Indrukwekkende herdenking op zee omgekomen vissers Topzeilster Marit Bouwmeester geeft klimaatles 4 Stoppen 'on-Zeeuws-Vlaams' ,,Dit is gewoon raar", zei Michiel Groeneveld (VVD) erover tijdens de vergadering van de raadscom missie Samenleving. „Stoppen bij nationale grenzen, dat is tegen onze natuur. Dat is niet wat we hier doen." Een brede meerderheid in de Ter- neuzense gemeenteraad van in ie der geval VVD, PvdA, CDA en TOP/GemeenteBelangen vindt het niet acceptabel wanneer vervoer stopt bij de grens, zoals het nieuwe leerlingenvervoersplan beoogt. Jos van Ginneken, fractievoorzitter CDA: ,,We hebben speciaal onder wijs in de regio maar voor sommige kinderen is wat specialistischer on derwijs nodig. Denk aan dove, blinde kinderen of zwaar autisti sche kinderen. Daar zijn net over de grens heel goede scholen voor. Het kan toch niet zijn dat we keihard stellen dat we de grens niet over mogen en dat zo'n kind dan hele maal naar Utrecht moet. Dat is ook nog eens veel duurder." Goedkoper De andere grote fractie in Terneu- zen denkt er ook zo over. Jos Ver- durmen, fractievoorzitter TOP/Ge meenteBelangen, kan zich niet voorstellen dat het in het voorstel blijft. ,,Gent of Brugge is goedkoper dan een heel eind het land in rijden omdat het per se in Nederland moet." Net als zijn CDA-collega verwacht hij dat de voorwaarde aangepast zal worden. ,,Ik denk dat ze daar in Sluis en Hulst ook precies zo over denken'', verwacht Verdur- men. In Hulst zijn ze inderdaad net zo min te spreken over het idee vervoer over de grens niet te vergoeden. Zo wel de raadsleden als de verant woordelijke wethouder Diana van Damme. ,,Neem als voorbeeld een doof kind. Dat instituut zit in St- Michielsgestel, in Brabant. Je gaat zo'n kind toch niet twee uur in een auto zetten als het hier in Antwer pen ook kan?" zei Van Damme Je gaat zo'n kind toch niet twee uur in een auto zetten als het hier in Antwerpen ook kan? woensdag tijdens de commissiever gadering. In Hulst betreft het een tiental kinderen. Van Damme denkt dat met maatwerk de proble men voorkomen kunnen worden. Toch heeft Jos van Eck van de frac tie HulstPLUS de grens-angel liever helemaal uit het voorstel. ,,Of het gaat eruit of we dienen een amen dement in om het er uit te laten. Volgens mij zal daar zeker wel een meerderheid voor zijn", schat hij in. In Sluis komt de nieuwe opzet leer lingenvervoer over twee weken aan bod. CDA-fractievoorzitter Patricia van de Vijver wil nog niet vooruit lopen op een standpunt en wil zich eerst in de materie verdiepen. Ruim zestig belangstellenden, waaronder vooral veel familiele den van de omgekomen vissers, waren naar de bijeenkomst geko men. André Vermeulen verloor zijn vader en broer. Hij deelde zijn herinneringen aan de noodlottige elfde januari 1971 toen de BR16 ver mist werd met de aanwezigen. Hij roemde onder meer de samenho righeid van de vissers en hun hulp bij het zoeken naar het schip. De eerst nog bange hoop en dan de verslagenheid van familie en de ge meenschap van Breskens. Twee maanden later zou het lichaam van Praten over toen, droeve feiten benoemen en toch ook vrolijke herinneringen ophalen zijn vader aanspoelen op Terschel ling. Hij vindt een rustplaats in Breskens. Zijn drie bemanningsle den rusten voor altijd in het zee mansgraf aan boord van het schip. In juni 1992 vergaat de BR 45, Deo Volente, schipper Staf Steij- aert verdrinkt. Zijn drie matrozen kunnen zich in veiligheid bren gen. Het zijn de kleinzonen van