Indrukwekkende herdenking omgekomen vissers 1 5 HAVENCONCERT VEEL MEER PUBLIEK DAN DE 450 BETALENDE GASTEN^ Muziek laat zich niet tegenhouden door heg, hek of water. Het Havenconcert zaterdag aan de Scheepstimmerdijk in Zierikzee trok dan ook meer publiek dan de 450 betalende gasten. it je dan met je goede gedrag. In het bezoe kersvak op klapstoel- tjes. Aan de andere I kant van het water, bij de Stadswerf, het podium. Daarop brengt een bijzondere rits muzi kanten hun muziek ten gehore. Achter je op straat, slechts geschei den door een simpel hekje, staan toevallige passanten mee te luiste ren. En ook op de verbindings- bruggen van de Oude en Nieuwe Haven, met goed zicht op het con cert, genieten veel mensen mee. Mooier nog hebben de apparte mentsbewoners aan de Scheeps- timmerdijk het voor elkaar. Super- zicht vanaf hun eigen balkonnetje. De koelkast en het toilet dichtbij. Jasje aan, wijntje in de hand en ge nieten maar. ,,Ze gaan overal staan", ziet ook Martin de Jong. Een half uurtje voordat het hoofdprogramma be gint, staat hij op het podium nog artiesten naar de juiste plek te loodsen. Ondertussen vaart een boot rustig tussen bezoekersvak en podium door. De voorzitter van Stichting CASD, drijvende kracht achter dit concert, kan er om la chen. ,,Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. De mensen gaan straks Wf'i iets meemaken wat qua muziek in de buitenlucht op Schouwen-Dui- veland nog nooit is vertoond. Con cert at Sea buiten beschouwing ge laten. Zelf kijkt hij vooral uit naar het Balkonorkest onder leiding van Radomir Vasiljevic. Voor het Havenconcert in Zierikzee geldt: drie keer is scheepsrecht. ,,De eer ste keer werd afgeblazen vanwege de slechte kademuren, die overi gens nog steeds niet zijn hersteld. De tweede keer door corona." Dwarsfluit ,,Goed dat er niet alleen voor jon geren iets wordt georganiseerd, maar ook voor ouderen", vindt Rian Duinhouwer. Ze woont sa men met Kees in de binnenstad en verheugt zich op het concert. Wim van Dijke, een Malta-rakker, denkt dat het binnen en buiten de hek ken van het concert genieten wordt. ,,Mooi toch dat dit kan", vindt ook Carla de Leeuw. Ze maakt een ommetje. ,,Ik woon ver derop. Mijn man las over dit concert. Leuk hoor. Zelf houd ik meer van popmuziek", vertelt ze door de dwarsfluit klanken van Lise de Munck heen. Zierikzee je blijft mijn stad, in wel en wee Nog niet vanouds Wethouder Daniël Joppe sprak in zijn welkomstwoord over 'we mo gen weer en samen genieten als vanouds'. Helemaal als vanouds was het ook hier en nu niet. Bij de entree werden vriendengroepjes uit elkaar gehaald, omdat sommige bezoekers, om welke redenen dan ook, niet die erg omstreden coro napas konden tonen. Zolang deze apartheid voort bestaat, zijn we nog niet terug naar normaal. Het openingslied was toepasse lijk: ,,Zierikzee je blijft mijn stad, in wel en wee". Het con cert werd afge sloten met so praan Wendy Roobol en te nor Reza Ranjazmay ('de Neder landse Pavarotti', volgens De Jong) op de voorsteven van een schip. Met een rondje door de haven on der applaus van zowel betalende bezoekers als meegenietende pas santen. Een blijvertje dit haven concert? Gezien de animo een re torische vraag. Ruim zestig belangstellenden, waaronder vooral veel familieleden van de omgekomen vissers, waren naar de bijeenkomst gekomen. An- dré Vermeulen verloor zijn vader en broer. Hij deelde zijn herinneringen aan de noodlottige elfde januari 1971 toen de BR16 vermist werd met de aanwezigen. Hij roemde onder meer de samenhorigheid van de vissers en hun hulp bij het zoeken naar het schip. De eerst nog bange hoop en dan de verslagenheid van familie en de gemeenschap van Breskens. Twee maanden later zou het lichaam van zijn vader aanspoe len op Terschelling. Hij vindt een rustplaats in Breskens. Zijn drie be manningsleden rusten voor altijd in het zeemansgraf aan boord van het schip. In juni 1992 vergaat de BR 45, Deo Volente, schipper Staf Steijaert ver drinkt. Zijn drie matrozen kunnen zich in veiligheid brengen. Het zijn de kleinzonen van Staf die op deze zonnige herfstdag de nummer van de schepen en de namen en leeftijd van de omgekomen vissers voorle zen. Napraten Namens de gemeente Sluis was burgemeester Marga Vermue aan wezig. Muziekvereniging Breskens- Groede-Schoondijke speelde enkel passende muziekstukken. Na afloop was er voor iedereen de gelegenheid in restaurant 'Het Vissershuis' na te praten. Hier bleek behoefte aan. Pra ten over toen, droeve feiten benoe men en toch ook vrolijke herinne ringen ophalen. .'1 >i-J< - ,m maandag 27 september 2021 SD Gratis meeluisteren achter het hekje Gerrit van Loon Zierikzee Arjan Huizer achter de vleugel op het Havenconcert Zierikzee. fotos katja noort Het openingslied op het Havenconcert Zierikzee. -Openingslied havenconcert Het was op zaterdag 25 septem ber 2021 aan de vissershaven van Breskens bij het monument voor de op zee gebleven vissers een indrukwekkende herden king. Tijdens het voorlezen van de namen van de slachtoffers was het stil. Zelfs het water in de vissershaven vertoonde vrij wel geen rimpeltje. Wilma Valk Breskens Wesley (links) en Joery Steij- aert lezen de namen voor van de Bressiaanders die op zee zijn omgekomen tijdens de visserij. FOTO ANNE HANA ST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50