Even de pas minderen 5 VAN DE CDA-FRACTIE STAAT OP HET SPEL het andere kamp, met onder meer ook Wopke Hoekstra (Financiën) en Wouter Koolmees (Sociale Za ken). Die laatsten legden zich na een verloren discussie wel neer bij de gekozen richting. Zo niet Keijzer. Ze vindt het gek dat de QR-codes zo massaal moe ten worden gebruikt voor iets fu tiels als het drinken van een kop koffie in een zaakje om de hoek, zei ze nog op het CDA-congres in september. ,,Moet je dan bang zijn voor elkaar zonder zo'n bewijs?'' klaagde ze op de gang van de Bra banthallen. Duidelijk was: het hele versoe- pelingsbeleid zinde haar niet. Dat had ze binnenskamers natuurlijk opnieuw geventileerd. Maar ook deze discussie verloor ze, waarna ze de megafoon pakte en haar ver haal in de krant deed. Gok Misschien nam ze de gok en maakte het de Volendamse poli tica ook niet veel meer uit. Als ze bij de partij kan blijven, heeft CDA-leider Wopke Hoekstra er een potentieel nieuw personeels probleem bij. Keijzer is net als hij Kamerlid. Een coronakritisch ge luid in de Kamer tegenover de ei gen demissionair minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge oogt ongemakkelijk op zijn best en is onwerkbaar in het slechtste ge val. Maar ook de geloofwaardigheid van de CDA-fractie staat op het spel: die steunde tot dusver het co- ronabeleid. Door Keijzer weet ie dereen nu dat de fractie verdeeld is. De vraag is dus of ze daar nog gewenst is. Of zoals een ingewijde het schetst: ,,Op het CDA-congres begin september was het heel dui delijk dat de leden vinden dat het klaar moet zijn met het gedoe en het gezeik. Dat zal in de fractie meespelen: dit is niet hoe je met elkaar wilt samenwerken.'' Keijzer kan besluiten om uit de fractie te stappen en haar zetel mee te nemen. Ook zou ze aan sluiting kunnen zoeken bij die an- dere prominente CDA-dissident: Pieter Omtzigt. Al lijkt dat scena rio onwaarschijnlijk: Omtzigt be pleit juist een voorzichtiger co- ronabeleid en vindt het te risicovol om maatregelen zoals de 1,5 meter afstand nu al los te laten. In de Haagse overlegkamers wa ren Keijzers woorden ondertussen al langer minder waard geworden, leek het. Zoals een bron rond het kabinet het verwoordde: ,,Je be stuurt het land voor het algemeen belang. Als je dan steeds hetzelfde deelbelang verdedigt, word je wel steeds minder serieus genomen.'' Daarbij was haar dissidente op stelling een publiek geheim. Wie met andere bewindspersonen C Door Mona Keijzer weet iedereen nu dat de fractie van het CDA verdeeld is over het coronabeleid. sprak over interne kritiek kon zo maar horen: 'Wie zei dit? Mona ze ker?' Toen er kritische interne no ta's lekten over de lockdown met het stempel 'ministerie van Eco nomische Zaken' zochten betrok kenen ook meteen haar vingeraf drukken. Coronapas Het punt is: Keijzers inhoudelijke bezwaren zijn reëel en worden veel breder gedeeld, ook buiten het Haagse Binnenhof. Een meer derheid van de Nederlanders (55 procent) gaf in een peiling van I&O eerder aan de coronapas te steunen, maar ruim een kwart bleek toen tegen. Keijzer mag dan uit het kabinet zijn gezet, de discussie over het co- ronabeleid krijgt hiermee alleen maar meer zuurstof. Met een da lend vertrouwen onder Nederlan ders en slinkende steun in het par lement is dat voor De Jonge's co- ronabeleid een beroerde finale na een jaar lang stille muiterij door Mona Keijzer. genlijk niet uit te leggen vond'. Daarmee doorbrak ze de een heid van het regeringsbeleid: