Weg na leugens, voor de gezondheid of om te lobbyen: kabinet is duiventil Minder moorden in 2020, wel meer jonge slachtoffers UNIEK effeweg.nl 108810 30 800 ALLEEN bij EFfeweg.nl 6 LINDA AKKERMANS BOEK ZONDER AANBETALING Daar stonden ze hoor, met zijn vijfentwintigen. De koning incluis. Vrolijk en glimmend van trots voor de ca mera bij Paleis Noordeinde na de beëdiging van het kabinet Rutte III. Na het nieuws dat Mona Keijzer uit het demissionaire kabinet is gebonjourd, zag ik die foto voor bijkomen. Elf van de 24 glunde rende ministers en staatssecreta rissen zijn inmiddels weg. De laan uit gestuurd om leugens, gestopt om gezondheidsredenen, of om- dat ze liever lobbyen. Het is ont luisterend. Ik zou er dit hoekje over vol kunnen tikken, maar er was een andere foto die me kort daarna veel meer raakte. Want op de dag dat op de kabinetsfoto weer een kruisje kon worden gezet, werd in Rotterdam de 'Nachtwacht der Onmisbaren' onthuld. Ideetje van vakbond FNV. Een thuiszorgmedewerker, kin- deropvangjuf, postbode, politie man, docent, schoonmaker en an dere onmisbare werknemers vormden samen een moderne Rembrandt. Noem het gerust een ode aan de mensen die zorgen dat ons land door blijft draaien ten tijde van een crisis. Mensen die echter vaak onderbetaald worden. Die minder verdienen dan ze zou den moeten verdienen. Een van de cruciale sectoren, de Wat me veel meer raakte, is de Nachtwacht der Onmisbaren zorg, gaat morgen staken. Nou ja, een deel dan. In zeven academi sche ziekenhuizen worden dan zondagsdiensten gedraaid. Hun boodschap gaat iedereen aan. Want wie zorgt er straks voor u en voor mij als de mensen die zorgen niet meer met genoeg zijn? Als er nog meer zorgverleners om vallen? Of kiezen voor een ander vak waar ze meer salaris krijgen en niet weekenden achtereen hoeven te werken? Die moedeloos zijn omdat ze steeds weer gebeld wor den: het rooster is niet rond, kun je een extra dienst draaien? Dus daar gaan ze weer met hun goede hart, maar steeds minder van harte. En dan moeten ook nog eens 200.000 operaties worden ingehaald. Nog meer reden om massaal het bijltje erbij neer te gooien. Gelukkig maar dus, dat er tij dens de Algemene Politieke Be schouwingen een deal kwam: de zorg krijgt er 675 miljoen euro bij voor extra salaris. Mooi! Maar er moet snel meer gebeuren. Want een kabinet als een duiventil is erg, maar als we straks ook zo mas saal kruisjes op de hoofden van de werkelijk onmisbaren moeten zet ten, hebben we in dit land een nóg groter probleem. Al jaren is er een dalende trend in het aantal slachtoffers van moord en doodslag. Tussen 2000 en 2004 kwamen gemiddeld 236 mensen om het leven door dodelijk ge weld. Daarna zakte dat aantal be hoorlijk. Sinds 2015 ligt dit aantal op gemiddeld 125 slachtoffers per jaar. In 2020 waren het er 121, van wie 14 niet in Nederland woon den. Opvallend is dat het aantal slachtoffers onder jongeren is toe genomen. Bij tieners is de toe name alleen bij jongens te zien. In 2020 was 70 procent van de slachtoffers van moord en dood slag tussen 20 en 60 jaar oud. Vier op de tien slachtoffers waren twintigers of dertigers. Een kwart van alle moorden werd in de Randstad gepleegd: twaalfin Am- sterdam, tien in Rotterdam en ze ven in Den Haag. In Den Haag wa ren dat zeven slachtoffers minder dan in 2019, in Amsterdam vijf minder dan in 2019. Uit de jongste cijfers blijkt ook dat de politie bij 95 procent van de vrouwen die slachtoffer waren van moord en doodslag een dader in beeld had. Bij bijna zes op de tien vrouwen die in deze periode werden vermoord, was de ver moedelijke dader de partner of ex-partner. Huiselijke omstandig heden, zoals een echtelijke ruzie, waren het meest voorkomende motief. Vrouwen werden veelal in hun eigen woning met een steek wapen, door mishandeling of door wurging omgebracht. Andere landen Internationaal gezien doet Neder land het 'goed' als het gaat om het aantal moorden: Nederland hoort bij de landen waar relatief weinig moorden worden gepleegd. Het laagste aantal moorden per 100.000 inwoners hebben IJsland, Slovenië en Luxemburg. In landen van de voormalige Sovjet-Unie, zoals Rusland, Oekraïne, Letland en Moldavië, is het relatieve aantal moorden het hoogst. inclusief 3 treinritten: Glacier Express, Mont Blanc Express en Tësch - Zermatt Hotel Good Night Inn 3* VERTREKDATA EN PRIDZEN MAANDAG 27 SEPTEMBER 2021 GO In 2020 kwamen in Nederland 121 mensen om het leven door moord of doodslag en dat zijn er vier minder dan in 2019. Het aantal slachtoffers onder jon geren tot twintig jaar is toege nomen van 10 naar 18, blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS. Yelle Tieleman Den Haag Reisbeoordeling: Zeer goed! 970 beoordelingen Deze spectacuLaire reis brengt u naar de hoogste toppen van Europa, op een heel bjjzonder manier. Er zijn nameljjk maar liefst drie treinreizen inbegrepen! Een unieke manier om het Zwitserse Alpenlandschap te ontdekken is per panoramatrein van de Mont Blanc Express. U rijdt door een ruig alpenland schap en krijgt een grandioos uitzicht op de gletsjer van de Mont Blanc, de hoogste berg van Europa. De Glacier Express behoort tot één van de mooiste treinreizen ter wereld met spectacuLaire uitzichten op besneeuwde bergen en dalen. We brengen een bezoek aan de stad Montreux, de reusachtige ALetschgLetsjer en Zermatt met de imposante berg Matterhorn. Deze eeuwige besneeuwde berg beklimmen we per trein. Geniet van deze busreis naar Zwitserland met de meest Fantastische uitzichten die u nooit meer zult vergeten! INBEGREPEN 7 hotelovernachtingen 7 maal ontbjjtbufFet 7 maal diner Stadsrondrit Brig met de Simplon Express Treinrit Glacier Express (Brig - Disentis v.v.) in de panoramawagon met Lunchpakket Treinrit Mont Blanc Express (Martigny - Le Chatelard) Treintje van TSsch naar Zermatt v.v. Begeleiding door chauFFeur/reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Accommodatiebeoordeling 8,4 In het centrum van Brig bevindt zich het rustig gelegen hotel Good Night Inn. Het hotel beschikt over een restaurant, bar, kiosk, kapsalon en een lift. De moderne kamers zijn voorzien van douche of bad, toilet en föhn, televisie, telefoon en kluisje. 13 november459, 20,27 november479, 4 december479, 11 december€469,- 8,15,22 januari€499,- 29 januari€529,- 5 februari529>~ 12,19,26 februari549, 5,12,19 maart529-~ 26 maart54g." 2, 9,16,23, 30 april569,- Alle Fouten voorbehouden. Pr|jzen zijn vanaF en per persoon. ExclusieF reserveringskosten, CalamiteitenFonds en SGR bijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6