Staf die op deze zonnige herfstdag de nummer van de schepen en de namen en leeftijd van de omgeko men vissers voorlezen. Napraten Namens de gemeente Sluis was burgemeester Marga Vermue aan wezig bij de herdenking. Muziek vereniging Breskens-Groede- Schoondijke speelde enkel pas sende muziekstukken. Na afloop was er voor iedereen de gelegenheid in restaurant 'Het Vissershuis' na te praten. Hier bleek behoefte aan. Praten over toen, droeve feiten benoemen en toch ook vrolijke herinneringen ophalen. Wat zou je meenemen naar zolder als je huis onder water staat en je noodgedwongen naar de bovenver dieping moet vluchten? Onder meer deze vraag kregen de kinde ren tussen de vier en twaalf jaar voorgelegd tijdens de Climate Schoolmiddag. PureBlue werkt aan schoon water dat belangrijk is voor mensen, dieren en de natuur. Daan Hoogstrate (9) uit het Belgische De Klinge weet het wel,, Dekens om je warm te houden en een gsm voor een noodoproep." Spelenderwijs Dat het niet zo fijn gaat met de na tuur is inmiddels ook bij de kinde ren doorgedrongen. ,,Wij gaan ze spelenderwijs met een aantal inter actieve spelletjes na laten denken over water en klimaat. De j eugd het belang van schoon water laten in zien, bewust maken van klimaat verandering en hoe je op een posi tieve wijze daar op in kunt spelen", zegt directeur Angelo de Mul van PureBlue. De kinderen werden hier zaterdag ook nog extra bij gestimuleerd door topzeilster Marit Bouwmeester. Deze drievoudig Olympisch me daille winnares vertelt als ambassa deur van Dutch Wavemakers over haar band met water en het belang van aandacht voor het klimaat. ,,De Spelen van 2016 in Rio waren voor mij een eye-opener. De baai waarin gezeild werd lag vol plastic troep. Ik geloof in een wereld waarin de vol gende generatie een inspiratie - en innovatiebron is voor een duur zame verandering op gebied van water en energie". Na de leerzame en vooral leuke middag krijgen de jonge ambassa deurs van natuur en schoon water nog de gelegenheid om met Bouw meester op de foto te gaan. Een kiekje waarbij Marit haar laatst be haalde bronzen plak uit Tokyo om hangt. maandag 27 september 2021 'Breng de leerlingen grens over' Kinderen die speciaal onderwijs nodig hebben, moeten dat ook in de toekomst over de grens kunnen volgen. Het vergoeden van leerlingenvervoer laten stoppen bij de grens, past niet bij Zeeuws-Vlaanderen. Zo vindt in elk geval een meerderheid van de Terneuzense gemeente raad. Guido van der Heijden Terneuzen -Diana van Damme, wethouder Het was op zaterdag 25 sep tember 2021 aan de vissersha ven van Breskens bij het monu ment voor de op zee gebleven vissers een indrukwekkende herdenking. Tijdens het voorle zen van de namen van de slachtoffers was het stil. Zelfs het water in de vissershaven vertoonde vrijwel geen rimpel tje. Wilma Valk Breskens Topzeilster Marit Bouwmeester (links) en Angelo de Mul van Pure Blue spreken de kinderen toe tijdens de Climate Schoolmiddag. Topzeilster Marit Bouwmeester gaf zaterdag een les aan zo'n vijftig kinderen op de Climate Schoolmiddag bij PureBlue in Kappellebrug. Niet in zeilen, maar in klimaatverandering en wat je eraan kunt doen. Guido van der Heijden Kapellebrug ®Kijk op de site bij /video Topzeilster Marit geeft kinderen les Wesley (links) en Joery Steijaert lezen de namen voor van de Bressiaanders die op zee zijn omge komen tijdens de visserij, onder wie hun opa Staf Steijaert. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53