het kabinet sprak niet langer met één mond. Een politieke doodzonde. De top van de demissionaire rege ringsploeg zette haar onder druk om de eer aan zichzelf te houden. En toen ze dat weigerde, werd ze uit het kabinet gezet. De Volendamse Mona Keijzer was eerder raadslid, wethouder, Kamerlid en sinds 2017 staatsse cretaris namens het CDA. Bij de laatste verkiezingen kreeg ze 18.000 stemmen. Binnen de partij werd ze geliefd en gehekeld, maar haar positie was de laatste jaren minder sterk dan daarvoor, toen ze nog serieus meedong naar het lei derschap. Tijdens de aanpak van de coron acrisis stelde ze zich vaker lijn recht op tegenover de bewinds personen die behoedzaamheid predikten. Premier Mark Rutte, minister Hugo de Jonge en Ferd Grapperhaus benadrukten steeds het belang van de volksgezond heid, Keijzer hoorde duidelijk bij Frank Poorthuis IN QUARANTAINE Hebt u dat ook weleens: dat u zichzelf bestraffend moet toespreken? Ik was in Duitsland, dezer dagen. Verkie zingstijd daar, zoals bekend. Als u dit leest is duidelijk wie de nieuwe premier wordt en door wie onze buren de komende vijfjaar gere geerd worden. Misschien ook niet, maar het is onwaarschijnlijk dat ze zo lang nodig hebben als onze ei gen politici. De verkiezingsaffi ches zullen snel weer van de lan taarnpalen af zijn, of ze nou van de CDU of Die Linke zijn. Alles geor dend hier, net zoals de houtstapels op de erven, groot genoeg om de felste winters te doorstaan. En meer. Want de mensen hier we ten: wie slechts voor één winter hout hakt, is een luiwammes. Enfin, op vrijdag moest ik nog werken, drukdruk, 's middags had ik mezelf vrijgegeven voor een goede wandeling. Ik beende m'n huis uit, richting de heuvels. Flink doorstappend. Want zo ben ik. Huphup. Geen geluiwammes. Zo flink stiefelde ik de heuvels op dat ik na een kilometer dacht: waar ben je mee bezig, man! Het is geen werk, het is een wandeling. Na een kilometer dacht ik: waar ben je mee bezig, man! Het is geen werk! Ik matigde m'n pas. Keek om me heen, nam de tijd. Zag de velden waarop alleen de mais nog maar stond. Ik liep ernaartoe en zag hoe het blad van de manshoge stengels inmiddels grijsbruin was, de plui men op de kolven intens zwart. Een muisje schoot onder mijn voeten weg. Onderaan de heuvel werd het land geploegd, zandwolken joegen op achter de traktoren. Een rode wouw zweefde boven het stoppel veld ernaast, speurend naar wat eetbaars. Weer verderop haalde een boer de laatste hooibalen van het veld, om daarna met zijn hoog opgeladen aanhanger door de smalle dorpsstraatjes naar de voor raadschuur te racen. Ik ging van het pad af (ja, als ik eenmaal bezig ben) en struinde door middelhoog gras en brandne- tels een bos in. Drie herten scho ten vanuit een kennelijke halfdoe- zel geschrokken het veld in en over, met dat gekke hupje van ze. Aan de rand van het bos, zomaar in het struweel, stond een bankje. Ik nam er plaats. Schreef dit stukje. En kon daarna de weg terug niet meer vinden. Verdwaald. Nou, u mag dat allemaal zo lezen als het gebeurd is of er diepere be tekenis aan toekennen. Maar uit eindelijk kwam ik thuis en consta teerde dat het loont om je pas eens te minderen. GO MAANDAG 27 SEPTEMBER 2021 Mona Keijzer lastig voor CDA Tijdens de - weliswaar verlo ren - lijsttrekkersverkiezing in juli 2020 was Mona Keijzers po sitie binnen het CDA nog sterk. FOTOCREDIT DAG 562 Frank Poorthuis schrijft dage lijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5