'Echt, ik verslind de boeken van Gerda van Wageningen' Burendag als vanouds maar zonder vrijwillige brandweer II 4 Bouw in oude school Deze boekhandel is een oude bekende van mij Inwoners stelden een dorpsplan op, dat de gemeenteraad donder dag bespreekt. Eerder deze maand spraken achter het oude schoolge bouw zo'n vijftig dorpsbewoners met elkaar. Wonen was één van de gespreksthema's. Op hoofdlijnen waren bewoners het amper oneens. Willem Marsman van de dorpsraad zag dat vooral de manier waarop sommige plannen uitge voerd moeten worden punt van discussie was. Kleinschalig „Jongeren die in Sirjansland willen blijven of terugkeren, hebben nau welijks mogelijkheden. De herinzet van het schoolgebouw past daarin", lichtte hij de gemeenteraad toe. „Kleinschalige ontwikkeling, zoals de plannen van Jan en John op 't Hof aan de Lageweg, spreekt ons erg aan." Op hun boerengrond van 1,7 hectare zien de neven woning bouw wel zitten. Het gaat om de grond tegenover opslagbedrijf CZAV en naast het dorpsbosje. ,,Over aantallen spreken, is nog te vroeg. Sowieso worden het minder dan elf woningen, omdat je daarbo ven aan allerlei normen moet vol doen. Er is onder bewoners zeker interesse voor ons plan. Dat hebben we al geïnventariseerd", vertelt John op 't Hof. Ontwikkeling in het leegstaande bedrijvenpand van Kreko aan de Kerkstraat vindt de dorpsraad min der. Dat bedrijvenpand staat te koop voor 950.000 euro. Zeggen schap over welke ontwikkeling daar komt, ligt bij de (nieuwe) eige naar. Het voormalige Kreko-bedrijf bestaat uit vier geschakelde hallen. Twee voormalig koelcellen naast de bedrijfsruimte, een ingebouwde kantoorruimte en een buitenter rein. Sirjansland wil juist graag Over aantallen spreken is nog te vroeg kleinschalige ontwikkelingen. Om dat het dorp al vanaf 2016 (sluiting basisschool) gesprekken voert over een nieuwe functie, wil de ge meente niet wachten op de Struc tuurvisie Wonen, maar direct aan de slag met de school. Op dit mo ment wordt die verhuurd aan tij de- lijke bewoners. Blijverslening In 2022 wordt begonnen met de herontwikkeling, die nog wel op papier moet worden gezet. Wensen voor nieuwbouw elders op het dorp, zoals woningtype, doelgroep waarvoor gebouwd wordt en bete kenis voor bestaande woningen, worden pas in de structuurvisie vastgelegd. Sirjansland wil ook ver paupering tegengaan en bestaande woningen levensloopbestendig maken. Daarvoor kunnen bewo ners in het najaar subsidie aanvra gen bij de provincie (Impuls Wo nen) en de gemeente, via de blijverslening. De dorpsraad helpt bewoners daarbij. Jozé van de Sande uit Zierikzee had het derde en laatste deel van de Vuurtorentrilogie in de och tend al gekocht. Stipt op het tijd stip dat Gerda van Wageningen achter een tafel plaats zou nemen om handtekeningen te zetten, keert ze terug naar de boekhandel. ,,Ik ben een echte liefhebber. Som mige titels heb ik wel tien keer ge lezen. Elke keer opnieuw. Dat sommige verhalen in haar boeken hier op het eiland plaatsvinden geeft ook veel (h)erkenning." Jozé stiefelt na de krabbel snel naar huis. Om direct in haar nieuwe boek te beginnen. Van Wageningen woont in Oud-Beijerland, maar zij heeft haar wortels op Schouwen-Dui- veland liggen. Zelfs de plek waar ze nu zit, doet terugdenken aan vroeger. ,,Deze boekhandel is een oude bekende van mij. De oprich- ter, Willem de Vries, was mijn oom. Zijn vrouw Coba