Graf wegen hangt er dus één poster. Elk uur brengen zo'n twee dorpsbewo ners hun stem uit. Niemand hoeft 'Ik ken iedereen hier, de meesten al mijn hele leven. Maar ik weet van niemand wat hij stemt' zijn paspoort te laten zien. Want ja, wie gaat zijn buurman nou om legiti matie vragen? Het bescheiden decor ten spijt: er staat nogal wat op het spel, vandaag. Na zestien jaar krijgt Duitsland een nieuwe regeringsleider. Mutti Mer kel, jarenlang een baken van rust en degelijkheid, gaat van haar vrije tijd genieten. In Grafwegen vinden ze dat een goede zaak. Het wordt tijd voor iets nieuws, zegt de buurvrouw van Zil lig, terwijl ze bij het tuinhek haar twee honden in bedwang probeert te houden. Zestien jaar is lang genoeg, zegt een oudere, wat norse man, die tegenover het stemlokaal woont. Een nieuw gezicht, prima. Wie dat nieuwe gezicht moet wor den? Al zouden de inwoners het we ten, ze gaan het je niet vertellen. De vraag op wie ze stemmen, leidt tot nauwelijks verholen ergernis. Zoiets vraag je niet aan een Duitser, vertelt Zillig later. ,,Ik ken iedereen hier, de meesten al mijn hele leven. Maar ik weet van niemand wat hij stemt." Ook hij laat zich niet in de kaart kijken, hoewel hij sinds jaar en dag lid is van de SPD. Zillig vindt het een spannende dag. ,,Ik weet niet of ik Merkel ga missen. Dat kan ik over een tijdje pas zeggen. Zeker is dat er een onbekende tijd aanbreekt. Het zal mij benieuwen. Ik denk dat veel kiezers uiteindelijk toch weer voor de CDU gaan kiezen." Steeds minder Duits Of het voor Grafwegen veel uit maakt? Neuh. Als ze hier dan toch iets merken van alle planmakerij in Berlijn, zijn het de gevolgen van de Energiewende, een mede door Merkel ingezette switch van kern- naar groene energie. Jarenlang dreigden in het naburige Reichswald torenhoge windmolens te verrijzen. Het werd ternauwernood voorkomen, maar bewoners zijn bang dat de plannen opnieuw uit de kast worden gehaald. De eerlijkheid gebiedt ook te zeggen dat Grafwegen steeds minder Duits wordt. Elk huis dat te koop staat, gaat van Duitse in Nederlandse handen over, zegt Zillig. Zelfs hij, de kurk waar Grafwegen op drijft, heeft sinds kort een bord in de tuin staan. ,,De ziel van het dorp verdwijnt. Nederlanders zijn minder betrokken. Als ik vrijwilligers zoek voor de ge meenteraadsverkiezingen, steken ze hun vinger niet op, terwijl ze daar wel aan mogen meedoen. Voor Ne derlanders is het hier prachtig wo nen, dat snap ik wel. Midden in de natuur, ontzettend veel ruimte. Groesbeek en Nijmegen zijn dichtbij, daar kunnen de kinderen naar school. Voor Duitsers is dat anders. Kranenburg is verder weg, daar gaat niet eens een bus heen. Voor elk pakje boter moet je met de auto." Dat heeft zo zijn weerslag op het stemgedrag, gokt Zillig. Net als bij de vorige Bondsdagverkiezingen zal Grafwegen behoudend kiezen. In 2017 stemden acht mensen CDU, drie SPD, twee FDP en één op de rechts-populistische AfD. De Groe- nen kregen geen enkele stem. ,,Kijk, mijn zoon woont in Keulen, die stemt op hen. Maar hij kan alles met de fiets of het openbaar vervoer doen. Ja, dan zou ik ook voorstander van elektrische auto's zijn. Voor de men sen hier is het vooral belangrijk dat vervoer betaalbaar blijft, dat ze de dingen kunnen blijven doen die ze deden." Niet zelf tellen Zillig zorgt er hoogstpersoonlijk voor dat de stem van de afbrokkelende Duitse minderheid in Grafwegen Berlijn daadwerkelijk bereikt. ,,Als de stembussen gesloten zijn, breng ik de formulieren naar een dorpje hier in de buurt. We mogen niet zelf tellen, dat mag alleen als je meer dan vijftig formulieren hebt." Grafwegen gaat dat aantal niet op eigen kracht halen. Met twintig stemmen zijn ze hier al heel tevre den. Zillig pakt zijn spullen: hij moet naar het stembureau. In zijn tas ver dwijnen een thermoskan, een radio en een dik boek - voor als er even niks te quatschen is. MAANDAG 27 SEPTEMBER 2021 GO Mutti Merkel mag wel gaan, klinkt het in GrafWegen Sander van Mersbergen Grafwegen W Het dorp Grafwegen, niet ver van Nijmegen, telt precies 26 stemge rechtigden. Hubert Zillig (boven, links) bestiert er het stembureau. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN Kranenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8