was een zuster van mijn grootmoeder. Als klein kind kwam ik al regelmatig in de winkel, al was die toen nog gevestigd aan de Melkmarkt. In de drukkerij stond zo'n letterbak waar ik als klein meisje mee speelde. Schrijven zat er al snel in." Leest gemakkelijk Of Wil Vos (74) alle 130 familie- en streekromans van Van Wagen- ingen heeft gelezen, durft ze niet te zeggen. Wil komt uit Terheij- den. Met man Rien (77) staat ze al twintig jaar op een camping in El- lemeet. ,,Omdat ik de omgeving al ken, is het leuk haar boeken te le zen. Daarin komen bijvoorbeeld Kasteel Haamstede en het Koe peltje bij Scharendijke voor. Wil koopt de hele trilogie. ,,Heb ik in de winter genoeg te lezen. Ik vind haar fijn schrijven. Het leest ge makkelijk. Ik ontspan er helemaal van." Kinderen vermaken zich op spring kussens. Sanne (12) en Roan (6) grabbelen op de Markt in Brou wershaven in een ton. Samen kun nen ze twee cadeautjes en twee ijs jes halen. Moeder Joanne Kristelijn glimlacht ,,Ik heb hier vroeger ge woond en woon nu in de polder van Kerkwerve. Toevallig komen mijn huidige buren zo ook hier langs." Boris Ekkel gooit, onder toe ziend oog van broertje Benjamin, een ring om de uiers van een op- blaaskoe. ,,Het is een gezellige en drukke dag", vertelt zijn moeder. Organisator Ronny de Koeijer zag Het is een gezellige en drukke dag oudere dorpsbewoners al vroeg een gratis bakkie koffie drinken voor zijn Spar. „Gezellig weer bij elkaar." De brandweer van Brouwershaven wilde ook aanwezig zijn. Om hun activiteiten toe te lichten en vrij willigers te werven. ,,Helaas was daar een vergunning, afzettingen en toegangscontrole voor nodig", meldde Arno van de Sande. ,,Wij hebben niet de capaciteit of het geld om dit te verwezenlijken." Uit ar moe werd daarom maar een span doek op de muziektent gehangen. In het Stadhuismuseum Zierik- zee kregen bezoekers koffie en croissant van De man die Bakt. Om daarna langs de presentatie over le ven op en rond Schouwen-Duive- land en twee wisselexposities te gaan. Op de stadsboerderij werd de nieuwe educatiedoek onthuld, be horend bij de waterspeelplaats. In Ellemeet fleurden buren het dorp op. In Haamstede was er een Meet Greet in combinatie met Hollandse spelen. Op Bru hield men een straatbarbecue. In Drei- schor gingen buren samen wande len. maandag 27 september 2021 Sirjansland wil nieuwe woningen SD Gerda van Wageningen signeert haar boek voor Wil Vos bij Boekhandel de Vrieze in Zierikzee. FOTO KATJA VAN NOORT Bewoners in Sirjansland willen nieuwbouw in hun dorp. In het oude schoolgebouw en op boe- rengrond naast het dorpsbosje aan de Lageweg. „Voor jongeren die hier willen blijven, zijn nau welijks mogelijkheden." Gerrit van Loon Sirjansland - John op 't Hof, boer Fans van schrijfster Gerda van Wageningen waren maar al te blij met haar signeersessie za terdag in boekhandel De Vries. ,,Ik ga er direct in beginnen." Gerrit van Loon Zierikzee - Gerda van Wageningen, schrijfster van streekromans Schouder aan schouder op hou ten bankjes. Bakkie koffie met lekkere hap. Spelende kinderen. Geen gezeur of maatregelen. Burendag zaterdag op Schou- wen-Duiveland was als vanouds gezellig. Behalve voor de vrijwil lige brandweer. Gerrit van Loon Brouwershaven - moeder van Boris Ekkel Buren in Brouwershaven kwamen op de Markt bij elkaar. FOTO KATJA VAN NOORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49